Vyše stotisíc Ukrajincov je v uliciach, protest sa vyostruje
- 18:17 01.12.2013
- KYJEV

V Kyjeve to vrie, polícia postavila barikády okolo prezidentského paláca. Práve pred ním prišlo k najhorším stretom medzi políciou a maskovanými demonštrantami.
Najmenej 100 policajtov utrpelo zranenia pri zrážkach s demonštrantami v centre Kyjeva, ktorého ulice zaplnilo vyše 100 000 ľudí.
Masy napriek zákazu demonštrácií zaplnili Námestie nezávislosti, aby protestovali proti odklonu Ukrajiny od Európskej únie a žiadali odstúpenie vlády aj prezidenta Viktora Janukovyča.
Polícia postavila barikády okolo neďalekého prezidentského paláca. Práve pred ním prišlo k najhorším stretom medzi políciou a maskovanými demonštrantami, ktorí hádžu kamene a zápalné fľaše.
Podľa policajnej hovorkyne Olgy Bilykovej utrpelo zranenia asi 100 policajtov. Niekoľko desiatok členov nacionalistickej strany Svoboda podľa polície obsadilo prázdnu budovu kyjevskej radnice a vyhlásilo ju za dočasné sídlo zjednotenej protivládnej opozície.
Ukrajina odstúpila od podpisu kľúčových dohôd s EÚ z "národnobezpečnostných" dôvodov, pričom vláda pripustila, že zmena postoja súvisí s nátlakom zo strany Ruska, čo vyvolalo masové protesty. Poriadková polícia v noci na sobotu tvrdo zasiahla proti demonštrantom a výsledkom sú desiatky zranených a zadržaných.
Video: Masové protesty v Kyjeve
Ukrajinská opozícia vyzvala na pokračovanie demonštrácií až do odstúpenia vlády a vypísania predčasných parlamentných a prezidentských volieb.
Opozícia už pripravuje celonárodný štrajk a rozhodla sa vytvoriť hnutie národného odporu. "Vláda a prezident musia odstúpiť," povedal davu protestujúcich líder opozície a známy boxerský šampión Viltalij Kličko.
Líder strany Svoboda Oleh Tjagbok konštatoval, že na Ukrajine sa začala ďalšia revolúcia. Obaja lídri sa dištancovali od násilia pred prezidentským palácom a ľudí vyzvali na umiernenosť.

UNRWA varuje: Pásmo Gazy sa dostáva do bodu, odkiaľ niet návratu
Generálny komisár Agentúry OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov vyzval štáty, aby venovali viac finančných prostriedkov na pomoc obyvateľom Gazy.

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená
Štvrtý tohtoročný štrajk nemeckých rušňovodičov v piatok výrazne narušil vlakovú dopravu v krajine.

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci
Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zverejneného na stránke spolkovej vlády bundesregierung.de.

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.