Taraba: Posun zavedenia úpravy odpadu spôsobí, že SR ostane skládkovacou veľmocou
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) rešpektuje rozhodnutie poslancov Národnej rady (NR) SR predĺžiť povinnosť obcí na mechanicko-biologickú úpravu odpadu pred uložením na skládku na rok 2027.
Upozornil však, že prijatá zmena spôsobí, že Slovensko ostane najväčšou "skládkovacou veľmocou" Európskej únie. Podľa ministra budeme ešte viac čeliť problémom. Hlas-SD, ktorý zmenu presadil, hovorí o potrebe pomoci obciam v čase zvýšených výdavkov.
Zavedenie povinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku bolo pôvodne posunuté na rok 2025. Minister pripomenul, že asi polovica obcí na túto povinnosť nie je pripravená. „Samozrejme, že sú obce, ktoré na to pripravené stále nie sú, možno nebudú ani o rok. Boli sme ochotní im pomôcť aj cez environmentálny fond alebo nájsť riešenia,“ povedal Taraba v piatok s tým, že služba by prinášala zdraženie asi deväť eur na občana. Dodal, že veľa samospráv už do služby investovalo náklady a pokiaľ bude jej zavedenie dobrovoľné, začnú sa ozývať s preplácaním.
Taraba upozornil na rozhodnutie, podľa ktorého je Slovensko vyzvané už teraz zatvoriť vyše 20 skládok. „Plne akceptujem, ak sa poslanci rozhodli, že nechcú na Slovensku v tejto veci v podstate do roku 2027 nič riešiť, že chceme byť naďalej skládkovacia veľmoc,“ vyhlásil s tým, že nešlo o aktivitu envirorezortu. Bude sa poslancov pýtať, či majú dôsledky zmeny zanalyzované, pretože ministerstvo o tom rokovalo celý rok so samosprávnymi združeniami.
Hlas-SD tvrdí, že oddialenie povinnosti o dva roky prinesie samosprávam a obyvateľom úspory v dobe nutnej konsolidácie. Podľa strany sa tak vychádza v ústrety mestám a obciam, ktoré sa nestíhali pripraviť na povinné zmeny pri likvidácii odpadov. „V aktuálnej situácii nemajú mnohé obce na Slovensku dostatočné technické ani finančné možnosti, aby túto požiadavku stihli splniť do 1. januára 2025, čím by im hrozili vysoké pokuty,“ vysvetlil v piatok poslanec NR SR Ján Blcháč (Hlas-SD). Hlas-SD tiež apeluje na ministra, aby prehodnotili aj účinnosť zavedenia nových sadzieb za ukladanie zmesového a komunálneho odpadu a posunuli účinnosť o dva roky.
Pozmeňujúci návrh z dielne Hlasu-SD prešiel vo štvrtok (7. 11.) v parlamente cez novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Oddiali sa ním termín účinnosti povinného zavedenia mechanicko-biologickej úpravy odpadu o dva roky, teda platiť bude od 1. januára 2027. Obce, ktoré už môžu splniť túto povinnosť, môžu k úprave pristúpiť od 1. januára 2025.
Slovensko zaviedlo túto povinnosť pôvodne od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.
SHMÚ: Na Slovensku treba počítať so snehovými jazykmi aj poľadovicou
Na Slovensku treba v piatok počítať so snehovými jazykmi aj poľadovicou, objaviť sa môže aj silnejší vietor.
Obaja policajti obvinení z marenia spravodlivosti budú stíhaní na slobode
Sudca pre prípravné konanie Mestského súdu Bratislava I prepustil v piatok ráno policajtov Branislava D. a Róberta M., obvinených z marenia spravodlivosti, zo zadržania na slobodu.
SOI upozorňuje na nebezpečný produkt, ohrozené sú najmä deti
Ak tento produkt máte doma, mali by ste ho vrátiť v mieste predaja.
Prítomnosť reálnej hrozby sa na slovenských univerzitách nepotvrdila
Pre TASR to uviedli z Prezídia Policajného zboru (PZ).
SHMÚ varuje pred nepriaznivým počasím. Tieto okresy zasiahne sneženie a vietor
Treba počítať s vetrom, snehom i snehovými jazykmi.