Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
V Nemecku, Poľsku a Španielsku v uplynulých mesiacoch potvrdili výskyt poliovírusu, ktorý spôsobuje detskú obrnu. Informuje o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a jej spravodajská stránka Reliefweb.
Vírus sa v trojici krajín zatiaľ potvrdil len v odpadových vodách, zatiaľ teda nie sú známe žiadne prípady nákazy. Tento stav však podľa Reliefweb zdôrazňuje potrebu očkovania.
„Tieto krajiny treba pochváliť za dôsledné pozorovanie, vďaka ktorému rýchlo reagovali na ohrozenie verejného zdravia,“ uviedol riaditeľ divízie pre prenosné ochorenia, životné prostredie a zdravie WHO/Európa Robb Butler. Ten zároveň sľubuje podporu WHO v detegovaní poliovírusu a zaisťovaní imunizácie.
Najsilnejšiu ochranu poskytuje očkovanie
Zasiahnutým krajinám sa už v roku 2022 podarilo celkom eliminovať detskú obrnu na svojom území, no ako pripomína Reliefweb, pokiaľ sa ochorenie šíri inde vo svete, len ťažko sa dá vyhnúť jeho zaneseniu. V prípade, že vírus prenikne k nezaočkovaným, môže to viesť až k epidémii, čo sa stalo v roku 2021 na Ukrajine a v Tadžikistane alebo v roku 2022 v Izraeli a vo Veľkej Británii.
Poľsko, Nemecko a Španielsko v súčasnosti detailne monitorujú stav odpadových vôd, aby zabránili šíreniu poliovírusu.
Vírus, ktorého prítomnosť zistili v Barcelone, Varšave, Kolíne, Bonne, Hamburgu a Mníchove je geneticky príbuzný s variantom z Nigérie, pričom dodnes koluje po severnej a západnej Afrike.
Najsilnejšiu ochranu pred vírusom poskytuje očkovanie, čo zdôrazňuje aj Butler. „Aby vírus neviedol k celoživotnej paralýze alebo smrti, je potrebné zaočkovať každé dieťa náchylné na nakazenie,“ tvrdí. V Poľsku, Nemecku a Španielsku je pritom približne až 85 – 93 percent zaočkovaných ľudí z celkovej populácie.
Portál Euractiv doplňuje, že odborníci v Poľsku zatiaľ nepredpokladajú vznik epidémie detskej obrny.
Ochorenie bez lieku
Poliovírus sa často šíri kontaktom s nakazenou osobou alebo predmetmi, ktoré prišli do kontaktu s nakazeným hlienom alebo výkalmi. Nakaziť sa je možné aj z kontaminovaného jedla a vody, pričom každá 200. infekcia vedie k nezvrátiteľnej paralýze.
Po prieniku do ľudského organizmu vírus napáda nervovú sústavu, a v priebehu len niekoľkých hodín spôsobuje paralýzu celého tela. K jeho počiatočným príznakom patrí horúčka, slabosť, bolesť hlavy, zvracanie, stuhnutý krk a bolesť v končatinách.
Detská obrna postihuje najmä deti vo veku do 5 rokov, vyššie riziko hrozí aj nezaočkovaným. Na ochorenie neexistuje žiadny liek, preto je dôležitá prevencia formou očkovania.
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď
Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.
V ľudskom tele objavili novú formu života
Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.
V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia
Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.
Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu
Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.
Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým
Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.