• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Ďalšia istota od Smeru, potraviny zdražejú, tvrdí SDKÚ

  • 18:22 05.03.2013
  • BRATISLAVA
Ďalšia istota od Smeru, potraviny zdražejú, tvrdí SDKÚ

Zákon o odbytovom fonde prinesie istotu zdražovania potravín. Na utorkovej tlačovej konferencii strany SDKÚ to uviedol jej podpredseda Ivan Štefanec.

Pripravovaná legislatíva z dielne ministerstva pôdohospodárstva podľa neho zhorší podmienky pre podnikateľov tým, že ich donúti platiť za to, že vyrábajú a spracúvajú rastlinné a živočíšne komodity.

"Myslím si že vláda by mala ísť presne opačným spôsobom a znižovať zbytočnú redistribúciu zdrojov," uviedol Štefanec.

Vláda môže podľa neho pomôcť podnikateľom v poľnohospodárstve a potravinárstve iba vtedy, ak zníži priame dane, spružní pracovné právo a celkovo zlepší podnikateľské prostredie.
Konkurencieschopnosť sa zníži

Jeho stranícky kolega Ľudovít Kaník zastáva názor, že príspevky slovenských výrobcov do odbytového fondu znížia ich konkurencieschopnosť.

Odvedené príspevky sa podľa neho prejavia v zvýšených cenách slovenských výrobkov, a tým pádom zvýhodnia dovoz tých zahraničných.

Proti odbytovému fondu pribúdajú kritické hlasy

Zo zákonom zriadeného odbytového fondu budú profitovať iba úradníci a firmy, ktoré si dokážu vylobovať podporu z jeho prostriedkov. Takto sa na adresu pripravovanej legislatívy z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) vyjadrili iniciátori hromadnej pripomienky pôsobiaci v Občianskej konzervatívnej strane, Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz INESS, Konzervatívnom inštitúte M. R. Štefánika a v Aliancii živnostníkov a slobodných povolaní.

Ako ďalej vyplýva z hromadnej pripomienky zverejnenej na Portáli právnych predpisov, predstavitelia spomínaných organizácií žiadajú odmietnutie zákona ako celku.

Iniciátori hromadnej pripomienky majú výhrady voči tomu, že zákon o odbytovom fonde zaťažuje podnikateľov v poľnohospodárstve a potravinárstve novou daňou, pričom prínos vyzbieraných prostriedkov pre ekonomiku a občanov je nejasný.

Kritizujú tiež prerozdeľovanie prostriedkov získaných povinnými platbami prostredníctvom verejnoprávnej inštitúcie, pretože to podľa nich deformuje podnikateľské prostredie a vytvára priestor pre korupciu a klientelizmus.

V prípade, že agrorezort pripomienke nevyhovie, pripomienkujúce subjekty požadujú aspoň zrušenie povinných príspevkov do fondu a posunutie účinnosti zákona na rok 2023. Zároveň chcú docieliť, aby bol fond zriadený na tri roky, pričom by sa jeho existencia predĺžila iba v prípade nesporného pozitívneho prínosu, ktorý by sa každoročne vyhodnocoval. Kaník má výhrady voči tomu, že na správu fondu sa nakoniec poskladajú slovenskí spotrebitelia. Iniciatívu agrorezortu označil za nezmyselnú a absurdnú.

Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vo svojom stanovisku uviedlo, že počká na výsledky pripomienkového konania.
Cieľ ministerstva pôdohospodárstva

Zákon o odbytovom fonde, ktorý predkladá Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR má za cieľ zvýšiť predaj slovenských potravín prostredníctvom reklamy.

Na financovanie tejto formy podpory predaja by mali podnikatelia v agropotravinárskom sektore štvrťročne do fondu odviesť 0,06 % svojich tržieb.

Na správu samotného odbytového fondu by malo v prvom roku ísť maximálne 10 % z vyzbieranej čiastky, v ďalších rokoch už najviac 7 %.

Podľa odhadov MPRV pôjde približne o 3 mil. eur, SDKÚ počíta s nákladmi 4 až 5 mil. eur.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
JDS vyzvala opozičné politické strany, aby predstavili konsolidačné opatrenia

JDS vyzvala opozičné politické strany, aby predstavili konsolidačné opatrenia

DNES - 15:54Ekonomické

Jednota dôchodcov na Slovensku požiadala všetky opozičné politické strany, aby predstavili verejnosti svoje vlastné konsolidačné opatrenia.

Objednávate darček cez internet? Kuriér vám ho prinesie do tohto dátumu

Objednávate darček cez internet? Kuriér vám ho prinesie do tohto dátumu

DNES - 15:23Ekonomické

Nákup vianočných darčekov cez internet si netreba nechať na poslednú chvíľu, objednať ich treba v dostatočnom predstihu.

MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

MIRRI: Výzva vo výške 11,5 milióna eur pomôže domácnostiam s energiami

DNES - 13:28Ekonomické

Najnovšia výzva z Integrovaného regionálneho programu pomôže zraniteľným domácnostiam s kompenzáciou zvýšených nákladov za energie.

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

Slovenská pošta: List či pohľadnicu Ježiškovi možno poslať ešte do 15. decembra

DNES - 12:42Ekonomické

Na odoslanie listu Ježiškovi cez Vianočnú poštu ostáva ešte posledný týždeň. Aby stihol všetkým odpovedať, treba list či pohľadnicu aj so spiatočnou adresou poslať na adresu Ježiško 999 99 do 15. decembra.

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

Bývalý šéf Bundesbanky Weidmann spochybňuje prínos digitálneho eura

DNES - 12:30Ekonomické

Bývalý prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann varoval pred prehnanými očakávaniami v súvislosti s možným zavedením digitálneho eura.