Tohoročné leto na severnej pologuli bolo najhorúcejšie v histórii
- 6:59 06.09.2024
- Paríž
Tohoročné leto bolo na severnej pologuli vôbec najhorúcejším v histórii takýchto meraní a prekonalo v tomto smere rekord, ktorý doteraz držala vlaňajšia letná sezóna.
Zároveň je čoraz pravdepodobnejšie, že rok 2024 bude najteplejším rokom v histórii meraní, uviedla v piatok Služba Európskej únie pre sledovanie klímy Copernicus (C3S).
„Počas posledných troch mesiacov... zažila zemeguľa najteplejší jún a august, najteplejší deň v histórii a najteplejšie boreálne leto v histórii,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa C3S Samantha Burgessová. „Táto séria rekordných teplôt zvyšuje pravdepodobnosť, že rok 2024 bude najteplejším rokom v histórii,“ dodala.
Podľa Copernicusu bola priemerná teplota v tohoročnom boreálnom lete (jún až august) najvyššia v dejinách, pričom bola a o 0,69 stupňa Celzia vyššia než v rokoch 1991 až 2020.
„Extrémne javy súvisiace s teplotou, ktorých sme boli svedkami toto leto, budú ešte intenzívnejšie, s ničivejšími následkami pre ľudí aj planétu, ak bezodkladne neprijmeme opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov,“ doplnila Burgessová.
Priemerná teplota v Európe bola počas troch letných mesiacov najvyššia v histórii, pričom o 1,54 stupňa Celzia predstihla priemer z rokov 1991 až 2020 a prekonala tak predošlý rekord z roku 2022.
Podľa správy C3S bolo leto v západnej aj severnej Európe nadpriemerne vlhké. Na väčšine územia Stredomoria a vo východnej Európe však zase panovalo nadpriemerné sucho.
Od septembra 2023 do augusta 2024 pritom bola podľa služby Copernicus priemerná globálna teplota až o 1,64 stupňa Celzia vyššia ako priemer tzv. predindustriálnej éry, ktorá je považovaná za referenčnú hranicu pre obmedzenie najhorších dôsledkov klimatických zmien.
Michel po summite v Budapešti: Treba posilniť ekonomické základy EÚ
Podľa predsedu európskej rady je potrebné posilniť ekonomické základy Európskej únie.
Fico je proti zvyšovaniu finančnej pomoci pre Ukrajinu
Podľa premiéra konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.
Vo Valencii je po povodniach aj naďalej nezvestných 78 osôb
Desať dní od ničivých povodní v Španielsku je v najviac zasiahnutom regióne Valencia ešte stále nezvestných 78 osôb, uviedla v piatok na platforme X regionálna vláda.
Fico a Orbán ako jediní z lídrov EÚ žiadali zmenu stratégie k Ukrajine
Slovenský premiér Robert Fico a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzvali vo štvrtok na večeri lídrov Európskej únie v Budapešti na zmenu európskej stratégie vo vzťahu k Ukrajine.
Za výbuchy balíkov v kuriérskych skladoch v Poľsku je zrejme zodpovedné Rusko
Ruské spravodajské služby sú pravdepodobne zodpovedné za sériu výbuchov balíkov v kuriérskych skladoch v Poľsku, Británii a Nemecku, ku ktorým došlo v júli tohto roku.