• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
25°Bratislava

Ako si vyrobiť účinné hnojivo na ruže: 4 metódy, vďaka ktorým vaše ruže krásne zakvitnú

  • 9:04 06.07.2024
  • Bratislava
Ako si vyrobiť účinné hnojivo na ruže: 4 metódy, vďaka ktorým vaše ruže krásne zakvitnú

Toto sú najlepšie domáce hnojivá, vďaka ktorým vaše ruže v záhrade ešte viac vyniknú.

Ruže sú veľmi obľúbené rastliny pestované pre krásne a často voňavé kvety. Môžu to však byť rastliny náročné na údržbu a vyžadujú si veľa starostlivosti a pozornosti. To zahŕňa hnojenie ruží na jar a v lete.

Regály záhradníctiev sú plné rôznych hnojív pre ruže, no ak však máte chuť vyskúšať niečo iné, môžete si vyrobiť vlastné hnojivo pre ruže z kuchynského odpadu či iných záhradných rastlín.

4 spôsoby, ako si vyrobiť vlastné hnojivo pre ruže

Výroba domáceho hnojiva pre všetky odrody ruží na vašej záhrade je jednoduchý proces. Tu sú štyri spôsoby, ako si pripraviť hnojivo pre ruže za málo peňazí.

1. Vyrobte si domáci kompost

Výroba kompostu je jednoduchá, môžete premeniť zvyšky jedla, rastlinný odpad, trávnik či lístie na potravu bohatú na živiny pre vaše rastliny. Domáci kompost môžete použiť ako mulč, či už máte rastliny na záhonoch, alebo pestujete ruže v kvetináčoch.

Mulčovanie ruží kompostom pomáha udržiavať vlhkosť v pôde a poskytuje ružiam počas rastu cenné živiny. Kompost obsahuje veľa živín vrátane troch dôležitých zložiek - dusíka, fosforu a draslíka. Takto by ste mali pomôcť ružiam každú jar.

Foto: Thomson_1/Shutterstock.com

Kompost si môžete ľahko postaviť na dvore a zakúpiť si kompostéry rôznych tvarov a veľkostí. Domáci kompost by sa mal pri výsadbe ruží zapracovať do pôdy, aby sa zlepšila jej štruktúra, úrodnosť a schopnosť zadržiavať vlhkosť. Kompost sa bude pomaly rozkladať a uvoľňovať živiny, ktoré obohatia pôdu a vyživia vaše ruže.

2. Pripravte rastlinný čaj

Vynikajúce hnojivo na ruže si môžete pripraviť z kostihoja alebo žihľavy. Môžete si z nich pripraviť čaje bohaté na živiny, ktoré sú skvelým hnojivom pre rastliny.

Žihľava má obzvlášť vysoký obsah dusíka, ako aj ďalších minerálnych látok. Výroba hnojiva pre rastliny z tejto bežnej buriny podporí rast zdravých stoniek a listov na listnatých rastlinách.

Kostihoj je nesmierne prospešný, pretože obsahuje vysoké množstvo dusíka, fosforu a draslíka, ako aj ďalších dôležitých živín, ktoré sú dôležité pre zdravé ruže a pomôžu im v kvitnutí počas celého leta.

Stačí naplniť nádobu listami, pridať vodu a nechať ju niekoľko týždňov odstáť. Potom získanú tekutinu zrieďte v pomere 1 diel čaju na 10 dielov vody a používajte ju na zalievanie ruží.

Foto: VH-studio/Shutterstock.com

Pri manipulácii so žihľavou alebo kostihojom si nasaďte rukavice. Takto pripravený čaj nikdy nepoužívajte neriedený, pretože by ste mohli rastliny prehnojiť alebo spôsobiť nerovnováhu živín, ktorá môže spôsobiť žltnutie listov ruží.

3. Využite bežný kuchynský odpad

Niektoré bežné kuchynské zvyšky môžu byť nesmierne prospešné ako hnojivo pre ruže, vrátane banánových šupiek, vaječných škrupín a kávovej usadeniny.

  • Banánové šupky sú dobrým hnojivom, pretože obsahujú veľa draslíka, ktorý podporuje zdravšie a väčšie kvety vašich ruží.
  • Vaječné škrupiny pomáhajú rastlinám, pretože poskytujú vápnik, ktorý posilňuje bunkové steny ruží.
  • Kávová usadenina je tiež vhodná pre rastliny, pretože môže poskytnúť dusík, ktorý pomôže rastu listov a stoniek

Každú z týchto troch surovín môžete použiť samostatne. Banánové šupky môžete nakrájať a zakopať k ružiam, vaječné škrupiny rozdrviť a rozsypať alebo kávovú usadeninu posypať okolo ruží.

Môžete však všetky tri zložky skombinovať pre mimoriadne účinné hnojivo. Pripravíte ho tak, že banánové šupky a vaječné škrupiny nasekáte, zmiešate s použitou kávovou usadeninou a zmes rozsypete okolo kríkov ruží.

Všetky tri položky môžete tiež pridať do kompostu spolu s ďalšími zvyškami ovocia a zeleniny, aby sa rozložili a zvýšili výsledné množstvo živín v komposte.

4. Zmiešajte epsomskú soľ s vodou

Foto: Mariia Boiko/Shutterstock.com

Obľúbená kúpeľová soľ na upokojenie bolestí má vysoký obsah horčíka. Táto živina pomáha pri fotosyntéze a môže pomôcť udržať ruže zdravé.

Raz za mesiac rozmiešajte 1 polievkovú lyžicu epsomskej soli v 4 litroch vody a polejte ňou rastliny dvakrát ročne - keď sa objavia listy a hneď po prvom kvitnutí. Vďaka tomuto roztoku budú mať ruže veľké a zdravé kvety.

Zdroj: Info.sk, TM, gardeningonlinemagazine.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako správne skladovať pálenku: Nesprávna nádoba môže alkohol znehodnotiť

Ako správne skladovať pálenku: Nesprávna nádoba môže alkohol znehodnotiť

DNES - 7:07Zaujímavosti

Pálenky a iný silný alkohol by ste mali skladovať určitým spôsobom, aby si zachoval chuť.

Veterinári vysvetlili, prečo sa ryšavé mačky správajú inak ako ostatné

Veterinári vysvetlili, prečo sa ryšavé mačky správajú inak ako ostatné

VČERA - 19:44Zaujímavosti

Veterinári sa pokúsili objasniť správanie ryšavých mačiek.

Piliny nemusíte vyhadzovať či páliť, takto ich dokážete zužitkovať v záhrade

Piliny nemusíte vyhadzovať či páliť, takto ich dokážete zužitkovať v záhrade

VČERA - 7:17Zaujímavosti

Ak doma pracujete s drevom a vznikajú pri tom piliny či hobliny, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako ich dokážete rozumne využiť v záhrade.

Moskovský súd zakázal toaletný papier s potlačou 1000-rubľovej bankovky

Moskovský súd zakázal toaletný papier s potlačou 1000-rubľovej bankovky

8:11 20.07.2024Zaujímavosti

Moskovský súd zakázal predaj toaletného papiera s potlačou 1000-rubľovej bankovky, informovala nezávislá spravodajská webová stránka Viorstka.

Čerstvý mäkký syr si jednoducho pripravíte aj doma, stačia 3 základné suroviny

Čerstvý mäkký syr si jednoducho pripravíte aj doma, stačia 3 základné suroviny

6:53 20.07.2024Zaujímavosti

Ukážeme vám, ako si dokážete pripraviť lahodný domáci syr so syridlom a aj bez neho. Je ideálny ako základ nátierok, ale môžete ho použiť aj samotný.