• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
16°Bratislava

Elitný kardiochirurg Viliam Fischer sa chce stať prezidentom

  • 12:05 17.12.2013
  • BRATISLAVA
Elitný kardiochirurg Viliam Fischer sa chce stať prezidentom

O post prezidenta chce zabojovať aj známy kardiochirurg Viliam Fischer, ktorý v utorok oficiálne oznámil svoju kandidatúru.

Zatiaľ však 75-ročný autor prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku nemá dosť podpisov od občanov. Doteraz ich vyzbieral približne 11 500, potrebuje ich 15-tisíc. Fischer kandiduje ako nezávislý občiansky kandidát, podpore politických strán sa však nebráni. „Ja prijmem podporu každého,“ vyhlásil na utorkovej tlačovej konferencii.

Odporúčame aj:

Milan Kňažko chce byť prezidentom, dúfa, že Smer nevyhrá

Procházka by ako nový prezident chodil na rokovania vlády

Kandidát na prezidenta Jozef Behýl má 30-tisíc podpisov

Peter Osuský má dosť podpisov, zabojuje o post prezidenta

Hrušovský bude kandidovať na prezidenta aj bez podpory SDKÚ

Přidal navrhne Čarnogurského ako prezidentského kandidáta

Andrej Kiska môže kandidovať za prezidenta, má dosť podpisov

Prezidentkou chce byť prvá žena, trúfa si poraziť aj Fica
Elitný lekár by riešil zdravotníctvo

Elitný lekár by sa ako prezident zameral najmä na oblasť zdravotníctva. Podľa neho je v slovenskom zdravotníctve ukrytých päť miliárd eur, a to napríklad v prehustenej sieti nemocníc, nadbytočnom počte lôžok, dlhých hospitalizáciách či neefektívnom využívaní postelí a neefektívnych nákupoch.

Podľa Fischera je medicína s ekonomikou silno prepojená, a preto by sa ako prezident snažil o zmeny v slovenskom zdravotníctve. „Nazeranie na medicínu, že to je neekonomický sektor, to je nezmysel,“ uviedol. Podľa kardiochirurga je tiež potrebné zrušiť zisky zdravotných poisťovní.

„Okrem dvoch krajín v Európe všetky idú na jednu poisťovňu. Malé Slovensko prečo by malo ísť na viac? Ja to považujem za absolútny prepych,“ myslí si lekár.
Zvýšil by platbu na poistencov

Väčší dôraz by sa podľa neho mal klásť na prevenciu a najviac peňazí by malo ísť na srdcovo-cievne ochorenia. „Zo spotrebných daní z tabaku, z alkoholu, sa dajú získať ekonomické prostriedky,“ hovorí lekár. Medzi jeho vytýčenými cieľmi je aj snaha o zvýšenie platby štátu za poistenca na päť percent.

Pri presadzovaní zmien v zdravotníctve by ako prezident viedol Fischer dialóg s vládou a snažil by sa jej členov o ich potrebe presvedčiť. „Počúvam o tom, že prezident v Slovenskej republike nemá dostatočné právomoci, ale zároveň som sa dočítal, že je to muž číslo jeden v štáte,“ hovorí kardiochirurg, podľa ktorého by prezident mal mať dosť síl, aby zmeny presadil.
Prezidentské voľby sa uskutočnia na jar 2014. Na kandidatúru za prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov Národnej rady SR alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov.

Kandidatúru zatiaľ ohlásil poslanec NR SR Radoslav Procházka, podnikateľ Andrej Kiska, herec Milan Kňažko, bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý odišiel z KDH. Rada KDH ako prezidentského kandidáta schválila Pavla Hrušovského, ktorého podporuje aj Most-Híd. SaS navrhla Petra Osuského.

SMK do prezidentských volieb postaví člena predsedníctva strany Gyulu Bárdosa. Kandidatúru oznámila aj Ľubica Blašková a 75-ročný vedec Milan Melník. Jozef Behýl, ktorý sa venuje najmä tretiemu sektoru, avizoval, že sa tiež bude uchádzať o post hlavy štátu. Kandidovať chce aj invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec. Kandidatúru oznámil aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pokračuje pojednávanie s predsedom ĽSNS v kauze kontroverzných šekov

Pokračuje pojednávanie s predsedom ĽSNS v kauze kontroverzných šekov

DNES - 8:56Domáce

Pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov.

Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

DNES - 7:53Domáce

Na viacerých fakultách univerzít sa bude výučba na začiatku realizovať dištančnou formou.

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

DNES - 7:34Domáce

V nedeľu bola VZZS Horskej záchrannej službe (HZS) nápomocná ešte dvakrát.

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

VČERA - 18:12Domáce

Nálezu ľahkého lietadla neznámeho pôvodu vykazujúceho známky havárie alebo núdzového pristátia na poli medzi obcami Sačurov a Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou.

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

VČERA - 15:16Domáce

Zrážka troch osobných áut v katastri mesta Rajecké Teplice si vyžiadala piatich zranených ľudí.