• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
13°Bratislava

HOAX: Príčinou požiaru nebola batéria elektromobilu a nevypukol ani v USA

  • 12:49 07.06.2023
  • Perth/Bratislava
HOAX: Príčinou požiaru nebola batéria elektromobilu a nevypukol ani v USA

Na sociálnych sieťach sa zo slovenského profilu rozšírilo zavádzajúce video s tvrdením, že v Spojených štátoch amerických vypukol požiar v sklade elektromobilov, keď začala horieť batéria jedného z nich.

V skutočnosti išlo o požiar v skladovom priestore na predmestí austrálskeho mesta Perth. Austrálska spoločnosť Pickles, ktorej patria skladové priestory, uviedla, že vyšetrovanie príčin požiaru z 28. apríla 2023 stále prebieha, ale plamene nezasiahli žiadne elektrické vozidlá. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Zavádzajúce video nazbieralo viac ako 7,5 milióna pozretí a takmer 150.000 zdieľaní. Mnohé komentáre pod príspevkom správne poukazovali na to, že video je vytrhnuté z kontextu. Iné komentáre však naznačujú, že mnohí tvrdeniu z videa uverili a incident uvádzali ako príklad, prečo sa držať čo najďalej od elektromobilov.

Pomocou reverzného vyhľadávania AFP našla mediálne správy s videami zachytávajúcimi požiar v Perthe. Správy miestnych ako aj zahraničných médií poukazujú na skutočnosť, že požiar vypukol na aukčnom dvore austrálskej spoločnosti Pickles, ktorá sa zaoberá predajom a dražbou ojazdených vozidiel, konkrétne v sklade Bibra Lake. V žiadnom článku sa ako príčina požiaru neuvádzajú elektrické vozidlá, alebo ich batérie.

Spoločnosť Pickles poskytla pre médiá vyhlásenie, v ktorom spresnila, že poškodené vozidlá boli vyradené vraky a neboli súčasťou skladových zásob vozidiel schopných jazdy a určených na predaj zákazníkom. Hovorkyňa spoločnosti pre AFP uviedla, že príčina požiaru sa vyšetruje, ale žiadne elektrické vozidlá požiar nezasiahol.

Podľa austrálskych médií nešlo o prvý podobný incident. Za posledné desaťročie sa vyskytli aj iné požiare na aukčných dvoroch spoločnosti Pickles. Napríklad v roku 2016 požiar zničil viac ako 100 áut v Milperre v Sydney a v roku 2022 poškodil takmer 50 áut v Salisbury Plain v Adelaide.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lavrov: Západ vstúpil do priameho boja proti Moskve

Lavrov: Západ vstúpil do priameho boja proti Moskve

DNES - 8:13Zahraničné

Západné mocnosti svojou podporou Ukrajiny fakticky vstúpili do priameho boja proti Moskve, uviedol v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Scholz je za sprísnenie kontrol nelegálnej migrácie

Scholz je za sprísnenie kontrol nelegálnej migrácie

DNES - 7:32Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je za sprísnenie hraničných kontrol s cieľom zastaviť prílev nelegálnej migrácie.

Pápež František v Marseille celebroval omšu pre vyše 60.000 ľudí

Pápež František v Marseille celebroval omšu pre vyše 60.000 ľudí

DNES - 6:34Zahraničné

Pápež František v sobotu celebroval omšu pre desaťtisíce ľudí na štadióne vo francúzskom meste Marseille. Išlo o hlavný bod jeho dvojdňovej návštevy tejto stredomorskej metropoly.

Jesenná rovnodennosť: Čo by ste mali vedieť o tomto zvláštnom dni

Jesenná rovnodennosť: Čo by ste mali vedieť o tomto zvláštnom dni

VČERA - 8:43Zahraničné

Na severnej pologuli nastáva astronomická jeseň.

Kaczynski odsúdil Hollandovej film ako protipoľský

Kaczynski odsúdil Hollandovej film ako protipoľský

VČERA - 8:06Zahraničné

Pravicoví politickí lídri v Poľsku opäť verejne odsúdili najnovší celovečerný film od poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej pred jeho piatkovou premiérou.