• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
17°Bratislava

Greenpeace na proteste v Demänovskej doline žiadal vyššiu ochranu lesov

  • 16:18 05.06.2023
  • Demänovská Dolina
Greenpeace na proteste v Demänovskej doline žiadal vyššiu ochranu lesov

Aktivisti z Greenpeace v pondelok protestovali v Demänovskej doline. Žiadali to, aby najmenej desať percent európskej prírody, ako sú napríklad karpatské lesy, bolo prísne chránených.

Poukázali aj na masívnu výstavbu v doline. Envirorezort pre TASR reagoval, že postupne napĺňajú medzinárodné dohovory, ktoré sa zaoberajú aj účinnejšou ochranou prírody.

Mimovládna organizácia upozornila, že v Európe sa v dôsledku ťažby dreva a klimatických zmien každú hodinu strácajú približne štyri hektáre karpatských lesov. Je to rozloha približne piatich futbalových ihrísk. Chránené sú podľa aktivistov pritom iba tri percentá týchto lesov.

Riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková podotkla, že rozmanitá a zdravá príroda je úzko spätá s tým, ako sa ako spoločnosť budeme mať. „Zaručuje nám čistý vzduch, vodu, ochranu pred extrémnymi prejavmi počasia a ako ukazujú mnohé štúdie, pomáha aj mentálnemu zdraviu. Je teda podľa nej v záujme každého prírodu chrániť,“ povedala.

Pavel Herich z občianskeho združenia Pre Dolinu priblížil, že väčšia časť Demänovskej doliny v okolí Jasnej pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier je v treťom stupni ochrany a môže sa tam ťažiť drevná hmota. „Za 15 rokov bolo v tejto časti vyťažených 42 percent všetkých plôch existujúceho lesa, čo je obrovský zásah do prírodného prostredia. Ovplyvňuje to aj druhú časť doliny, ktorá je v piatom, najvyššom stupni ochrany prírody, najmä rastliny a krasový kaňon,“ zhodnotil.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) ubezpečilo, že považuje za dôležité presadzovať opatrenia, ktoré zabraňujú ničeniu lesov a zabezpečia ich vyššiu ochranu. Zdôraznilo, že sa v tejto súvislosti podarilo naštartovať mnohé kroky, napríklad zonáciu národných parkov, ďalšie je potrebné naštartovať. Podľa MŽP sa pokračuje vo vyhlasovaní prírodných rezervácií a ďalších chránených území.

Spomenieme napríklad vznik 76 prírodných rezervácií Pralesy Slovenska, vďaka čomu dostalo ochranu takmer 2500 hektárov pralesov a takmer 4000 hektárov prirodzených lesov tvoriacich zvyšok prírodných rezervácií. Vyhlásené boli aj tri prírodné rezervácie lokality Svetového prírodného dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy - Rydošová, Vihorlatský prales a Veľký Bukovec,“ vymenoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vlak zrazil dvoch chodcov, jedna osoba neprežila

Vlak zrazil dvoch chodcov, jedna osoba neprežila

DNES - 19:06Domáce

Nehoda vlaku a chodcov si vyžiadala jednu obeť.

Demokrati predstavili kľúčové priority pomoci životnému prostrediu

Demokrati predstavili kľúčové priority pomoci životnému prostrediu

DNES - 16:17Domáce

Schválenie klimatického zákona, pokračovanie reformy národných parkov, rozšírenie programu Obnov dom či zmena škodlivých stavebných zákonov. To sú kľúčové priority plánu pomoci životnému prostrediu strany Demokrati.

PS i Demokrati odmietajú snahu Smeru-SD podať návrh na obžalobu prezidentky

PS i Demokrati odmietajú snahu Smeru-SD podať návrh na obžalobu prezidentky

DNES - 14:53Domáce

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka odmieta snahu Smeru-SD podať návrh na obžalobu na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Čaputová reagovala na Ficove obvinenia

Čaputová reagovala na Ficove obvinenia

DNES - 13:14Domáce

Prezidentka slová Fica považuje za kampaň.