• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Pavel rokoval s Fialom a Babišom o zahraničnej politike

  • 21:24 02.06.2023
  • Praha
Pavel rokoval s Fialom a Babišom o zahraničnej politike

Český prezident Petr Pavel usporiadal v piatok na Pražskom hrade schôdzku s premiérom Petrom Fialom a predsedom najsilnejšej opozičnej strany Andrejom Babišom.

Témou bola zahraničná politika. Na prístupe k summitu NATO vo Vilniuse našli podľa prezidenta základnú zhodu. Dohodli sa tiež na tom, že obrannú dohodu s USA, ktorú Česko nedávno uzavrelo, je nutné viac verejnosti vysvetliť, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Atmosféra stretnutia bola podľa neho kultivovaná. „Ako vidíte, sme v poriadku, nebili sme sa. Debata bola vecná a zdvorilá, čo si vážim,“ povedal prezident. Dôvodom schôdzky bolo diskutovať o témach, ktoré podľa Pavla výrazne presahujú horizont jednej vlády, majú presah do všetkých oblastí života a sú časovo urgentné.

Asi by bolo naivné očakávať, že z tohto rokovania vyjdeme s dlhým zoznamom konkrétne dohodnutých bodov,“ povedal prezident s tým, že to ani nebolo cieľom. „Som rád, že rokovanie prebehlo a že prebehlo vo vecnej atmosfére. Že bola ochota na oboch stranách načúvať a hľadať spoločné cesty,“ dodal. V spoločných schôdzkach chce pokračovať. Avizoval, že ďalšou témou by mohla byť energetika.

Podľa predsedu vlády je dôležité, že je teraz Česko schopné hovoriť jednotnejším a zrozumiteľnejším hlasom. V čase mandátu Pavlovho predchodcu Miloša Zemana viedol Hrad odlišnú diplomaciu než vláda a parlament.

Babiš je podľa svojich slov rád, že súčasná vláda pokračuje v nastavenej zahranično-politickej orientácii. Hovorili podľa jeho slov aj o schengenskom priestore, rozširovaní NATO a EÚ. „V tomto smere za hnutie ANO môžem povedať, že na to máme obdobné alebo rovnaké názory,“ komentoval stretnutie predseda hnutia ANO. Zdôraznil však, že hnutie ešte nemá jasno v tom, ako budú jeho poslanci hlasovať pri schvaľovaní dohody DCA v parlamente.

Spoločné stretnutie s premiérom a predsedom najsilnejšej opozičnej strany bolo jedným z krokov, ktoré si Pavel naplánoval na obdobie prvých sto dní v úrade. Funkciu začal vykonávať 9. marca. Ešte predtým zdôraznil, že chce byť sprostredkovateľom diskusie medzi koalíciou a opozíciou.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

DNES - 14:17Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

DNES - 13:45Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

DNES - 12:46Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách.

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny,

Taiwan spozoroval nad prielivom, ktorý ho delí od Číny, "meteorologický balón"

DNES - 8:56Zahraničné

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón.

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

VIDEO: Moderátorka BBC v živom vysielaní ukázala prostredník

DNES - 8:19Zahraničné

Moderátorka britskej spravodajskej stanice BBC na začiatku živého vysielania omylom ukázala divákom prostredník.