• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

Od atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho uplynie 50 rokov

  • 5:01 21.11.2013
  • Washington/Bratislava
Od atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho uplynie 50 rokov

Pred 50 rokmi zavraždili v americkom Dallase demokrata, 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho, ktorý zastával tento úrad od roku 1961. 

35. prezident USA J. F. Kennedy. Dňa 22. novembra 2013 uplynie od atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho 50 rokov. Stalo sa to 22. novembra 1963 počas jeho cesty po Texase, ktorú absolvoval v súvislosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami.

Stalo sa to 22. novembra 1963 počas jeho cesty po Texase, ktorú absolvoval v súvislosti s blížiacimi sa prezidentskými voľbami.

Jazda po uliciach Dallasu v špeciálnom otvorenom lincolne, z ktorého prezident a jeho manželka zdravili zástupy divákov, mala osloviť nerozhodných voličov.

Kolóna vozidiel sa vydala z letiska do centra mesta napoludnie. Smerom k centru Dallasu dav hustol, obyvatelia mesta lemovali cestu a nadšene mávali, auto s prezidentským párom pokračovalo pomaly po vytýčenej trase. Zdalo sa, že J.F. Kennedy si obyvateľov Dallasu napokon predsa len získal.

Nasledovala ostrá zákruta na Elm Street a J.F. Kennedy práve zdvihol ľavú ruku, aby zamával dieťaťu v dave. Na slnkom prežiarenej ulici zazneli výstrely a prezident USA klesol na vedľajšie sedadlo. Okamžite ho previezli do Parklandovej nemocnice, kde lekári o jednej popoludní konštatovali prezidentovu smrť.

Agenti tajnej služby nedovolili urobiť pitvu a telo Kennedyho previezli ihneď do prezidentského lietadla. Iba hodinu a pol po Kennedyho smrti zložil na palube prezidentského lietadla Air Force One z Dallasu do Washingtonu prezidentskú prísahu demokrat, vtedajší viceprezident USA Lyndon Baines Johnson a stal sa 36. prezidentom USA. Post hlavy štátu zastával do roku 1969. Šokovaná Jackie Kennedyová v zakrvavenom kostýme stála pri ňom.

Spočiatku sa zdalo, že tajomstvo vraždy v Dallase kriminalisti rýchlo odhalia. Policajti vypátrali, že vrah strieľal z budovy skladu učebníc, na šiestom poschodí objavili za škatuľami karabínu Carcano. Zistili, že patrila mužovi menom A. Hidell. Toto meno používal Lee Harvey Oswald.

Asi 45 minút po zavraždení prezidenta zastrelil niekto rovno na ulici strážnika J. D. Trippita. Naháňačka za Trippitovým vrahom sa skončila v kine Texas Theater, kde polícia chytila muža s revolverom. Vysvitlo, že je to Lee Harvey Oswald. Obvinili ho z Trippitovej vraždy a potom aj z vraždy 35. amerického prezidenta.

Obe obvinenia Oswald odmietol. Pred súd sa nikdy nepostavil. Pri prevoze do okresnej väznice ho v podzemných garážach dallaského policajného veliteľstva 24. novembra 1963 postrelil majiteľ miestneho nočného klubu Jack Ruby. Údajne z pomsty za prezidentovu smrť. Oswald ťažkým zraneniam podľahol, o štyri roky neskôr zomrel na rakovinu aj Jack Ruby.

V úsilí objasniť atentát bola ustanovená vyšetrovacia komisia. Hoci po vypočutí množstva svedkov dospela k záveru, že Oswald konal sám, začali sa šíriť teórie o tom, že vrah nebol sám, ale aj to, že vykonať atentát prikázala mafia. Ďalšia komisia z roku 1978 oznámila, že vražda bola s najväčšou pravdepodobnosťou činom osamelého vraha. V roku 2007 vyšla kniha Programmed to Kill. Jej autor, niekdajší generál obávanej rumunskej tajnej služby Securitate Ion Mihai Pacepa vystúpil s teóriou, že likvidáciou J.F Kennedyho bývalý sovietsky líder Nikita Chruščov poveril Lee Harvey Oswalda, ale keď si to neskôr rozmyslel, nedokázal už zastaviť priaktívneho mladého Američana.

Pozadie smrti 35. prezidenta USA zostáva naďalej tajomstvom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Herec a komik Bill Murray, legendárny krotiteľ duchov, má 70 rokov

Herec a komik Bill Murray, legendárny krotiteľ duchov, má 70 rokov

DNES - 7:15Zaujímavosti

Bohatú hereckú kariéru odštartoval americký herec Bill Murray ako komik v dnes už legendárnom programe televízie NBC Saturday Night Live.

Na Slovensku nastane v utorok 22. septembra astronomická jeseň

Na Slovensku nastane v utorok 22. septembra astronomická jeseň

VČERA - 14:52Zaujímavosti

Na Slovensku nastane jesenná rovnodennosť v utorok 22. septembra o 15. hodine 30. minúte a 27. sekunde stredoeurópskeho letného času.

Ako povaha človeka ovplyvňuje plač a 12 ďalších vecí, ktoré ste o slzách nevedeli

Ako povaha človeka ovplyvňuje plač a 12 ďalších vecí, ktoré ste o slzách nevedeli

VČERA - 9:24Zaujímavosti

Na to, ako často plačete, okrem iného vplýva aj výchova, pohlavie, prostredie a nálada. Najnovší psychologický výskum sa pozrel na najzaujímavejšie poznatky o tomto emocionálnom prejave.

Toto musíte pridať do vody, ak chcete mať skutočne chrumkavé pečené zemiaky

Toto musíte pridať do vody, ak chcete mať skutočne chrumkavé pečené zemiaky

VČERA - 7:39Zaujímavosti

Pred pečením zemiakov je potrebné ich uvariť vo vode, no okrem soli by ste mali pridať ešte jednu tajnú zložku.

Mama vymyslela čokoládový koláč pre lenivých: Stačia vám 3 prísady a 10 minút

Mama vymyslela čokoládový koláč pre lenivých: Stačia vám 3 prísady a 10 minút

18:26 19.09.2020Zaujímavosti

Žena sa podelila o rýchly a jednoduchý recept na čokoládový dezert.