Väčšina Slovákov na zábavu a koníčky utratí do 10 % mesačného rozpočtu
- 12:33 24.08.2024
- Bratislava
Do zábavy a záujmových činností investujú takmer dve tretiny (62 %) Slovákov do 10 % svojho mesačného rozpočtu. Najčastejšie si platia cestovanie a výlety, najmenej investujú do kultúry. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.
„Najčastejší podiel rozpočtu domácností (do 10 %) investovaný do zábavy sa medziročne znížil, a, naopak, vzrástol podiel tých, ktorí investujú 10 - 30 % svojho rodinného rozpočtu, a to z 33 % na 36 %. Mierne sa zmenila aj skladba záujmov a záľub Slovákov,“ zhodnotila spoločnosť KRUK.
Najväčšia časť z investícií do zábavy, takmer 28 %, stále ide do cestovania. Medziročne tento podiel vzrástol o 4 %. Do návštev reštaurácií a posedení s priateľmi ľudia investujú rovnako ako vlani (13 %), šetriť však začali na záhradkárstve. Podiel z investícií na zábavu, ktorý minuli ľudia na záhradkárstvo, klesol z minuloročných 12 % na súčasných 10 %. Menej peňazí dali ľudia aj na domácich miláčikov (z 10 % v minulom roku na tohtoročných 7 %).
Avšak Slováci začali viac míňať na šport, kde sa podiel medziročne zvýšil z vlaňajších 8 % na súčasných 9 %. Do zábavy a koníčkov podľa prieskumu neinvestuje žiadne peniaze necelá štvrtina respondentov, ich počet sa medziročne nezmenil. Najmenej peňazí Slováci dali na kultúru (4 %). Z prieskumu tiež vyplynulo, že muži viac míňali na šport a návštevu reštaurácií, ženy, naopak, výraznejšie investovali do kultúry, cestovania a domácich miláčikov.
„Návštevy reštaurácií a posedenia s priateľmi uprednostňujú mladí ľudia, záhradkárčenie seniori, ale vo všetkých ostatných vekových skupinách už prevládajú investície do cestovania. Preferencie cestovania sa takisto výrazne zvyšujú s úrovňou vzdelania, výškou príjmu domácnosti a väčším počtom členov domácnosti. Slováci sa však dokážu aj uskromniť a s klesajúcim príjmom domácnosti obmedzujú aj svoje výdavky na zábavu. Okrem toho si len zriedka požičiavajú peniaze na voľnočasové aktivity,“ priblížila generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Najmenej na zábavu a koníčky míňajú ľudia v Trenčianskom a Košickom kraji, najviac si doprajú ľudia v Bratislavskom kraji. Najradšej cestujú obyvatelia Bratislavského kraja, do športu najviac investujú ľudia v Prešovskom kraji a kultúru najčastejšie navštevujú obyvatelia Banskobystrického kraja.
Do cestovania najviac investujú pracovníci vo finančných službách a poisťovníctve. Reštaurácie navštevujú podľa prieskumu najmä zamestnanci armády a bezpečnostných zložiek. Naopak, najmenej si cestovanie dopriavajú poľnohospodári a lesníci.
Česko sa inšpirovalo Slovenskom, od roku 2026 bude zálohovať PET fľaše a plechovky
Česko by malo od roku 2026 začať zálohovať PET fľaše a plechovky. Počíta s tým návrh zákona, ktorý vo štvrtok schválila česká vláda.
Ministerstvo financií predkladá na tripartitu návrh rozpočtu s deficitom 4,7 % HDP
Deficit verejných financií má v budúcom roku klesnúť na 4,7 % hrubého domáceho produktu, v roku 2026 na 3,7 % HDP a v roku 2027 na 3 % HDP.
SaS kritizuje zmeny navrhnuté ÚRSO pri účtovaní dodávok vody
Opozičná strana SaS kritizuje zmeny súvisiace s účtovaním dodávok vody, ktoré plánuje zaviesť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
ZMOS: Štát by mal prehodnotiť podporu pre mestá a obce v oblasti športu
Myslí si to Združenie miest a obcí, ktoré upozorňuje, že mestá a obce nebudú schopné zabezpečiť plnú prevádzku všetkých športovísk.
Richard Takáč: Časť financií z Programu rozvoja vidieka asi v budúcom roku prepadne
Je možné, že časť finančných prostriedkov z Programu rozvoja vidieka koncom budúceho roka prepadne.