Gastro lekárka: Bolí vás brucho? Túto chybu nikdy neopakujte!
Bolesť brucha môžu mať na svedomí hneď desiatky príčin. Čo radia odborníci?
Kvôli čomu ľudia najčastejšie prichádzajú na pohotovosť? Kvôli bolesti brucha. Tvrdí to gastroenterologička Shabnam Sarkerová, ktorá sa s touto ťažkosťou stretáva vo Vanderbiltovom centre tráviacich porúch na dennej báze.
„Bolesť brucha, len tieto dve slová, je diagnóza, s ktorou pacienti prichádzajú najčastejšie,“ tvrdí Sarkerová v rozhovore pre portál Huffington Post.
Ako ďalej približuje gastro lekárka Sunina Nathoo z Orlandského inštitútu zdravého trávenia, príčina bolesti sa často zisťuje dlho, keďže môže byť rôznorodá. Ide napríklad o obličkové kamene, vredy, Crohnovu chorobu, syndróm dráždivého čreva či zápal slepého čreva. Lekárky sa však zhodujú na tom, že jednu vec by na mieste pacientov v žiadnom prípade nerobili.
Bolesť neignorujte – zvlášť v tomto prípade
Foto: AstroStar/Shutterstock.com
V prípade, že sa bolesť brucha prejaví náhle a je intenzívna, netreba ju ignorovať. Lekárky odporúčajú návštevu gastroenerológa alebo aspoň všeobecného lekára, ktorí vám pomôžu zistiť príčinu. O ďalšom postupe pritom najčastejšie rozhoduje typ bolesti.
„Ak pacient pociťuje silnú a akútnu bolesť, mal by sa prihlásiť na pohotovosti.“
Bolesť môžu sprevádzať aj ďalšie príznaky, ktoré je takisto potrebné riešiť s odborníkom.
„Ak ide o nový príznak, vždy odporúčame obrátiť sa na odborníka,“ poznamenáva Sarkerová s tým, že obzvlášť závažné sú nový typ bolesti brucha, krvácanie z konečníka a strata hmotnosti. Za lekárom by ste mali zájsť aj v prípade miernej bolesti, ktorá pretrváva dlhšie ako týždeň.
Bolesť brucha by nemali brať na ľahkú váhu obzvlášť pacienti, v ktorých rodine sa vyskytli prípady rakoviny žalúdka, pažeráka alebo hrubého čreva a konečníka.
Vyhnite sa samodiagnostike
Foto: fizkes/Shutterstock.com
Ako sme už uviedli, bolesť brucha môže mať desiatky rôznych príčin, od tých menej závažných až po život ohrozujúce. V žiadnom prípade ju však netreba ignorovať.
Ak bolesť pretrváva niekoľko dní až týždňov, Sarkerová odporúča zaznamenávať si jej priebeh a intenzitu, a s týmito údajmi potom oboznámiť lekára.
Lekárky tiež odporúčajú vyhnúť sa životnému štýlu, ktorý by mohol bolesť zhoršiť. Ak môžete, neužívajte voľne dostupné analgetiká ako Ibuprofen, ktoré dráždia sliznicu žalúdka, a teda môžu bolesť ešte zhoršiť. Vyhnite sa štipľavým a kyslým jedlám, ktoré zas môžu zhoršiť stav žalúdočných vredov alebo prispieť k ich vzniku.
„Myslím, že namiesto samodiagnostiky je užitočnejšie čím skôr vyhľadať pomoc, najmä ak bolesť ovplyvňuje kvalitu vášho života,“ dodáva Sarkerová.
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.
Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť
Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.
Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov
Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.
Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!
Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.
Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala
Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.