Ako správne prať závesy. Nemusíte ich ani nosiť do čistiarne
- 19:31 17.09.2023
- Bratislava

Závesy nemusíte nosiť do čistiarne, takto ich zvládnete oprať doma.
Závesy ľahko nasajú zápach z varenia, domácich zvierat, cigaretového dymu a plesní, preto je dôležité pravidelne ich čistiť. Pritom sa práve na závesy pri praní ostatného bytového textilu často zabúda. Závesy môžu vyzerať čisto, ale absorbujú vlhkosť a môžu prechovávať nečistoty, baktérie i hmyz.
Ako prať závesy
Po odstránení háčikov alebo krúžkov, ktoré môžu byť na nich pripevnené, je možné niektoré z nich namočiť do studenej vody a potom vyprať na šetrnom, studenom cykle. Najskôr si však vždy skontrolujte štítok s údajmi od výrobcu. Táto metóda zabráni zmršťovaniu a vyblednutiu. Všetko však závisí od materiálu a podšívky.
Závesy namočte do studenej vody a potom ich dôkladne vyperte, podľa typu látky. Pri ručnom praní sa pred ponorením závesov uistite, že je prací prostriedok dôkladne rozpustený. Nedrhnite ani nežmýkajte. Dôkladne opláchnite. Vytlačte čo najviac vody alebo použite krátke odstreďovanie práčky. Ak periete v práčke, použite program na jemné oblečenie.
Závesy by ste mali žehliť ešte vlhké. Postupujte pozdĺžne, na opačnej strane, pričom látku jemne naťahujte, aby ste zastavili krčenie švov. Zaveste závesy, kým sú mierne vlhké, aby klesli na správnu dĺžku.
Pred vrátením závesov však najskôr oprášte a vyčistite koľajnice záclon, okná a parapety.
Pravidelné vysávanie
Závesy na mieru si zvyčajne vyžadujú chemické čistenie, pretože podšívka a hlavná látka nemusí reagovať rovnako, čo predstavuje riziko zrážania.
Ak neviete, ako prať závesy, môžete ich jednoducho povysávať pomocou nadstavca na čalúnenie alebo valčeka na vlákna. Pomôže to odstrániť prach a nečistoty. A následne raz za čas dajte vyčistiť do čistiarne.
V priebehu času nazbierajú veľa prachu, takže je potrebné ich pravidelne vysávať. Aby vyzerali čo najlepšie, vysávajte ich aspoň raz za mesiac. Ak sa však v interiéri fajčí alebo máte domáce zvieratá, budete tak musieť robiť častejšie.

Ako správne skladovať tekvicu? Takto vám vydrží čerstvá až dva mesiace
Typická jesenná zelenina vám vydrží až do zimy. S týmto spôsobom skladovania z nej vyťažíte maximum.

Pred 95 rokmi objavil Alexander Fleming penicilín
Za veľkými vedeckými objavmi niekedy stoja náhoda a intuícia vedca. Inak tomu nebolo ani pri penicilíne, od objavenia ktorého uplynie dnes 95 rokov.

Video: Ako ušetriť na rastlinnom mlieku? Geniálny trik eliminuje cesty do obchodu
Pripravte si doma vlastné mandľové mlieko, ktoré je rovnako chutné ako to z obchodu, no oveľa lacnejšie.

Ako pripraviť ruže na zimu. Toto už v jeseni nerobte
Základom sú tieto tri kľúčové kroky.

Čo očakávať, keď si prinesiete domov psa z útulku?
Chcete si adoptovať nového chlpatého kamaráta? Nová štúdia odhalila, čo možno očakávať v prvých šiestich mesiacoch vlastníctva psa z útulku.