Pápež: Svetské vlády a inštitúcie nemajú dôvod obávať sa katolíckej cirkvi
- 16:15 02.09.2023
- Ulanbátar

Pápež František v sobotu počas svojej návštevy v Mongolsku ubezpečil vlády sveta, že sa nemusia obávať katolíckej cirkvi, pretože tá nemá žiadne politické ciele. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej šlo zo strany pápeža o odkaz susednej Číne.
V prvý oficiálny deň svojej apoštolskej cesty v Mongolsku pápež v Katedrále svätých Petra a Pavla v hlavnom meste Ulanbátar predniesol prejav adresovaný biskupom, kňazom, misionárom a pastoračným pracovníkom, v ktorom pripomenul, že „Ježiš svojim apoštolom nezveril politický mandát“, ale požiadal ich, aby prostredníctvom viery zmierňovali utrpenie ľudstva.
„Z tohto dôvodu sa svetské vlády a inštitúcie nemusia obávať evanjelizačného diela cirkvi, pretože (tá) nemá politické ciele,“ uviedol pápež.
Agentúra Reuters doplnila, že Peking uskutočňuje politiku „sinizácie“ (počínštenia) náboženstva s cieľom odvrátiť zahraničné vplyvy a posilniť vernosť komunistickej strane.
Vzťahy medzi Čínou a Vatikánom, ktoré neudržiavajú diplomatické vzťahy, zostávajú napäté aj napriek bilaterálnej dohode o vymenúvaní biskupov. Táto dohoda bola dosiahnutá v roku 2018, ale podľa Svätej stolice ju čínske úrady pravidelne porušujú.
V Mongolsku, prevažne budhistickej krajine s viac ako 3,3 milióna obyvateľmi, žije komunita katolíkov pozostávajúca z približne 1450 ľudí. Miestni duchovní udržiavajú dobré vzťahy s úradmi, ktoré uznávajú prínos katolíckej komunity v oblasti zdravotníctva a sociálnej pomoci.
Hoci pápež počas svojej návštevy vyzdvihol Mongolsko za jeho náboženskú toleranciu a pacifistickú zahraničnú politiku, dôrazne varoval pred korupciou, ktorá je v tejto krajine veľkým problémom.
Pápež v tejto súvislosti vyhlásil, že korupcia je „plodom utilitárnej a bezohľadnej mentality, ktorá ochudobnila celé krajiny“.
Opäť zdôraznil prínos náboženstiev, ktoré môžu predstavovať ochranu pred korupciou - hrozbou pre „rozvoj každého ľudského spoločenstva“.
Reuters doplnil, že Mongolsko bolo v posledných rokoch poznačené korupciou, pričom škandály s ňou spojené viedli vlani v tejto krajine k rozsiahlym pouličným protestom.
Pápež vo svojom príhovore spomenul aj problematiku životného prostredia, keďže v Mongolsku v posledných rokoch došlo k jeho zhoršeniu - jeho hlavné mesto sa radí k metropolám s najhoršou kvalitou ovzdušia na svete.

Macron: Nové sankcie proti Rusku by mohli cieliť na finančné služby, ropu a plyn
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyjadril podporu uvaleniu nových sankcií na Rusko v najbližších dňoch v prípade, že nezačne uplatňovať prímerie, ktoré navrhla Ukrajina spolu so svojimi spojencami.

Po boji s ťažkou chorobou zomrel hollywoodsky herec
Herec bol známy aj vďaka roli vo filme Martina Scorseseho, kde si zahral po boku Roberta de Nira.

Trump oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu
Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu, aby dal krajine pod novým vedením „šancu na úspech“.

Trumpova administratíva znížila financovanie výskumu rakoviny o 31 percent
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa znížila v prvom štvrťroku 2025 financovanie výskumu rakoviny o 31 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.