• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

Chorváti žalujú Boba Dylana za prirovnanie k nacistom

  • 18:59 03.12.2013
  • BRATISLAVA
Chorváti žalujú Boba Dylana za prirovnanie k nacistom

Amerického hudobníka Boba Dylana zažalovala chorvátska organizácia CRICCF sídliaca vo Francúzsku za rasistické výroky, ktorých sa mal 72-ročný spevák podľa nich dopustiť minulý rok v rozhovore pre francúzsku verziu magazínu Rolling Stone.

"Ak vo vás koluje krv otrokára či člena Ku-Klux-Klanu, "čierni" to vycítia. Pretrváva to až dodnes. Takisto ako židia vycítia nacistickú krv a Srbi zase chorvátsku krv," vyjadril sa vtedy Dylan, keď rozprával o dejinách USA a ich vzťahu k rasizmu.

CRICCF podala žalobu aj na vydavateľa francúzskej verzie časopisu Rolling Stone. "Je to podnecovanie k nenávisti. Nemôžete porovnávať chorvátskych kriminálnikov s ostatnými Chorvátmi. Nemáme však nič proti magazínu Rolling Stone či voči Dylanovi ako spevákovi," vyhlásil jeden z vedúcich členov organizácie CRICCF krátko po tom, ako vyšiel spomínaný rozhovor. Dylanov hovorca sa k prípadu zatiaľ nevyjadril. Zástupcovia Rolling Stone však odmietli kauzu komentovať.

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový eponymný album a dodnes má na konte 35 štúdiových nahrávok. Zatiaľ posledná s názvom Tempest vyšla vlani v septembri.

Medzi Dylanove najznámejšie piesne patria napríklad skladby Blowin' in the Wind, The Times They Are a-Changin’, Like a Rolling Stone, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up in Blue, Knockin' on Heaven's Door či Just Like a Woman. V roku 1988 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.

V roku 1991 si prevzal Grammy za celoživotný prínos. Svojho jediného Oscara a jediný Zlatý glóbus dostal za pieseň Things Have Changed pre film Skvelí chlapci (2000). V roku 2008 dostal Pulitzerovu cenu. Nedávno v Paríži získal vyznamenanie Rad čestnej légie.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Netanjahu sa poďakoval USA za

Netanjahu sa poďakoval USA za "dôležitú muníciu" do vojny v Gaze

DNES - 14:03Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Spojené štáty poskytli Izraelu "dôležitú muníciu" pre pokračovanie vojny v Gaze, informovala agentúra DPA.

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

IEA: Prísľuby samitu COP28 pokrývajú len 30 percent potrebného zníženia emisií

DNES - 13:59Zahraničné

Záväzky prijaté na klimatickom samite COP28 sľubujú do roku 2030 zníženie emisií skleníkových plynov súvisiacich s energetikou len o 30 percent z potrebného množstva.

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy

Guterres: Bezpečnostná rada je v otázke Gazy "paralyzovaná" rozkolom

DNES - 9:57Zahraničné

Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril v nedeľu ľútosť v súvislosti so zlyhaním Bezpečnostnej rady OSN požiadať o prímerie v Pásme Gazy.

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

Predseda COP28: Klimatický summit napreduje, ale nie dostatočne rýchlo

DNES - 5:44Zahraničné

Sultán Ahmad al-Džábir povedal, že klimatický summit napreduje, ale "nie dostatočne rýchlo", a opäť vyzval zúčastnené krajiny, aby sa vzdali presadzovania svojich parciálnych záujmov.

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

Aktivisti vliali do Canal Grande farbivo, nie sú spokojní so summitom COP28

DNES - 4:41Zahraničné

Canal Grande v Benátkach i viaceré vodné toky v Taliansku sa v sobotu sfarbili na zeleno.