• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.11.2025Meniny má Svätopluk
Bratislava

Apple musí Írsku odviesť 13 miliárd eur na neuhradených daniach

  • 11:22 10.09.2024
  • Luxemburg
Apple musí Írsku odviesť 13 miliárd eur na neuhradených daniach

Americký technologický gigant Apple utrpel definitívnu porážku na Európskom súdnom dvore (ESD) v spore s Európskou komisiou (EK) o daňové úhrady v celkovej výške približne 13 miliárd eur.

Sudcovia v Luxemburgu zrušili predchádzajúce rozhodnutie v prospech spoločnosti a dali za pravdu výkonnému orgánu Európskej únie.

Rozhodnutie sa týka sporu o daňové úľavy, ktoré výrobcovi iPhonov poskytlo Írsko. Krajina tým podľa Komisie porušila pravidlá v oblasti ochrany hospodárskej súťaže. V roku 2016 bruselský orgán požadoval, aby spoločnosť Apple zaplatila 13 miliárd eur na daniach plus úroky. Odvtedy sú tieto prostriedky uložené na depozitnom účte.

Apple od začiatku sporu zdôrazňoval, že príjmy dvoch dotknutých írskych dcérskych spoločností boli primárne zdanené v USA. V roku 2020 spoločnosť zvíťazila pred Všeobecným súdom EÚ, ktorý dodatočnú pohľadávku vyhlásil za neplatnú. Sudcovia argumentovali tým, že Komisia nebola schopná preukázať, že daňové dohody spoločnosti Apple v Írsku z rokov 1991 a 2007 predstavovali zakázanú štátnu pomoc.

Komisia sa odvolala na Súdny dvor EÚ a teraz uspela. Írsko poskytlo spoločnosti Apple neoprávnenú pomoc, ktorá by mala byť vrátená, rozhodol najvyšší súdny tribunál EÚ.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Obchodný reťazec sťahuje z predaja viaceré hydinové produkty

Obchodný reťazec sťahuje z predaja viaceré hydinové produkty

DNES - 21:16Ekonomické

Zákazníci by tieto mäsové výrobky nemali konzumovať.

PS tvrdí, že výstavba severného obchvatu Prešova sa má predĺžiť

PS tvrdí, že výstavba severného obchvatu Prešova sa má predĺžiť

DNES - 16:37Ekonomické

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) tvrdí, že výstavba severného obchvatu Prešova sa má predĺžiť.

Eset zaznamenal nárast ruských útokov na Ukrajine a v Európe

Eset zaznamenal nárast ruských útokov na Ukrajine a v Európe

DNES - 14:28Ekonomické

Spoločnosť Eset zaznamenala od apríla do septembra tohto roka nárast ruských kybernetických útokov na Ukrajine a v Európe, čínske skupiny sa zameriavajú na latinskoamerické vlády.

PS upozornilo na politickú korupciu, úrad podpredsedu vlády tvrdenia vyvrátil

PS upozornilo na politickú korupciu, úrad podpredsedu vlády tvrdenia vyvrátil

DNES - 14:00Ekonomické

Opozičné Progresívne Slovensko upozornilo na prípad firmy, ktorá je podľa hnutia majetkovo prepojená s darcom strany Hlas-SD a ktorá získala trojmiliónovú dotáciu na podporu robotiky.

J. Ráž: Kamery budú snímať dianie v rušňoch, zavedie sa karta rušňovodiča

J. Ráž: Kamery budú snímať dianie v rušňoch, zavedie sa karta rušňovodiča

DNES - 13:49Ekonomické

Činnosť rušňovodiča v rušni bude sledovať kamera. Zavedie sa taktiež karta rušňovodiča, aby bolo možné kontrolovať, či dodržiava povinnú dobu odpočinku.