• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 10.12.2023Meniny má Radúz
Bratislava

6 vecí, ktoré musíte urobiť s autom predtým, ako príde zima

  • 19:59 14.11.2023
  • Svet
6 vecí, ktoré musíte urobiť s autom predtým, ako príde zima

Expert prezradil, čo by ste mali skontrolovať na vašom aute ešte predtým, ako prídu mínusové teploty.

Mnohí vodiči vyrážajú na cestu v zlom počasí bez toho, aby sa uistili, že je ich auto na to vhodne pripravené. Nepriaznivé poveternostné podmienky a najmä sneh a ľad, môžu byť pre jazdu nebezpečné, a preto by mali motoristi pred jazdou skontrolovať niektoré časti a vlastnosti vozidla. Môžete sa tak vyhnúť pokute od dopravných policajtov či dokonca nehode.

Expert na autá James Blackham pre denník The Sun uviedol šesť vecí, ktoré by ste mali skontrolovať na svojom aute pred jazdou v zime.

Palivo

Autá síce vedia vodičov upozorniť na nedostatok paliva, ale môže sa stať, že v nepriaznivom počasí uviaznete na mieste, kde už nebude žiadna čerpacia stanica. Čoraz viac vodičov prechádza na elektromobily a pri nich je dôležité sledovať stav nabitia, najmä ak vo vašom okolí nie sú nabíjacie stanice a nemôžete auto nabíjať doma. James uviedol: "V zimných podmienkach nie je vždy možné dostať sa včas na čerpaciu stanicu alebo nabíjacie miesto, preto vždy udržiavajte oboje nad polovicou kapacity."

Svetlá

Foto: maradon 333/Shutterstock.com

Jazda v tme alebo v hmle bez svetiel je nielen nebezpečná, ale hrozí za ňu aj pokuta. "Vaše svetlá pomáhajú udržiavať viditeľnosť pre vás aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Predtým, ako sa vydáte na cestu, dvakrát skontrolujte, či fungujú hlavné svetlomety aj hmlové svetlá. Uistite sa, že sú vaše svetlá v úplnom stave a čisté, aby boli maximálne účinné," hovorí James. Dávajte si však pozor, aby ste nenechali zapnuté diaľkové svetlá, keď to nie je potrebné. Mohli by ste tak svetlom oslepiť ostatných vodičov a spôsobiť nehodu.

Ostrekovače čelného skla

Vždy sa uistite, že máte dostatok vody v ostrekovačoch. Špinavé čelné sklo vám bráni vo výhľade na cestu a je nebezpečné pre vás aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Ak neviete, koľko vody vám zostalo, jednoducho prilievajte ďalšiu, kým nedosiahne vrch. V zime by to mala byť vždy nemrznúca zmes.

Stierače

Foto: ilmarinfoto/Shutterstock.com

Stierače musia byť v špičkovom stave, aby mohli dobre umyť sklá na aute. "Funkčné stierače sú vaším priateľom, keď čelíte nepriazni počasia," hovorí James. Pred jazdou sa uistite, že pod lištami stieračov neostali žiadne nečistoty, ktoré by ste mohli rozšíriť na čelné sklo.

Ak vaše stierače zanechávajú na čelnom skle šmuhy, skontrolujte ich, či nie sú poškodené a opotrebované. Stierače nie je vhodné používať pri odstraňovaní vrstvy ľadu na čelnom skle. V takom prípade riskujete poškodenie gumy na stieračoch alebo dokonca zlomenie stieračov.

Hladina oleja a chladiacej kvapaliny

Sledovanie všetkých kvapalín vo vašom vozidle je potrebné na zabezpečenie bezproblémového chodu vozidla. "Hladinu motorového oleja a chladiacej kvapaliny je jednoduché kontrolovať na väčšine vozidiel, ale môže spôsobiť skutočné problémy, ak ste ďaleko od domova a dôjdu vám," hovorí James.

Ak chcete skontrolovať motorový olej, otvorte kapotu vozidla a nájdite meradlo. Ak si nie ste istí, kde sa vo vašom aute nachádza, pozrite si príručku. Keď nájdete meradlo, pretrite ho a mali by ste na ňom vidieť dve značky, ktoré označujú minimálnu a maximálnu hladinu oleja. Vložte meradlo späť do olejovej nádrže a po niekoľkých sekundách ho vytiahnite, aby ste zistili, na akej úrovni je olej vo vašom aute. Ak je olej pod polovicou, odporúča sa ho doplniť.

Pneumatiky

Mnohí vodiči podceňujú údržbu pneumatík, neskoro vymieňajú pneumatiky za zimné alebo to nerobia vôbec a nemajú tak zabezpečenú dostatočnú priľnavosť. Blackham hovorí: "Dobrá priľnavosť pneumatík je základom toho, aby ste sa mohli držať na ceste v zľadovatenom alebo zasneženom počasí. Kvôli bezpečnosti odporúčame, aby dezén neklesol pod 3 mm." Jazda s nevhodnými alebo príliš opotrebovanými pneumatikami je nielen nebezpečná, ale môže vám hroziť pokuta.

Zdroj: Info.sk, TM, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento jednoduchý a rýchly recept na mandarínkový džem si zamilujete

Tento jednoduchý a rýchly recept na mandarínkový džem si zamilujete

DNES - 6:28Zaujímavosti

Stačia vám len tri suroviny a pár desiatok minút na jeho prípravu.

Najväčšie lži, ktoré piloti hovoria pasažierom

Najväčšie lži, ktoré piloti hovoria pasažierom

VČERA - 20:08Zaujímavosti

Príčiny meškania letu nie sú vždy také, ako vám to tvrdí letová posádka. Tieto lži možno od pilotov počuť najčastejšie.

Americký herecký veterán John Malkovich oslavuje sedemdesiate narodeniny

Americký herecký veterán John Malkovich oslavuje sedemdesiate narodeniny

VČERA - 8:13Zaujímavosti

Je považovaný za výnimočne talentovaného herca, ktorý sa predstavil nielen v komerčných snímkach, ale aj v nízkorozpočtových intelektuálnych filmoch

Mali by ste si dať pozor na tento čoraz populárnejší obchod z Číny, prináša viaceré riziká

Mali by ste si dať pozor na tento čoraz populárnejší obchod z Číny, prináša viaceré riziká

VČERA - 7:04Zaujímavosti

Obchod sa snaží zákazníkov nalákať na extrémne nízke ceny, ale experti varujú pred niekoľkými praktikami a to najmä v jeho mobilnej aplikácii.

Večer 14. decembra bude magický. Tento jav ožiari nočnú oblohu

Večer 14. decembra bude magický. Tento jav ožiari nočnú oblohu

21:18 08.12.2023Zaujímavosti

Večer 14. decembra sa oplatí sledovať nočnú oblohu.