• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.11.2023Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Kmec: Nebudeme prekopávať odsúhlasené míľniky v Pláne obnovy a odolnosti SR

  • 10:07 21.11.2023
  • Bratislava
Kmec: Nebudeme prekopávať odsúhlasené míľniky v Pláne obnovy a odolnosti SR

Veľkým problémom z pohľadu EK je podľa Kmeca duplicita financovania, ktorú na Slovensku sleduje koordinačný výbor.

Zavádzaním snáh o prekopanie míľnikov v pláne obnovy, ktoré boli odsúhlasené Európskou komisiou (EK), by sa zdržalo financovanie a skomplikovali by sa implementačné a projektové zámery. Preto treba dodržať princíp kontinuity. Uviedol to v utorok podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec (Hlas-SD), v rámci konferencie Jesenná ITAPA.

Pri nových vládach neustále zavádzame niečo nové a snažíme sa začať od bodu nula. Pri dlhodobých projektoch je to samovražda, nakoľko peniaze nie sme schopní efektívne vyčerpať. Musíme preto nájsť balans, lebo plán obnovy je nástrojom a nie cieľom,“ objasnil Kmec.

Uviedol, že momentálne prebieha fáza dokončovania hlavných reformných prvkov. V súčasnosti je podľa neho potrebné pozrieť sa na to, ako začať tieto financie efektívne míňať, čo sa týka aj krízového manažmentu.

Snažím sa rozprávať so všetkými rezortmi, aby odprezentovali reálny stav projektov preto, že už prebehlo niekoľko výziev a musíme sa pozrieť, či sú naozaj realizovateľné. Na vláde sme sa dohodli, že budeme dávať pravidelný odpočet na týždňovej báze,“ dodal.

Veľkým problémom z pohľadu EK je podľa Kmeca duplicita financovania, ktorú na Slovensku sleduje koordinačný výbor. Ako uviedol, jedným z dôvodov odďaľovania niektorých výziev je čakanie na implementáciu výziev v rámci Programu Slovensko.

Teraz musíme odpolitizovať tieto procesy a zamerať sa na vyčerpanie týchto ohromných prostriedkov. Z investičného pohľadu sú na stole len európske zdroje. Zdroje zo štátneho rozpočtu budú minimálne. Musíme tieto financie dostať do regiónov,“ doplnil Kmec.

V rámci digitalizácie podľa podpredsedu vlády SR Slovensko zaostáva v rozpätí desať a viac rokov. „Slovensko trpí v niektorých častiach nedostatočne zavedením vysokorýchlostného internetu. Je zbytočné sa baviť o digitalizovaných službách, pokiaľ ho doma nebudú mať všetci občania,“ priblížil.

Na konferencii taktiež uviedol, že spolu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD) a ministerkou hospodárstva SR Denisou Sakovou (Hlas-SD) sú na jednej vlnovej dĺžke, čo sa týka v pokračovaní inovačnej politiky a presadzovaní národnej stratégie.

Ich úlohou je upratať v schémach rôznych agentúr rozdeľovania grantov, pretože tam sú desiatky agentúr s nízkou efektívnosťou prostriedkov,“ dodal Kmec s tým, že cieľom je vytvoriť dve agentúry, grantovú na rezorte školstva a investičnú na rezorte hospodárstva.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini: Mimoriadna schôdza k výdavkom výstavy Expo Dubaj má byť v utorok

Pellegrini: Mimoriadna schôdza k výdavkom výstavy Expo Dubaj má byť v utorok

DNES - 15:02Ekonomické

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR v súvislosti s pochybeniami okolo výstavy Expo Dubaj 2020 by mohla byť v utorok.

Prieskum: Napriek inflácii nedostalo zvýšený plat 40 % zamestnancov

Prieskum: Napriek inflácii nedostalo zvýšený plat 40 % zamestnancov

DNES - 13:46Ekonomické

Tento rok nedostalo 40 % zamestnancov zvýšený plat, a to aj napriek inflácii a zvýšeným nákladom. Zároveň tretina pracovníkov, ktorí dostali zvýšený plat, očakávala výraznejší nárast príjmu.

Nehnuteľnosti v 3. štvrťroku medzikvartálne mierne zdraželi

Nehnuteľnosti v 3. štvrťroku medzikvartálne mierne zdraželi

DNES - 9:18Ekonomické

Nehnuteľnosti určené na bývanie v 3. štvrťroku v porovnaní s 2. štvrťrokom mierne zdraželi. Kupujúci však za domy a byty platili menej ako pred rokom.

Predsedu ÚRSO odvolajú pre zvýšené ceny plynu

Predsedu ÚRSO odvolajú pre zvýšené ceny plynu

VČERA - 20:11Ekonomické

Premiér Robert Fico avizuje, že odvolá predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andreja Jurisa a pravdepodobne aj ďalších členov úradu.

Autodopravcovia budú od 1. decembra blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod

Autodopravcovia budú od 1. decembra blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod

VČERA - 18:52Ekonomické

Únia autodopravcov Slovenska bude na základe rozhodnutia predsedníctva blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod.