• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
14°Bratislava

Prečo vysokí muži vyhľadávajú nízke ženy? Psychológovia odhalili skryté úmysly

  • 21:31 09.06.2023
  • Svet
Prečo vysokí muži vyhľadávajú nízke ženy? Psychológovia odhalili skryté úmysly

Mužom záleží na výške partnerky aj podľa toho, aký vzťah práve hľadajú.

Psychológovia odhalili, že muži uprednostňujú nižšie ženy skôr na krátkodobé vzťahy, ako na dlhodobé. Na druhú strany u žien sa preferencie pri výške mužov nelíšili podľa typu vzťahu. Štúdia s týmito zisteniami bola uverejnená v časopise Frontiers in Psychology.

Pri výbere partnera majú ľudia vo všeobecnosti tendenciu hľadať partnerov so špecifickými vlastnosťami. Sú to osobnostné vlastnosti, ako napríklad láskavosť alebo čestnosť, ale aj fyzické vlastnosti, ako napríklad vek alebo fyzická príťažlivosť. Podľa vedcov tieto preferencie slúžia na výber partnerov s vysokou kvalitou génou alebo reprodukčným potenciálom.

Jednou z preferencií, ktorá sa všeobecne pozoruje v rôznych kultúrach, je výška. Štúdie ukázali, že mladé heterosexuálne ženy zo západných krajín vo všeobecnosti uprednostňujú mužov, ktorí sú vyšší ako ony, ale nie príliš vysokí. Vo väčšine prípadov ženy hľadajú mužov s výškou okolo 180 cm. Naproti tomu sa ukázalo, že preferencie mužov, pokiaľ ide o výšku žien, sú menej konzistentné. Ukázalo sa tiež, že preferencie výšky partnera závisia od toho, akú výšku má osoba, ktorá si partnera vyberá. Ľudia si totiž často vyberajú partnerov, ktorí sú im podobní.

Autorka štúdie Katarzyna Pisanski a jej kolegovia pozorovali preferencie výšky v štyroch rôznych krajinách a predpokladali, že budú závisieť od toho, či potenciálny partner uvažuje nad krátkodobým alebo dlhodobým vzťahom. Vzhľadom na množstvo štúdií skúmajúcich preferencie výšky partnera, ktoré boli vykonané na mladých ľuďoch z mestských oblastí v západných krajinách, autori dbali na to, aby do štúdie boli zahrnutí aj ľudia z vidieckych oblastí.

Na výskume sa zúčastnilo 536 osôb (333 žien) z bežnej populácie v Kanade, na Kube, v Nórsku a v Spojených štátoch. Väčšina účastníkov (93 %) uviedla, že sú heterosexuáli. Priemerný vek účastníkov bol 26 rokov. Muži boli vysokí v priemere 178 cm, zatiaľ čo priemerná výška žien bola 165 cm.

Účastníkom boli ukázané dva papierové hárky. Jeden obsahoval minimalistické kresby mužov rôznej výšky zobrazené zozadu, zatiaľ čo druhý obsahoval podobné kresby žien. Výška každého jednotlivca na obrázku bola napísaná vedľa kresby. Účastníci mali vybrať ideálnu výšku partnera, ktorú by uprednostnili pre krátkodobý vzťah a pre dlhodobý vzťah.

Výsledky ukázali, než muži v priemere uprednostňovali ženy nižšie ako oni - v priemere 164 až 167 cm v závislosti od krajiny. Ženy mali tendenciu uprednostňovať mužov, ktorí sú vyšší ako ony - v priemere 179 až 180 cm. Vlastná výška súvisela s výškou preferovaného partnera - vyšší jedinci uprednostňovali vyšších partnerov.

Ženy v priemere uprednostňovali mužov, ktorí sú o 2,3 cm vyšší ako priemerný muž v ich krajine, zatiaľ čo muži uprednostňovali ženy, ktoré sú o 2,5 cm nižšie ako priemer žien v ich krajine. Muži uprednostňovali nižšie ženy na krátkodobý vzťah, ako na dlhodobý vzťah.

Štúdia však mala aj isté obmedzenia, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Predovšetkým, výškové preferencie sa hodnotili pomocou obrysovej kresby na papieri veľkosti A4 spolu s informáciami o výške. Výsledky na skutočných jedincoch nemusia priniesť rovnaké výsledky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, psypost.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Na hladine mora explodovala veľryba

Video: Na hladine mora explodovala veľryba

VČERA - 22:05Zaujímavosti

Svedkovia zachytili neuveriteľný moment na mori.

Video: Takto dokážete kabelku okamžite premeniť na ruksak

Video: Takto dokážete kabelku okamžite premeniť na ruksak

VČERA - 21:39Zaujímavosti

Akákoľvek kabelka s dlhým ramienkom sa dokáže zmeniť na kabelku. Stačí si ju správne prehodiť cez plecia.

Video: Turista sa priblížil k medvedici s medvieďatami. Toto robiť nemal

Video: Turista sa priblížil k medvedici s medvieďatami. Toto robiť nemal

VČERA - 21:01Zaujímavosti

Muž sa priblížil k medvedici a jej dvom mláďatám.

Konzumenti piva zostanú zhrození. O tomto postupe pri výrobe ste dodnes netušili

Konzumenti piva zostanú zhrození. O tomto postupe pri výrobe ste dodnes netušili

VČERA - 20:37Zaujímavosti

Pri niektorých jedlách a nápojoch je lepšie príliš nepremýšľať nad procesom ich výroby. Do zoznamu možno začleniť aj obľúbený zlatistý mok.

Ako zistiť, že vašu domácnosť zamorili myši? Tento nenápadný znak neprehliadajte

Ako zistiť, že vašu domácnosť zamorili myši? Tento nenápadný znak neprehliadajte

VČERA - 20:01Zaujímavosti

Hlodavce sú majstrom nenápadnosti, preto pri prehliadaní domácnosti treba vnímať aj drobné náznaky ich škodlivej prítomnosti. Ako sa ich zbaviť?