• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

Rádio Viva riešil mediálny výbor, vedenie spustilo petíciu

  • 17:00 16.12.2013
  • BRATISLAVA
Rádio Viva riešil mediálny výbor, vedenie spustilo petíciu

Osudom Rádia VIVA sa v pondelok zaoberal výbor NR SR pre kultúru a médiá na svojom mimoriadnom zasadnutí.


Rádio bude musieť skončiť vysielanie 21. decembra, keďže sa končí platnosť jeho licencie. Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) 3. decembra rozhodla, že frekvencie, ktoré v súčasnosti využíva Rádio VIVA, pridelia spoločnosti Corporate Legal, s. r. o.

Rozhodnutie už riešil súd
Frekvencie RVR ešte v marci 2012 zaradila do výberového konania na obsadenie voľných rozhlasových frekvencií. Licencii, na základe ktorej vysiela Rádio VIVA, sa totiž končí platnosť 21. decembra a podľa zákona sa už nedá predĺžiť. V konaní sa o frekvencie uchádzali štyri subjekty – Rádio Viva, a. s., Viva Production House, s. r. o., Corporate Legal, s. r. o. a Radio Play, s. r. o.

Rada v máji 2012 rozhodla, že frekvencie pridelí spoločnosti Corporate Legal. Rádio toto rozhodnutie následne napadlo na Najvyššom súde SR. Ten podľa predsedu RVR Mistríka konštatoval tri procesné chyby v konaní.

„Tie sme opravili, rešpektovali sme rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, bolo nové hlasovanie 3. decembra,“ uviedol. Rada teda opätovne rozhodla, že frekvencie pridelia spoločnosti Corporate Legal.

Rada podľa Mistríka rozhodla podľa zákona. „Rada sa striktne drží len zákona. Najvyšší súd môže zrušiť naše rozhodnutie, ale nemôže povedať, ako máme rozhodnúť,“ vyhlásil na pondelkovom zasadnutí mediálneho výboru jej predseda.

Ten dúfa, že o polnoci 21. decembra začne na frekvenciách vysielať nová spoločnosť. Pripúšťa však, že na frekvenciách VIVY môže nastať aj ticho.

„Ak to v tom šibeničnom termíne nestihne, má na to 360 dní, takže zákon by neporušil, ale bolo by mi to ľúto aj pre poslucháčov Rádia VIVA,“ uviedol Mistrík. Spoločnosť Corporate Legal prišla s projektom Inforádia.

Majitelia VIVY sú nespokojní
Podľa predsedu mediálneho výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) ide v prípade Rádia VIVA o klasický spor medzi tým, kto licenciu stráca a tým, kto ju dostáva. „O tomto, samozrejme, rozhoduje Rada pre vysielanie a retransmisiu a my tu nie sme na to, aby sme dali za pravdu jedným alebo druhým,“ uviedol Jarjabek.

Výbor v pondelok informácie o rozhodnutí licenčnej rady vzal na vedomie. „Výbor sa môže konaním Rady pre vysielanie a retransmisiu zaoberať len ak dôjde k porušeniu zákona. Tie procesy bežia, lebo sťažovateľ sa obracia na súd, tie súdy nejako rozhodnú. Keď sa stane nejaké pochybenie, musíme sa tým zaoberať,“ dodal.

Na pondelkovom zasadnutí mediálneho výboru vystúpili aj zástupcovia spoločnosti Viva Production House, s. r. o., ktorá prevádzkuje vysielanie Rádia VIVA. Tí s rozhodnutím rady o pridelených frekvenciách nesúhlasia. Reagovali naňho i tým, že spustili petíciu za záchranu rádia.

Dušana Budzáka z Viva Production House rozhodnutie rady o udelení frekvencií prekvapilo. Licenčná rada podľa neho vybrala firmu, ktorá „nemá mediálnu skúsenosť ani mediálnu minulosť“. Rade vyčítal, že sa nezaoberala tým, či je daná spoločnosť vôbec schopná prevádzkovať rozhlasové vysielanie.

Prevádzkovateľ vysielania VIVY už skôr vyhlasoval, že rádio priklepli oligarchom, keďže „je verejne známe, že Corporate Legal je spoločnosťou s úzkou väzbou na istého veľkopodnikateľa". Zástupca nového držiteľa frekvencií - spoločnosti Corporate Legal, v pondelok na zasadnutie výboru neprišiel.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

DNES - 7:53Domáce

Na viacerých fakultách univerzít sa bude výučba na začiatku realizovať dištančnou formou.

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

DNES - 7:34Domáce

V nedeľu bola VZZS Horskej záchrannej službe (HZS) nápomocná ešte dvakrát.

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

VČERA - 18:12Domáce

Nálezu ľahkého lietadla neznámeho pôvodu vykazujúceho známky havárie alebo núdzového pristátia na poli medzi obcami Sačurov a Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou.

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

VČERA - 15:16Domáce

Zrážka troch osobných áut v katastri mesta Rajecké Teplice si vyžiadala piatich zranených ľudí.

Nicholsonová si vie predstaviť, že by po odchode Sulíka viedla SaS

Nicholsonová si vie predstaviť, že by po odchode Sulíka viedla SaS

VČERA - 14:51Domáce

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová si vie samu seba predstaviť na poste predsedníčky SaS. Povedala to v nedeľnej diskusii TV Markíza Na telo.