• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 30.9.2023Meniny má Jarolím
22°Bratislava

Expertka OSN: Stav ľudských práv v Rusku sa po vpáde na Ukrajinu značne zhoršil

  • 13:31 18.09.2023
  • Ženeva
Expertka OSN: Stav ľudských práv v Rusku sa po vpáde na Ukrajinu značne zhoršil

Situácia v oblasti ľudských práv v Rusku sa od vlaňajšej totálnej ruskej invázie na Ukrajinu výrazne zhoršila.

Vo svojej prvej správe o dodržiavaní ľudských práv v Ruskej federácii to uviedla osobitná spravodajkyňa Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) Marijana Kacarovová.

Správa uvádza, že „situácia neustále upadala už počas posledných dvoch desaťročí, čiastočne dedičstvom dvoch vojen v Čečensku, ktoré sa skončili v roku 2009“.

Kacarovová opísala, ako ruské úrady „vážne obmedzili slobody prejavu, slobody združovania a pokojného zhromažďovania“ a tiež „zásadným spôsobom podkopali nezávislosť súdnictva a záruky spravodlivého procesu“.

Poukázala aj na množstvo administratívnych sankcií „svojvoľne uplatňovaných proti odporcom“ režimu. Tiež došlo podľa nej k zvýšeniu prísnosti nedávnych trestných rozsudkov, ako aj počtu osôb odsúdených na základe politicky motivovaných obvinení.

Osobitná spravodajkyňa zdokumentovala, ako sa obmedzenia z posledného obdobia využívajú na „umlčanie občianskej spoločnosti“. Často násilné vynucovanie zákonov a nariadení malo podľa nej za následok systematické potláčanie organizácií občianskej spoločnosti.

Viedlo to k hromadnému svojvoľnému zatýkaniu, zadržiavaniu a prenasledovaniu obhajcov ľudských práv, pokojných protivojnových aktivistov, novinárov, kultúrnych osobností, menšín a každého, kto vystupuje proti vojne Ruskej federácie na Ukrajine,“ napísala v správe.

Odborníčka tiež vo svojej správe opísala, ako ženy, najmä tie, ktoré pracujú ako obhajkyne práv, aktivistky alebo novinárky, „zažili špecifické rodovo podmienené násilie, ponižovanie a zastrašovanie“. Zdôraznila, že „prostredie beztrestnosti, nepredvídateľnosť zmien zákonov a ich nejednoznačnosť“ prinútili mnohých Rusov odísť do exilu.

Kacarovová sa stala vôbec prvou osobitnou spravodajkyňou Rady OSN pre ľudské práva pre situáciu v oblasti ľudských práv v Ruskej federácii vlani v apríli. Správu predloží na pôde tohto orgánu OSN v Ženeve vo štvrtok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medvedev: Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine

Medvedev: Rusko by mohlo anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine

DNES - 16:39Zahraničné

Ruský exprezident a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v sobotu naznačil, že Moskva by mohla anektovať ďalšie oblasti na Ukrajine.

Kuleba: Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane

Kuleba: Afrika má záujem vyrábať ukrajinské zbrane

DNES - 15:10Zahraničné

Africké krajiny majú podľa Kulebu záujem nielen o nákup ukrajinských zbraní, ale aj o umiestnenie ich výroby na svoje územie.

Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc

Zelenskyj na schôdzke s ministrom Sklenárom poďakoval Slovensku za pomoc

DNES - 13:34Zahraničné

Zelenskyj vyzdvihol najmä dôležité rozhodnutie o poskytnutí 13 stíhacích lietadiel MiG-29 v čase, keď to Ukrajina urgentne potrebovala.

Británia: Moskva na Ukrajine naďalej vsádza na žoldnierov a dobrovoľníkov

Británia: Moskva na Ukrajine naďalej vsádza na žoldnierov a dobrovoľníkov

DNES - 12:11Zahraničné

Rusko aj po vzbure žoldnierov z Vagnerovej skupiny naďalej vsádza na dobrovoľnícke zbory a súkromné armády, vyplýva z najnovších poznatkov britských tajných služieb.

Zelenskyj oznámil založenie medzinárodnej aliancie obranného priemyslu

Zelenskyj oznámil založenie medzinárodnej aliancie obranného priemyslu

DNES - 12:03Zahraničné

Ukrajina sa má stať jedným z najväčších výrobcov zbraní na svete.