Barack Obama čelí kritike, na Mandelovej rozlúčke sa zabával
- 18:34 11.12.2013
- WASHINGTON
Republikán John McCain prirovnal prezidentovo podanie si ruky s jeho kubánskym náprotivkom k historickému momentu, keď si vtedajší britský premiér Neville Chamberlain podal ruku s Adolfom Hitlerom.
Historický okamih utorňajšieho podania si rúk medzi americkým prezidentom Barackom Obamom a kubánskym vodcom Raúlom Castrom na poslednej rozlúčke so zosnulým juhoafrickým exprezidentom Nelsonom Mandelom vyvolalo pobúrenie na strane opozičných republikánov.
Biely dom síce tvrdí, že nešlo o plánované gesto, no podľa jedného z republikánskych lídrov, neúspešného prezidentského kandidáta Johna McCaina to Raúlovi "dalo propagandu".
Podľa vplyvného senátora to totiž ešte viac "posilní jeho brutálny diktátorský režim". McCain hovorí, že to bola "jednoducho chyba potriasať si rukou s väzniteľom Američanov".
Prirovnal to zároveň k historickému momentu, keď si vtedajší britský premiér Neville Chamberlain v roku 1938 podal ruku s vodcom nacistického Nemecka Adolfom Hitlerom.
Podľa ďalšieho senátora za republikánsku stranu Marca Rubia sa mal Obama Castra "najprv spýtať na tie základné slobody, s ktorými je Mandela spájaný a ktoré sú na Kube zakázané".
Kritika sa na Obamovu hlavu za jeho konanie v Južnej Afrike zniesla aj po zverejnení fotografie, na ktorom si spolu s britským premiérom Davidom Cameronom a dánskou premiérkou Helleou Thorningovou-Schmidtovou robia spoločnú fotku mobilným telefónom príťažlivej severskej líderky. Dialo sa tak počas prebiehajúceho podujatia venovaného poslednej rozlúčke s legendárnym bojovníkom proti apartheidu.
Fotografia zachytáva trojicu v dobre nálade a úsmevmi na perách. Naopak, vedľa svojho muža sediaca prvá dáma USA Michelle Obamová ich veselosť nezdieľala a iba uprene pozerá na dianie na pódiu. Konanie trojice lídrov sa stretlo s nepochopením a otázkami, či smútočné podujatia sú tou najvhodnejšou príležitosťou na fotenie.
Desmondovi Tutuovi počas spomienky na Mandelu vykradli dom
Do domu juhoafrického laureáta Nobelovej ceny za mier Desmonda Tutua sa vlámali lupiči presne v čase, keď sa v stredu zúčastňoval na rozlúčkovej slávnosti za zosnulého exprezidenta JAR Nelsona Mandelu.
Tutu býva v Kapskom meste a za posledných päť mesiacov ide už o druhý podobný incident. V auguste sa mu lupiči vlámali do domu v noci, keď v ňom spal so svojou manželkou Leah. Ani jeden z nich však neutrpel zranenia.
Vlámania sú v Juhoafrickej republiky veľmi časté, keďže kriminalita ako taká je v celej krajine hrozivo vysoká.
Tutu získal Nobelovu cenu za mier v roku 1984 za zásluhy v oblasti boja proti juhoafrickému rasistickému režimu. Laureátom prestížneho ocenenia bol aj samotný Mandela.
Borell nalieha na Izrael, aby dovolil ďalšie fungovanie UNRWA v Palestíne
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v sobotu vyzval Izrael, aby zabezpečil ďalšie fungovanie Úradu OSN pre pomoc palestínskym utečencom.
Na hore Mount Everest objavili topánku s chodidlom. Dokumentaristov zaujal nápis na ponožke
Na hore Mount Everest našli pozostatky horolezca.
Harrisová chce vytvoriť radu poradcov z oboch politických strán
Harrisová nechce ľudí, ktorí by jej len prikyvovali.
Biden žiada Izrael, aby sa vyhol útokom na mierových pracovníkov UNIFIL
Americký prezident Joe Biden v piatok naliehal na Izrael, aby v konflikte s hnutím Hizballáh neútočil na príslušníkov Dočasných síl OSN v Libanone.
Metsolová: Náhle zavádzanie hraničných kontrol neprinesie udržateľné riešenie
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová sa postavila proti náhlemu zavádzaniu hraničných kontrol v boji proti nelegálnej migrácii v Európe.