• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.11.2023Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Slovensko spoluorganizovalo na pôde OSN podujatie pre boj s detskou rakovinou

  • 10:17 22.09.2023
  • New York
Slovensko spoluorganizovalo na pôde OSN podujatie pre boj s detskou rakovinou

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová otvorila vo štvrtok na pôde OSN sprievodné podujatie v rámci globálnej iniciatívy pre boj s detskou rakovinou.

Jeho organizátorom bolo slovenské ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a inými partnermi.

Teší ma, že sme súčasťou celosvetového projektu, ktorého cieľom je zvýšiť úspešnosť liečenia detí trpiacich onkologickými ochoreniami,“ uviedla prezidentka na sociálnej sieti Facebook.

Dodala, že rezort zdravotníctva podujatie spoluorganizoval, pretože Slovensko má v boji s detskou rakovinou dobré výsledky a cenné skúsenosti. „Slovensko už svojimi aktivitami prispelo k tomu, že sa podarilo naplniť cieľ, aby v každej krajine sveta existovalo špecializované centrum detskej onkológie,“ uviedla Čaputová.

Podujatie by podľa nej mohlo zlepšiť starostlivosť o detských onkologických pacientov na Slovensku i vo svete. „Každé dieťa bez rozdielu na to, v akej krajine sa narodí, musí dostať šancu vyliečiť sa z tejto zákernej choroby,“ uviedla.

Na sprievodnom podujatí k problematike onkologických ochorení u detí pri príležitosti 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN sa okrem prezidentky zúčastnil i slovenský minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Globálnu iniciatívu onkologických ochorení u detí (GICC) spustila WHO aj v spolupráci so Slovenskou republikou v roku 2018. GICC zahŕňa viac ako 80 krajín zo všetkých regiónov sveta. Cieľom je do roku 2030 zlepšiť úspešnosť liečby rakoviny u detí na úroveň minimálne 60 percentnej miery prežitia detských onkologických pacientov na celom svete, uvádza na svojej webovej stránke ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto sú najdrahšie mestá na svete

Toto sú najdrahšie mestá na svete

DNES - 16:05Zahraničné

Globálna kríza životných nákladov sa ešte neskončila.

OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne  najteplejší od začiatku meraní

OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne najteplejší od začiatku meraní

DNES - 12:37Zahraničné

Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila vo štvrtok Organizácia Spojených národov (OSN).

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

Peter Pellegrini: Mohli by sme sa inšpirovať skúsenosťami volebného systému v ČR

DNES - 12:30Zahraničné

Slovensko by sa mohlo inšpirovať skúsenosťami, ale aj problémami v systéme viacerých volebných obvodov, ktorý funguje v Českej republike.

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

Blinken: Prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky

DNES - 11:42Zahraničné

Prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas prinieslo výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať.

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

Miloš Vystrčil a Peter Pellegrini sa zhodli na potrebe spolupráce ČR a SR v energetike

DNES - 10:11Zahraničné

Česká republika a Slovensko by mohli spolupracovať v oblasti energetiky v rámci projektu zdieľania rezervných kapacít.