• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
13°Bratislava

Internet ovládla konšpirácia o Adamovi a Eve. Stojí za ňou slávny moderátor, aká je pravda?

  • 21:53 07.06.2023
  • Bratislava
Internet ovládla konšpirácia o Adamovi a Eve. Stojí za ňou slávny moderátor, aká je pravda?

Konšpirátori najnovšie tvrdia, že Zem prechádza každých 6500 rokov kataklizmou. Konšpiráciu o Adamovi a Eve rozšíril americký moderátor.

Joe rogan je americký komentátor, herec a prevádzkovateľ známeho podcastu The Joe Rogan Experience, ktorého sa zúčastňujú ďalšie hviezdy svetového formátu.

Rogan najnovšie zaujal verejnou diskusiou o klimatickej zmene, pričom sa dotkol zvláštnej teórie o jej pôvode. Vychádzal pritom z knihy, ktorá okrem toho tvrdí aj to, že Kristus prežil 18 rokov v Indii a po ukrižovaní ho uniesli mimozemšťania.

Teória o Adamovi a Eve

V rozhovore s YouTuberom a samozvaným vyšetrovateľom Jimmym Corsettim Rogan spomenul „Teóriu o Adamovi a Eve“, ktorá vychádza z myšlienky obsiahnutej v knihe inžiniera a údajného jasnovidca Chana Thomasa The Adam and Eve Story z roku 1965.

Kniha tvrdí, že Zem pravidelne mení svoju polohu, čo má za následok obrovskú kataklizmu a presun celých kontinentov do nových zemepisných šírok a dĺžok. S takýmto ničivým dejom sa mal podľa Thomasa stretnúť aj Noe a ďalšie náboženské postavy.

„Dochádza k tomu každých 6500 rokov, pričom ide o 90-stupňový prevrat, ale po šiestich dňoch sa to znovu napraví,“ vysvetlil Corsetti Roganovi v podcaste.

Keďže Zem takýmto spôsobom spraví pomyselnú stojku na hlave, zároveň dôjde k priamemu pôsobeniu slnečných lúčov na jej povrch, čo bude viesť k nevídaným teplám. Katastrofa tiež posilní rýchlosť vetra a vody, pričom vietor má na rovníku fúkať až intenzitou vyše 1600 kilometrov za hodinu.

Preklápania pólov sa netreba obávať

Neziskové výskumné a informačné centrum Media Matters for America analyzovalo klip, ktorý si na TikToku od zverejnenia získal už viac ako 20 miliónov pozretí, so záverom, že ide o nezmyselné tvrdenia vytrhnuté z kontextu.

O tom, že sa zemská os mení každých 6500 rokov, neexistujú žiadne vedecké dôkazy. „Ide o úplný nezmysel,“ povedal vedec pracujúci vo Výskumnom centre Langley amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Martin Mlynczak.

„Na to, aby k tomu mohlo dôjsť, je potrebné neslýchané množstvo energie. Samozrejme, nepoznáme spúšťač, ktorý by to inicioval,“ uviedol Mlynczak pre magazín The Verge.

Napriek tomu, že o preklopení rovníkového pásma do oblasti pólov nemáme žiadne dôkazy, veda celkom neopomína preklopenie južného a severného pólu navzájom. K takejto udalosti podľa všetkého dochádza každých 200 až 300 tisíc rokov.

Preklopenie pólov so sebou prináša niekoľko nepríjemností, ktoré však súčasné generácie s vysokou pravdepodobnosťou nezažijú. Môže napríklad dôjsť k zvýšeniu radiácie z vesmíru a intenzívnejším slnečným erupciám. Tie by mali za následok výpadky v dodávkach elektriny, skraty a kolaps satelitov.

Klimatická zmena a jej podceňovanie

Fosílne dôkazy však nenaznačujú, že by prevrátenie zemských pólov v minulosti viedlo k masívnemu vyhubeniu tvorstva na našej planéte. Takisto je nepravdepodobné, že v priebehu posledných 2,8 milióna rokov došlo k zvýšeniu vulkanickej a tektonickej aktivity.

Rogan v podcaste ďalej spochybňoval závažnosť klimatických zmien a tvrdil, že ľudstvo by sa malo skôr zaoberať možným prevrátením pólov alebo dopadom meteoru.

„Ak sa budeme sústrediť na nezmysly, v čom ľudstvo naozaj exceluje, zameriame sa na veci, ktoré v krátkom čase nezlepšíme, zatiaľ čo môže dôjsť k niečomu, vo svetle čoho sa tieto záležitosti budú javiť ako banality,“ uviedol moderátor.

Media Matters reagovala na podcast sťažnosťou, v ktorej TikTok požiadala o preverenie dezinformácií o klimatickej zmene. Podobnú žiadosť zaslala aj streamovacej platforme Spotify.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, mediamatters.org, theverge.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Na hladine mora explodovala veľryba

Video: Na hladine mora explodovala veľryba

VČERA - 22:05Zaujímavosti

Svedkovia zachytili neuveriteľný moment na mori.

Video: Takto dokážete kabelku okamžite premeniť na ruksak

Video: Takto dokážete kabelku okamžite premeniť na ruksak

VČERA - 21:39Zaujímavosti

Akákoľvek kabelka s dlhým ramienkom sa dokáže zmeniť na kabelku. Stačí si ju správne prehodiť cez plecia.

Video: Turista sa priblížil k medvedici s medvieďatami. Toto robiť nemal

Video: Turista sa priblížil k medvedici s medvieďatami. Toto robiť nemal

VČERA - 21:01Zaujímavosti

Muž sa priblížil k medvedici a jej dvom mláďatám.

Konzumenti piva zostanú zhrození. O tomto postupe pri výrobe ste dodnes netušili

Konzumenti piva zostanú zhrození. O tomto postupe pri výrobe ste dodnes netušili

VČERA - 20:37Zaujímavosti

Pri niektorých jedlách a nápojoch je lepšie príliš nepremýšľať nad procesom ich výroby. Do zoznamu možno začleniť aj obľúbený zlatistý mok.

Ako zistiť, že vašu domácnosť zamorili myši? Tento nenápadný znak neprehliadajte

Ako zistiť, že vašu domácnosť zamorili myši? Tento nenápadný znak neprehliadajte

VČERA - 20:01Zaujímavosti

Hlodavce sú majstrom nenápadnosti, preto pri prehliadaní domácnosti treba vnímať aj drobné náznaky ich škodlivej prítomnosti. Ako sa ich zbaviť?