Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.
V štúdii singapurskej biotechnologickej spoločnosti Gero a Roswell Park Comprehensive Cancer Center v Buffale v štáte New York vedci skúmali odolnosť človeka a schopnosť tela zotaviť sa z poškodenia.
Pomocou umelej inteligencie, ktorá im pri výskume pomáhala, preskúmali zdravotné údaje od stoviek tisíc dobrovoľníkov, aby odhadli maximálnu dĺžku ľudského života.
Posudzovali okrem samotného veku aj viaceré faktory vrátane vplyvov chorôb, faktorov životného štýlu človeka a schopnosti ľudského tela zotaviť sa.
V súčasnosti je limit 120 až 150 rokov
Foto: gcafotografia/Shutterstock.com
Zistili, že regeneračné schopnosti tela sa vyčerpali v bode medzi 120 a 150 rokmi. Lieky, ktoré by mohli spomaliť proces starnutia organizmu natoľko, aby sa niekto dožil až 200 rokov, sú stále vo vývoji. Neznamená to však, že vek 200 rokov sa v dohľadnej dobe stane normou.
Iné štúdie v oblasti vedy o starnutí naznačujú, že rekord najstaršieho človeka na svete bude pravdepodobne opäť prekonaný pred začiatkom budúceho tisícročia.
Najstaršou známou osobou, ktorá kedy žila, bola Jeanne Calmentová, ktorá v roku 1997 zomrela vo veku 122 rokov. V auguste tohto roku zomrela vo veku 117 rokov v tom čase najstaršia overená žijúca osoba na svete, Maria Branyas Morera.
Prežila dve pandémie, španielsku chrípku v roku 1918 a Covid, a dve svetové vojny. Zomrela podľa svojej rodiny pokojne v spánku. Svoju dlhovekosť predtým pripisovala „poriadku, pokoju“ a „držaniu sa ďalej od toxických ľudí“.
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď
Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.
V ľudskom tele objavili novú formu života
Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.
V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia
Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.
Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu
Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.
Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým
Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.