• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Miera nezamestnanosti v SR vlani stúpla

  • 13:59 06.03.2013
  • BRATISLAVA
Miera nezamestnanosti v SR vlani stúpla

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v minulom roku medziročne zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14 %. Oproti roku 2011 išlo o nárast počtu nezamestnaných o 9,6 tisíca na 377,5 tisíc osôb.

Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ). V samotnom štvrtom kvartáli vlaňajška priemerný počet nezamestnaných osôb medziročne vzrástol o 11,9 tisíca na 390,4 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa tak v štvrtom štvrťroku 2012 medziročne zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu na 14,4 %.

U žien nezamestnanosť v októbri až decembri minulého roka vzrástla o 0,6 bodu na 15 % a u mužov sa zvýšila o 0,2 bodu na 14 %. "V štvrtom štvrťroku 2012 oproti tretiemu štvrťroku 2012 vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť o 8,8 tisíca na 387,2 tisíc osôb," uvádza ŠÚ SR.

Mimoriadne vysoký podiel na trhu práce pretrvával v skupine dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú bez práce dlhšie ako jeden rok. Z celkového počtu nezamestnaných dlhodobo nezamestnaní tvorili 64,9 %. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2011 sa ich počet zvýšil o 3,1 % na 253,4 tis. osôb.

Zamestnanosť na Slovensku vlani oproti roku 2011 vzrástla o 0,6 %. Počet zamestnaných ľudí sa zvýšil na 2,329 milióna. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR. V samotnom štvrtom kvartáli minulého roka zamestnanosť medziročne klesla o 0,1 % na 2 313,7 tis. osôb. Sezónne očistená zamestnanosť vo štvrtom štvrťroku oproti tretiemu kvartálu klesla o 24,9 tis. osôb, teda o 1,1 %, na 2 302,4 tis. ľudí.

Ako upozornil analytik ČSOB Marek Gábriš, počet pracovných miest sa po dvoch rokoch rastu znížil o 0,1 %. Klesol najmä počet podnikateľov a živnostníkov, ktorý nebol kompenzovaný dostatočným nárastom počtu zamestnancov. Časť pracovných miest sa tak podľa neho stratila.

A to aj napriek tomu, že počet pracujúcich v zahraničí do jedného roka narástol o 8,5 %. Miera nezamestnanosti, ktorá sa dostala ku koncu roka na 14,4%, je podľa Gábriša najvyššia od druhého štvrťroku 2010. "Vtedy však trh práce pociťoval dozvuky prudkého ekonomického ochladenia z roku 2009. Ďalšie podobne vysoké číslo nezamestnanosti musíme hľadať až na začiatku roka 2006," uviedol.

Vývoj miery nezamestnanosti na Slovensku, ktorá vo štvrtom kvartáli vlaňajška dosiahla 14,4 %, je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža konzistentný s vývojom štatistík úradov práce, ktoré taktiež naznačujú výrazný nárast nezamestnanosti vo 4. kvartáli minulého roka. "Ten súvisí s ekonomickým spomalením, ale aj novelou Zákonníka práce, vďaka ktorej firmy realizovali plánované prepúšťania skôr pre nižšie náklady na odstupné," tvrdí.

Pokles zamestnanosti v poslednom kvartáli minulého roka a rast nezamestnanosti je podľa predsedu predstavenstva personálno-poradenskej spoločnosti McROY Group Luboša Sirotu potvrdením negatívneho trendu na trhu práce, ktorý avizovali už skôr zverejnené údaje. Ako ďalej uviedol, svedčí to nielen o spomalení ekonomického rastu, ale aj o negatívnom vplyve legislatívnych opatrení prijatých v ostatnom období.

"Zvýšenie neistoty na trhu v kombinácii s vyššími daňami, odvodmi a novým Zákonníkom práce takmer úplne utlmilo chuť firiem prijímať nových ľudí,“ tvrdí Sirota. Aj nízky prílev nových nezamestnaných pri takmer nulovom odleve tak podľa neho výrazne hýbe štatistikami a trh práce sa neustále prepadá.

"Výrazné zlepšenie neočakávame ani v tomto roku. Pracovný trh sa prepadá, čo je ovplyvnené najmä slabnúcou kondíciou priemyselnej výroby. Stagnuje aj sektor, ktorý slovenskej ekonomike v minulosti výrazne pomáhal, a to odvetvie automotive, vrátane subdodávok,“ vysvetľuje Sirota. Výsledkom je podľa neho znížený dopyt firiem predovšetkým po menej kvalifikovaných robotníckych profesiách.

"Dôvodom je nielen aktuálny pokles objemu objednávok v priemysle, ale aj postupná strata cenovej konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky, ktorá nie je adekvátne nahrádzaná skvalitňovaním celkového podnikateľského prostredia,“ dodal Sirota.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
JDS vyzvala opozičné politické strany, aby predstavili konsolidačné opatrenia

JDS vyzvala opozičné politické strany, aby predstavili konsolidačné opatrenia

DNES - 15:54Ekonomické

Jednota dôchodcov na Slovensku požiadala všetky opozičné politické strany, aby predstavili verejnosti svoje vlastné konsolidačné opatrenia.

Objednávate darček cez internet? Kuriér vám ho prinesie do tohto dátumu

Objednávate darček cez internet? Kuriér vám ho prinesie do tohto dátumu

DNES - 15:23Ekonomické

Nákup vianočných darčekov cez internet si netreba nechať na poslednú chvíľu, objednať ich treba v dostatočnom predstihu.

MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

DNES - 13:28Ekonomické

Najnovšia výzva z Integrovaného regionálneho programu pomôže zraniteľným domácnostiam s kompenzáciou zvýšených nákladov za energie.

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

DNES - 12:42Ekonomické

Na odoslanie listu Ježiškovi cez Vianočnú poštu ostáva ešte posledný týždeň. Aby stihol všetkým odpovedať, treba list či pohľadnicu aj so spiatočnou adresou poslať na adresu Ježiško 999 99 do 15. decembra.

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

DNES - 12:30Ekonomické

Bývalý prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann varoval pred prehnanými očakávaniami v súvislosti s možným zavedením digitálneho eura.