Muž našiel na Google Mapách niečo neuveriteľné. Obrovská jama má zvláštny pôvod
Muž zostal ohromený, keď zistil pravdu o podivnej jame na Mapách Google.
Kanaďan Joël Lapointe si pozeral lokality v regióne Côte-Nord v Quebecu, kam plánoval ísť na výlet, keď na Mapách spoločnosti Google našiel podozrivú jamu. Podľa mapy určil, že kráter má priemer asi pätnásť kilometrov.
Spôsob, akým sa jama zakrivovala, sa mu však zdal neprirodzený. Lapointe si potom všimol prstenec hôr s priemerom približne osem kilometrov, ktorý obklopoval neďaleké jazero Marsal - ďalší nezvyčajný prvok pre túto oblasť.
Svoje zistenia odovzdal odborným výskumníkom vrátane francúzskeho geofyzika Pierra Rochetta, ktorý odhalil, že jama by mohla byť miestom dávneho pádu meteoritu.
Po získaní vzoriek materiálu z jamy geofyzik identifikoval prítomnosť zirkónu - minerálu, ktorý uchováva mikroskopické poškodenia spôsobené nárazom meteoritu.
Hoci dôkazy naznačujú, že kráter vytvorila vesmírna hornina, odborníci čakajú na výsledky ďalších testov, kým ponúknu konečný verdikt.
Významný objav, aký sa bežne nevidí
Ak je jama skutočne miestom pádu meteoritu, podľa Rochetta ide o veľmi významný objav, keďže posledný takýto nález sa uskutočnil v roku 2013.
K takýmto kráterom dochádza, keď objekt pohybujúci sa rýchlosťou tisíce kilometrov za hodinu narazí do povrchu planéty a vytvorí záplavu rázových vĺn, ktoré roztavia a rekryštalizujú horninu.
Niektoré krátery môžu pochádzať z obdobia pred miliónmi alebo dokonca sto miliónmi rokov. Meteority môžu byť zložené z rôznych materiálov pochádzajúcich ešte z dôb zrodu slnečnej sústavy.
Gordon Osinksi, profesor na Western University, povedal, že táto jama je „silným kandidátom“ na miesto pádu meteoritu. „V súčasnosti je pomocou Google Earth celkom jednoduché nájsť štruktúry, ktoré majú kruhový alebo polkruhový pôvod, ale v deviatich prípadoch z desiatich to nie sú krátery,“ povedal pre CBC.
Osinksi sa však domnieva, že toto miesto by mohlo byť výnimkou. Myslí si, že lokalita je dostatočne sľubná na to, aby ju vedci skúmali. Profesor plánuje podozrivú jamu podrobnejšie preskúmať na budúci rok.
Obavy z ďalšej pandémie: V blízkosti letiska sa šíri nebezpečný vírus
Vírusu podľahlo už osem nakazených, krajina prijala preventívne opatrenia.
Šľachtenie kvasiniek môže priniesť nové chute a arómy pivných ležiakov
Pivo je prastarý nápoj známy po celom svete a ležiaky patria k jeho najobľúbenejším druhom, ponúkajú však iba obmedzené množstvo chutí a vôní.
Toto sa deje s mozgom psa, keď mu hľadíte do očí
Vedci odhalili účinky očného kontaktu s domácim miláčikom.
Pripravte sa na extrémne počasie: Toto môže zasiahnuť 70 % populácie
V nasledujúcich dvoch desaťročiach sa musia ľudia pripraviť na extrémne výkyvy počasia.
Superbaktérie by do roku 2050 mohli usmrtiť až 40 miliónov ľudí, varujú vedci
Choroby spôsobené tzv. suberbaktériami odolnými voči antibiotikám by v priebehu nasledujúcich 25 rokov mohli usmrtiť až 40 miliónov ľudí.