• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
21°Bratislava

Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

  • 13:40 16.06.2024
  • Svet
Ak ste mali nadváhu v tomto veku, musíte byť na pozore. Hrozí vám smrteľné ochorenie

Ženy, ktoré mali v istom období života vyššiu váhu, sú rizikové, aj keď neskôr schudli.

Ženy, ktoré mali nadváhu počas puberty alebo vo veku 31 rokov, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že v strednom veku utrpia mozgovú príhodu. Podľa 40 rokov trvajúcej štúdie však muži, ktorí mali v mladosti nadváhu, takéto riziko nemajú. Výskumníci zistili, že ženy s nadváhou vo veku 14 alebo 31 rokov môžu byť vystavené zvýšenému riziku ischemickej mŕtvice spôsobenej zrazeninou pred 55. rokom života. Vedci tvrdia, že ženám sa neznížilo riziko ani v prípade, že neskôr schudli.

Tím z Fínska sledoval viac ako 10 000 mužov a žien od ich narodenia, aby vypracoval štúdiu, ktorá bola uverejnená v časopise Stroke. Zistili, že ženy obézne vo veku 14 rokov mali o 87 % vyššiu pravdepodobnosť skorého vzniku cievnej mozgovej príhody spôsobenej zrazeninou, zatiaľ čo ženy obézne vo veku 31 rokov mali o 167 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku cievnej mozgovej príhody v porovnaní s tými, ktoré mali normálnu hmotnosť. Ženy obézne vo veku 31 rokov mali takmer 3,5-krát vyššiu pravdepodobnosť, že utrpia mozgovú príhodu, a muži obézni vo veku 31 rokov mali viac ako 5,5-krát vyššie riziko mozgovej príhody.

Ischemická cievna mozgová príhoda vzniká vtedy, keď sa upchá cieva zásobujúca mozog krvou. Predstavuje 87 % všetkých mozgových príhod. Štúdia naznačuje, že ženy, ktoré mali vo veku 14 rokov nadváhu, mali neskôr riziko mozgovej príhody spôsobenej zrazeninou, a to napriek tomu, že do veku 31 rokov schudli. Ženy s nadváhou vo veku 31 rokov boli neskôr vystavené riziku mozgovej príhody spôsobenej zrazeninou napriek tomu, že vo veku 14 rokov mali normálnu hmotnosť.

Lekári by si mali všímať váhu detí v puberte

Zvýšené riziko mozgovej príhody spôsobenej zrazeninou sa nezistilo u mužov, ktorí mali nadváhu vo veku 14 alebo 31 rokov. Ale muži, ktorí boli klinicky obézni vo veku 31 rokov, mali vyššie riziko mozgovej príhody v porovnaní so ženami, ktoré boli obézne v rovnakom veku. Hlavná autorka štúdie Ursula Mikkola uviedla:

"Naše zistenia naznačujú, že nadváha môže mať dlhodobé účinky na zdravie, aj keď je nadváha dočasná. Zdravotnícki pracovníci by mali venovať pozornosť nadváhe a obezite u mladých ľudí a spolupracovať s nimi na vytváraní zdravších stravovacích návykov a fyzickej aktivity. K rozhovorom s dospievajúcimi a mladými dospelými o hmotnosti by sa však malo pristupovať neodsudzujúcim a nestigmatizujúcim spôsobom."

Výskumný tím použil index telesnej hmotnosti (BMI) na skúmanie, či tí, ktorí mali nadváhu alebo obezitu vo veku 14 alebo 31 rokov, mali iné riziko predčasnej mozgovej príhody v porovnaní s ich rovesníkmi, ktorí v tom istom veku nemali nadváhu ani obezitu. Približne u jedného z 20 účastníkov sa vyskytla cievna mozgová príhoda spôsobená zrazeninou alebo prechodný ischemický záchvat, počas priemerného obdobia sledovania, ktoré trvalo takmer 39 rokov od hodnotenia vo veku 14 rokov a takmer 23 rokov od hodnotenia vo veku 31 rokov.

Zdá sa, že merania BMI v skoršom detstve alebo neskôr v dospelosti nemali vplyv na výsledky. Výskumný tím však uviedol, že je dôležité poznamenať, že hmotnosť nie je jediným zdravotným faktorom, ktorý ovplyvňuje riziko mozgovej príhody. Mikkola uviedla:

"Zdravým životným štýlom - lepším stravovaním, nefajčením, zdravým spánkom, reguláciou krvného tlaku, hladiny cholesterolu a glukózy v krvi, vyhýbaním sa nadmernému požívaniu alkoholu a fyzickou aktivitou - môžete znížiť riziko mozgovej príhody, aj keď ste v mladosti mali nadváhu."

Vedci nevedia, prečo sa súvislosť zvýšeného rizika vzniku cievnej mozgovej príhody spôsobenej zrazeninou nepotvrdila aj u mužov. V súčasnosti podrobnejšie skúmajú možné príčiny, ako aj ďalšie rizikové faktory. Mikkola dodala:

"Mozgová príhoda v mladom veku je zriedkavá, takže rozdiel len niekoľkých mozgových príhod by mohol mať na odhady rizika obrovský vplyv. Okrem toho sa BMI spolieha len na výšku a hmotnosť človeka, preto môže byť vysoký BMI zavádzajúcim spôsobom definovania obezity, najmä u svalnatých ľudí, ktorí môžu mať málo tuku, aj keď vážia viac."

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, ahajournals.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

Suché pery sú príznakom deficitu vitamínov: Tieto živiny si musíte doplniť

19:37 20.07.2024Zdravie

Ak vás trápia suché pery aj v teplejších mesiacoch, na vine môže byť nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov.

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

Toto by ste nikdy nemali robiť na pláži, môže vám ísť o život

20:05 17.07.2024Zdravie

Bežná plážová aktivita môže byť pre vašu rodinu smrteľná.

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

Pozor na červené bodky na koži, takto sa z nich môže stať rakovina

21:34 14.07.2024Zdravie

Video zachytáva rozvoj rakoviny kože.

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

Lekárka: Toto často pozorujem u ľudí, ktorí neskôr ochorejú na rakovinu

19:38 11.07.2024Zdravie

Špecialistka prezradila, čo spája väčšinu onkologických pacientov ešte predtým, ako si vypočujú hrozivú diagnózu.

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

Obľúbené ovocie zintenzívňuje účinok viacerých druhov liekov: Nie sú medzi nimi aj vaše?

6:55 10.07.2024Zdravie

Pacienti, ktorí užívajú vybrané druhy liekov, by si mali dať pozor na konzumáciu tohto ovocia. Môže totiž výrazne zintenzívniť ich účinok.