• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
25°Bratislava

Olivy majú zvláštny vplyv na diabetikov, vedci odhalili účinky jednej zlúčeniny

  • 10:31 06.07.2024
  • Svet
Olivy majú zvláštny vplyv na diabetikov, vedci odhalili účinky jednej zlúčeniny

Vedci skúmali vplyv látky v olivách na obezitu a cukrovku.

Štúdia ukázala, že olivy obsahujú látku, ktorá môže pomôcť v boji proti cukrovke a obezite. Vedci zistili, že kyselina elenolová, prírodná zlúčenina, ktorá sa nachádza v zrelých olivách a extra panenskom olivovom oleji, môže znižovať hladinu cukru v krvi a podporovať chudnutie.

V štúdii na myšiach sa zistilo, že po jednom týždni obézne myši s cukrovkou, ktoré dostávali kyselinu elenolovú, vážili výrazne menej a vykazovali lepšiu reguláciu cukru v krvi ako pred liečbou a v porovnaní s kontrolnými obéznymi myšami, ktoré kyselinu elenolovú nedostávali.

Tím, ktorý štúdiu uskutočnil, uviedol, že účinok na zníženie hladiny glukózy bol porovnateľný s účinkom injekčného lieku na cukrovku liraglutid. Účinok kyseliny elenolovej bol dokonca lepší ako účinok metformínu, jedného z najbežnejších perorálnych liekov na cukrovku 2. typu. Vedci dúfajú, že tento výskum by mohol pomôcť pripraviť pôdu pre vývoj lacných a bezpečných prírodných produktov na liečbu tohto ochorenia.

Štúdia odhalila, že kyselina elenolová môže v črevách vyvolať uvoľňovanie metabolických hormónov, ktoré pôsobia na podporu sýtosti a zabraňujú prejedaniu sa a zároveň kontrolujú hladinu cukru v krvi a metabolizmus. Výskumníci dokázali vyrobiť kyselinu elenolovú rozkladom jej prekurzora oleuropeínu, čo je lacnejšie ako jej extrakcia priamo z olív.

Testy tejto zlúčeniny na obéznych myšiach s cukrovkou ukázali, že u myší, ktoré dostávali kyselinu elenolovú, došlo k významnému zlepšeniu ich metabolického zdravia v porovnaní s obéznymi kontrolnými myšami. Po štyroch až piatich týždňoch liečby myši vykazovali 10,7 % zníženie obezity, ako aj hladiny cukru v krvi a citlivosti na inzulín, ktoré boli porovnateľné s hladinami zdravých chudých myší.

Vedúci výskumného tímu Dongmin Liu povedal: "Úpravy životného štýlu a opatrenia v oblasti verejného zdravia majú obmedzený vplyv na rastúci výskyt obezity, ktorá je jedným z hlavných rizikových faktorov cukrovky 2. typu. Dostupné lieky proti obezite sú pri udržiavaní hmotnosti neúčinné, drahé a/alebo nesú potenciálne dlhodobé bezpečnostné riziká. Naším cieľom bolo vyvinúť bezpečnejšie, lacnejšie a vhodnejšie viacúčelové látky, ktoré môžu zabrániť vzniku metabolických porúch a cukrovky 2. typu."

Tím vedcov však upozornil, že koncentrácia kyseliny elenolovej v olivovom oleji alebo olivách je veľmi nízka, takže výhody pozorované v štúdii by sa pravdepodobne nedali získať len z olivových produktov. Tím sa teraz snaží pochopiť, ako táto zlúčenina vytvára metabolické výhody tým, že analyzuje jej cestu telom

Okrem toho, že olivy môžu pomôcť pri chudnutí, majú celý rad ďalších zdravotných výhod, pretože sú plné prospešných živín vrátane vitamínu E a antioxidantov. Olivový olej pomáha zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu a znížiť vysoký krvný tlak, čím prispieva k zlepšeniu zdravia srdca.

Zdroj: Info.sk, TM, nutrition2024.eventscribe.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

19:37 20.07.2024Zdravie

Ak vás trápia suché pery aj v teplejších mesiacoch, na vine môže byť nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov.

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.