• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.7.2024Meniny má Kamila
21°Bratislava

NTS SR pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi pozýva do odberných centier

  • 6:38 14.06.2024
  • Bratislava
NTS SR pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi pozýva do odberných centier

Národná transfúzna služba (NTS) SR pozýva darcov krvi aj verejnosť, aby pri príležitosti piatkového Svetového dňa darcov krvi navštívili jej odberné centrá.

V rámci dňa otvorených dverí v nich môžu od 7.00 h darovať krv či informovať sa o všetkom, čo sa darovania krvi týka.

Ide o 20. výročie Svetového dňa darcov krvi, ktorého hlavnou témou je „Dvadsať rokov osláv darcovstva a vyjadrenie poďakovania sa všetkým darcom krvi na celom svete“. „Dvadsiate výročie Svetového dňa darcov krvi chceme využiť ako príležitosť na prejav vďaky a úcty všetkým darcom krvi na Slovensku, ktorých darcovstvo v priebehu rokov pomohlo zachrániť nespočetné množstvo životov. Nezištné darovanie krvi má veľký dosah nielen na životy tých, ktorí pre svoju liečbu potrebujú transfúzne prípravky, ale aj na ich rodiny a priateľov,“ poznamenala NTS.

Odberné centrá budú otvorené od 7.00 do 17.00 h. Darovať krv a jej zložky bude možné až do 16.00 h. „Darcom odporúčame objednať sa prostredníctvom online objednávkového systému na našej webovej stránke alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie NTS SR,“ dodala NTS.

Aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) vyzvala ľudí, aby počas svetového dňa navštívili odberné centrá NTS. V tejto súvislosti vyzdvihla všetkých darcov. „Vaša pomoc je neoceniteľná. Nezištné darovanie krvi má veľký dosah nielen na životy tých, ktorí pre svoju liečbu potrebujú darovanú krv, ale aj na ich rodiny a priateľov,“ poznamenala.

Cieľom Svetového dňa darcov krvi je okrem iného upriamiť pozornosť na význam pravidelného darcovstva, ktoré je nevyhnutnou podmienkou k budovaniu bezpečných a udržateľných zásob transfúznych prípravkov. Tiež, že bezpečné transfúzne prípravky zachraňujú ľudské životy. Svetový deň zároveň pripomína, že je dôležité podporovať kultúru pravidelného darcovstva krvi a jej zložiek medzi mladými ľuďmi a širokou verejnosťou, aby sa neustále rozširoval register vhodných darcov krvi.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 14. jún za Svetový deň darcov krvi v máji 2005. Prvýkrát ho však zorganizovali už rok pred tým pracovníci juhoafrickej Národnej transfúznej služby v Johannesburgu. Z tohto dôvodu sa pripomína jeho 20. výročie v piatok, 14. júna. Na koordinovaní Svetového dňa darcov krvi sa okrem WHO podieľa aj Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia organizácií darcov krvi či Medzinárodná spoločnosť pre krvnú transfúziu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slnečných jazerách v Senci sa utopili dvaja 18-roční mladíci

Na Slnečných jazerách v Senci sa utopili dvaja 18-roční mladíci

VČERA - 21:05Domáce

Na Slnečných jazerách v Senci sa v stredu utopili dvaja 18-roční muži.

Premiér: Odvaha a suverenita sú v prospech občanov Slovenska

Premiér: Odvaha a suverenita sú v prospech občanov Slovenska

VČERA - 19:11Domáce

Premiér sa poďakoval starostovi Starej Bystrice a poslancovi parlamentu Jánovi Podmanickému za organizovanie osláv zvrchovanosti Slovenskej republiky

Horskí záchranári pomáhali v Malej Fatre zranenej českej turistke

Horskí záchranári pomáhali v Malej Fatre zranenej českej turistke

VČERA - 16:43Domáce

Horskí záchranári pomáhali v stredu v Malej Fatre 49-ročnej českej turistke, ktorá si po páde na reťazami zabezpečenom chodníku v oblasti Pod Tanečnicou zranila nohu.

Vo viacerých okresoch na Slovensku hrozia prívalové povodne

Vo viacerých okresoch na Slovensku hrozia prívalové povodne

VČERA - 16:05Domáce

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal hydrologické výstrahy prvého stupňa pre okresy Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad.

Zomrel spoluautor Deklarácie zvrchovanosti Slovenska Anton Hykisch

Zomrel spoluautor Deklarácie zvrchovanosti Slovenska Anton Hykisch

VČERA - 14:52Domáce

V stredu vo veku 92 rokov zomrel bývalý diplomat, spisovateľ, poslanec Slovenskej národnej rady a spoluautor Deklarácie zvrchovanosti Slovenska Anton Hykisch.