• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Polícia tvrdo potlačila protest v Kyjeve

  • 18:33 30.11.2013
  • KYJEV
Polícia tvrdo potlačila protest v Kyjeve

Desiatky ukrajinských demonštrantov utrpeli v noci na sobotu zranenia pri zásahu bezpečnostných síl v centre Kyjeva.


Na Námestí nezávislosti sa v piatok večer zišlo asi 10-tisíc demonštrantov, ktorí protestovali proti rozhodnutiu vlády neuzavrieť kľúčové dohody s EÚ a žiadali odstúpenie prezidenta Viktora Janukovyča.

Na ich čele stál líder ukrajinskej opozície a známy boxerský šampión Viltalij Kličko. Asi 1000 demonštrantov zostalo na námestí aj v noci a poriadková polícia sa ich rozhodla za pomoci obuškov rozohnať asi o štvrtej nadránom.

Policajti podľa opozičného poslanca Andreja Ševčenka zadržali desiatky osôb. Zásah bol podľa neho brutálny napriek tomu, že demonštrácia bola pokojná. Polícia informovala, že za výtržníctvo zadržali 31 ľudí, väčšinu už však prepustili.

Ukrajinská opozícia vyzvala v sobotu na konanie predčasných prezidentských a parlamentných volieb v reakcii na tvrdý zásah polície proti pokojným demonštrantom. Jeden z opozičných lídrov Arsenij Jaseňuk, ktorý je blízky uväznenej expremiérke Juliji Tymošenkovej, zároveň oznámil, že opozícia už pripravuje celonárodný štrajk.

Informoval tiež, že opozícia sa rozhodla vytvoriť hnutie národného odporu. "Žiadame rezignáciu ministra vnútra Vitalija Zacharenka, vyšetrenie jeho činnosti a jeho potrestanie. Žiadame odstúpenie vlády a prezidenta a vypísanie predčasných prezidentských a parlamentných volieb," vyhlásil Jaseňuk. Napriek ostrému zásahu demonštrácie v Kyjeve pokračujú aj v sobotu.

Litva, ako predsednícka krajina Európskej únie, odsúdila tvrdý zásah proti protestujúcim. "Použitie sily proti pokojným demonštrantom je neospravedlniteľné," vyhlásil litovský minister vnútra Linas Linkevicius. Ukrajinskú vládu vyzval, aby rešpektovala ľudské práva a princípy právneho štátu. Dodal, že EÚ situáciu na Ukrajine pozorne sleduje.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

DNES - 15:37Zahraničné

Štvrtý tohtoročný štrajk nemeckých rušňovodičov v piatok výrazne narušil vlakovú dopravu v krajine.

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

DNES - 15:35Zahraničné

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zverejneného na stránke spolkovej vlády bundesregierung.de.

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

DNES - 14:17Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

DNES - 13:45Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

DNES - 12:46Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách.