Tento obľúbený park je rádioaktívny ako Černobyľ. Odborníci sú v šoku
Bežne dostupný park je podľa expertov vysoko rádioaktívny.
Nové testy odhalili, že obľúbený turistický a cyklistický chodník v USA je kontaminovaný radiáciou. Acid Canyon pri Los Alamos, mieste zrodu jadrovej bomby, v Novom Mexiku je dnes rádioaktívny na úrovni podobnej lokalite jadrovej katastrofy v Sovietskom zväze v Černobyle.
Šokujúce údaje o kontaminácii podnietili verejnosť, aby na trase umiestnila oficiálne varovania. Biochemik Michael Ketterer uviedol: „Nikdy som nič podobné v Spojených štátoch nevidel. Toto je oblasť bez obmedzení. Je to extrémny príklad veľmi vysokej koncentrácie plutónia v pôde a sedimentoch.“
Americké ministerstvo energetiky (DOE) vydalo vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že hodnoty sú „veľmi nízke a v rámci bezpečného rozsahu vystavenia“.
Kontaminovaná je aj voda a rastliny
Ketterer zdôraznil, že štátne a miestne úrady Nového Mexika by mali návštevníkov varovať, aby sa vyhli kontaktu s vodou v tejto oblasti. Kontaminácia podľa jeho meraní prekročila bezpečný limit Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia (USEPA) o viac ako 72 percent. Vzorky vody pozdĺž trasy obsahovali rádioaktívne merania až 86 pikocurie na liter (pCi/L) v porovnaní s akceptovanou úrovňou USEPA pod 50 pCi/L.
Biochemik tiež poznamenal, že vysoké koncentrácie plutónia vo vode v kaňone predstavujú ďalšie environmentálne riziká pre komunity a biotopy nižšie po prúde. „Je to jedna z najšokujúcejších vecí, na ktoré som v živote narazil,“ povedal biochemik o svojom náleze pre Guardian.
Ketterer poznamenal, že rádioaktívne plutónium v podzemnej vode môžu absorbovať aj rastliny a tak sa dostáva do potravinového reťazca prostredníctvom miestnych bylinožravcov, alebo sa šíri ako popol v ovzduší po čoraz častejších lesných požiaroch.
Riaditeľ organizácie Nuclear Watch Jay Coghlan povedal, že kontaminácia plutóniom v srdci Los Alamos nie je len historickou záležitosťou.
Laboratóriá v tejto lokalite pod vedením Kongresu, ministerstva energetiky a Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť sa v súčasnosti pripravujú na výrobu ďalšej generácie plutóniových jám na aktualizáciu arzenálu jadrových zbraní USA.
Muž našiel na Google Mapách niečo neuveriteľné. Obrovská jama má zvláštny pôvod
Muž zostal ohromený, keď zistil pravdu o podivnej jame na Mapách Google.
Výskumníci SPU sa zaoberali účinkami hlivy ustricovej na diabetes
Výskum odborníkov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre potvrdil, že hliva ustricová má pozitívny účinok na pacientov s ochorením diabetes mellitus druhého typu.
Množstvo mikroplastov v mozgu a ďalších orgánoch stúpa, ukazujú štúdie
Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky, uvádza nová štúdia.
Deň bude mať až 25 hodín, tvrdia vedci. Toto sa deje s Mesiacom
Dni na Zemi sa pomaly a postupne predlžujú. Podľa vedcov bude deň mať napokon 25 hodín, k čomu prispieva najmä dianie s Mesiacom.