• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 30.9.2023Meniny má Jarolím
22°Bratislava

Záplava ruskej pšenice znížila jej ceny z úrovní na začiatku vojny Ukrajine

  • 19:14 17.09.2023
  • Moskva
Záplava ruskej pšenice znížila jej ceny z úrovní na začiatku vojny Ukrajine

Už druhá bohatá úroda pšenice v Rusku po sebe posilňuje jeho pozíciu vývozcu číslo jedna, ale zároveň zmierňuje cenové tlaky, ktoré priniesla invázia Moskvy na Ukrajinu v roku 2022. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Vojna Ruska proti Ukrajine vrátane blokády a bombardovania prístavov pribrzdila ukrajinský export obilnín, čím pomohla upevniť ruskú dominanciu na globálnom trhu s pšenicou. To sa odráža na rekordných ruských dodávkach, keďže ruským obchodníkom sa darí prekonávať finančné a logistické problémy, ktorým niektorí z nich čelili po začiatku invázie.

No zároveň záplava ruského obilia stlačila ceny pšenice na najnižšiu úroveň za takmer tri roky, z čoho majú prospech spotrebitelia, ktorí zápasia s krízou životných nákladov. Napriek snahám Kremľa využiť dobrú úrodu na doplnenie vojnou vyčerpanej pokladnice sa táto komodita na burze v Chicagu predáva za menej ako polovicu z ceny dosiahnutej krátko po začiatku invázie na Ukrajine.

Prebytok ponuky znižuje totiž ceny. Rusko sa preto snaží využiť svoje dominantné postavenie a zabrániť, aby ceny komodity klesli pod určitú úroveň. Nielenže by tým upokojilo jeho farmárov, ktorých príjmy sa znižujú, ale posilnilo by tiež štátnu pokladnicu.

Ruskí predstavitelia sa podľa zdrojov oboznámených so situáciou snažia presadiť neformálne cenové minimum pre export. To núti niektorých obchodníkov znovu prerokovať alebo dokonca rušiť zmluvy, tvrdia zdroje, ktoré nechceli byť menované, pretože záležitosť je súkromná.

Vláda si môže vynútiť cenové minimum tým, že odmietne udeliť vývozné dokumenty na dodávky s nižšími cenami, tvrdia zdroje. Zavádzanie tohto limitu je však nekonzistentné.

Egypt si tento mesiac v tendri zarezervoval obrovské množstvo ruskej pšenice za cenu pod neoficiálnym dnom. O niekoľko dní neskôr Káhira uviedla, že povolí obchodníkovi dodať obilie iného pôvodu ako z Ruska. To umožňuje ruskému ministerstvu poľnohospodárstva „zachovať si tvár“ pri obchodoch, ktoré klesnú pod jeho cenovú hranicu, tvrdí Andrej Sizov, riaditeľ výskumnej firmy SovEcon.

Ak nepredávajú ruskú pšenicu, znamená to, že neporušili minimálnu cenu,“ povedal Sizov.

Cenové minimum je však ďalším znakom snahy Kremľa sprísniť kontrolu nad ruským vývozom obilia, a tým aj nad globálnym trhom.

Medzinárodní obchodníci utiekli z Ruska začiatkom tohto roka, keď sa zosilnila oficiálna kritika spoločností zo zahraničia. Moskva pokračuje v hľadaní kupcov v Afrike a na Blízkom východe, pričom útočí na ukrajinskú poľnohospodársku exportnú infraštruktúru a mieša obilie z okupovaných ukrajinských oblastí s vlastnou produkciou.

Výsledkom je, že napriek pretrvávajúcej neistote, čo sa týka ukrajinských dodávok sú tieto viac než vyvážené bohatými ruskými dodávkami.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva začiatkom tohto týždňa zdôraznilo dominanciu Moskvy na trhu s pšenicou a zvýšilo svoju prognózu ruského exportu a zároveň znížilo odhad globálnych dodávok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prieskum: Potraviny odkroja pätinu rozpočtu Slovákov, stále sa nimi plytvá

Prieskum: Potraviny odkroja pätinu rozpočtu Slovákov, stále sa nimi plytvá

DNES - 10:39Ekonomické

Potraviny ukrajujú z financií Slovákov najvyššiu časť, a to na úrovni pätiny ich rozpočtu. Vyplynulo to z prieskumu 2muse pre 365.bank.

MIRRI navýšilo eurofondy pre regióny o viac ako 213 miliónov eur

MIRRI navýšilo eurofondy pre regióny o viac ako 213 miliónov eur

VČERA - 14:47Ekonomické

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR presunulo celú svoju alokáciu na regióny.

Zdražovanie pohonných látok sa postupne prejaví aj v inflácii

Zdražovanie pohonných látok sa postupne prejaví aj v inflácii

VČERA - 13:09Ekonomické

Ceny pohonných látok na Slovensku za 38. týždeň, od 18. do 25. septembra, pokračovali v raste.

V Žiline zmodernizujú verejné osvetlenie za 3,2 milióna eur bez DPH

V Žiline zmodernizujú verejné osvetlenie za 3,2 milióna eur bez DPH

VČERA - 12:35Ekonomické

Žilinská samospráva spustí na začiatku októbra projekt výmeny verejného osvetlenia.

Bratislava nebude spočiatku všetky porušenia chodníkovej novely riešiť pokutami

Bratislava nebude spočiatku všetky porušenia chodníkovej novely riešiť pokutami

VČERA - 11:05Ekonomické

Počas prvých týždňov po spustení tzv. chodníkovej novely bude mestská polícia v Bratislave riešiť neoprávnené parkovanie prednostne napomenutím.