• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.12.2023Meniny má Barbora, Barbara
-7°Bratislava

Parlamentnú schôdzu opäť neotvorili. Fico: Ak má odísť šéf SIS, musí byť odvolaný aj Hamran

  • 10:22 22.08.2023
  • Bratislava
Parlamentnú schôdzu opäť neotvorili. Fico: Ak má odísť šéf SIS, musí byť odvolaný aj Hamran

Mimoriadnu schôdzu k zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) poslanci neotvorili ani v utorok. Plénum opäť nebolo uznášaniaschopné. O uznesení z dielne Smeru-SD, ktorý schôdzu inicioval, tak parlament nerokoval.

Smer-SD chcel, aby parlament konštatoval, že „po zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby (SIS), Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, prokuratúry a ďalším bezpečnostným orgánom a orgánom ochrany práva sa bezprecedentne prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza v SR“.

V uznesení sa tiež písalo, že Národná rada (NR) SR „so znepokojením upozorňuje NAKA a ÚŠP“, že policajný zásah vyvolá v zahraničí vážne pochybnosti o fungovaní demokratického zriadenia na Slovensku. Zároveň chcela strana zaviazať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby si plnila povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, predstúpila pred parlament a informovala o situácii a opatreniach, ktoré prijala v rámci svojich právomocí.

Premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je poverený aj vedením rezortu vnútra, chcela strana zaviazať k okamžitému odvolaniu Štefana Hamrana z funkcie policajného prezidenta a k tomu, aby boli mimo výkonu služby postavení všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, tzv. čurillovci. Strana tiež chcela docieliť, aby riaditeľ SIS predložil správu o bezpečnostnej situácii v SR.

Fico: Treba odvolať Hamrana aj čurillovcov

Postavením šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča mimo služby a návrhom na jeho odvolanie sa prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Ľudovít Ódor postavili na stranu zločinu a idú chrániť ľudí, ktorí krivili právny systém a sú podozriví z manipulácie dôkazov. Tvrdí to šéf Smeru-SD Robert Fico.

Ak má odísť riaditeľ tajnej služby, Fico žiada aj odchod policajného prezidenta Štefana Hamrana. Mimo výkon služby majú byť podľa neho postavení aj všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, tzv. čurillovci. Fico nerozumie tomu, prečo obvinenie Aláča stačí na to, aby bol odvolaný z funkcie, zatiaľ čo stíhaní policajní vyšetrovatelia ostali vo funkciách. V súvislosti s odvolaním šéfa SIS hovorí tiež o snahe uchopiť všetky mocenské štruktúry pred parlamentnými voľbami a zneužiť ich. Na utorkovej tlačovej konferencii uviedol, že aj o týchto témach chcel hovoriť na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorú iniciovala jeho strana.

Premiér podá návrh na odvolanie riaditeľa SIS na najbližšom rokovaní vlády v stredu (23. 8.). Odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana neplánuje. Informoval o tom v pondelok (21. 8.). Zotrvanie Aláča na pozícii by podľa Ódora ohrozovalo dobré meno štátnej služby doma aj v zahraničí a podkopávalo by vzájomnú dôveru.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a NBÚ. Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

K situácii zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený. Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor po tom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pripravte sa na poriadne ochladenie, takto bude vyzerať teplota v noci

Pripravte sa na poriadne ochladenie, takto bude vyzerať teplota v noci

VČERA - 18:14Domáce

Počas nasledujúcej noci sa na Slovensku poriadne ochladí.

Prezidentka verí, že advent dokáže v ľuďoch prebudiť pochopenie a solidaritu

Prezidentka verí, že advent dokáže v ľuďoch prebudiť pochopenie a solidaritu

VČERA - 15:28Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že advent, ktorý sa začal v nedeľu, dokáže v ľuďoch prebudiť pochopenie, súcit a solidaritu.

Danko sa obáva rozpadu vlády, ak sa Pellegrini stane prezidentom

Danko sa obáva rozpadu vlády, ak sa Pellegrini stane prezidentom

VČERA - 15:24Domáce

Špeciálna prokuratúra sa podľa Andreja Danka pričlení ku generálnej.

Pellegrini: V koalícii nie je zhoda na Gašparovi ako možnom šéfovi SIS

Pellegrini: V koalícii nie je zhoda na Gašparovi ako možnom šéfovi SIS

VČERA - 13:56Domáce

V koalícii zatiaľ nie je zhoda na poslancovi parlamentu Tiborovi Gašparovi ako kandidátovi na riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Vo veku 43 rokov zomrela slovenská speváčka Barbara Haščáková

Vo veku 43 rokov zomrela slovenská speváčka Barbara Haščáková

VČERA - 13:03Domáce

Vo veku 43 rokov zomrela 22. novembra na Floride v USA slovenská speváčka Barbara Haščáková.