• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
27°Bratislava

Pavel rokoval s Fialom a Babišom o zahraničnej politike

  • 21:24 02.06.2023
  • Praha
Pavel rokoval s Fialom a Babišom o zahraničnej politike

Český prezident Petr Pavel usporiadal v piatok na Pražskom hrade schôdzku s premiérom Petrom Fialom a predsedom najsilnejšej opozičnej strany Andrejom Babišom.

Témou bola zahraničná politika. Na prístupe k summitu NATO vo Vilniuse našli podľa prezidenta základnú zhodu. Dohodli sa tiež na tom, že obrannú dohodu s USA, ktorú Česko nedávno uzavrelo, je nutné viac verejnosti vysvetliť, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Atmosféra stretnutia bola podľa neho kultivovaná. „Ako vidíte, sme v poriadku, nebili sme sa. Debata bola vecná a zdvorilá, čo si vážim,“ povedal prezident. Dôvodom schôdzky bolo diskutovať o témach, ktoré podľa Pavla výrazne presahujú horizont jednej vlády, majú presah do všetkých oblastí života a sú časovo urgentné.

Asi by bolo naivné očakávať, že z tohto rokovania vyjdeme s dlhým zoznamom konkrétne dohodnutých bodov,“ povedal prezident s tým, že to ani nebolo cieľom. „Som rád, že rokovanie prebehlo a že prebehlo vo vecnej atmosfére. Že bola ochota na oboch stranách načúvať a hľadať spoločné cesty,“ dodal. V spoločných schôdzkach chce pokračovať. Avizoval, že ďalšou témou by mohla byť energetika.

Podľa predsedu vlády je dôležité, že je teraz Česko schopné hovoriť jednotnejším a zrozumiteľnejším hlasom. V čase mandátu Pavlovho predchodcu Miloša Zemana viedol Hrad odlišnú diplomaciu než vláda a parlament.

Babiš je podľa svojich slov rád, že súčasná vláda pokračuje v nastavenej zahranično-politickej orientácii. Hovorili podľa jeho slov aj o schengenskom priestore, rozširovaní NATO a EÚ. „V tomto smere za hnutie ANO môžem povedať, že na to máme obdobné alebo rovnaké názory,“ komentoval stretnutie predseda hnutia ANO. Zdôraznil však, že hnutie ešte nemá jasno v tom, ako budú jeho poslanci hlasovať pri schvaľovaní dohody DCA v parlamente.

Spoločné stretnutie s premiérom a predsedom najsilnejšej opozičnej strany bolo jedným z krokov, ktoré si Pavel naplánoval na obdobie prvých sto dní v úrade. Funkciu začal vykonávať 9. marca. Ešte predtým zdôraznil, že chce byť sprostredkovateľom diskusie medzi koalíciou a opozíciou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Srbsku sa začal štátny smútok, ktorý vyhlásili po potýčkach v Kosove

V Srbsku sa začal štátny smútok, ktorý vyhlásili po potýčkach v Kosove

DNES - 17:02Zahraničné

Srbsko v stredu vyhlásilo štátny smútok, ktorý úrady vyhlásili po nedeľňajších potýčkach na hraniciach s Kosovom. V krajine stiahli vlajky na pol žrde a zrušili športové udalosti.

Vagnerovci sa vrátili na Ukrajinu, tvrdí Kyjev

Vagnerovci sa vrátili na Ukrajinu, tvrdí Kyjev

DNES - 16:15Zahraničné

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

Z miest na juhu Ukrajiny evakuovali desiatky detí

Z miest na juhu Ukrajiny evakuovali desiatky detí

DNES - 15:44Zahraničné

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom

DNES - 13:48Zahraničné

Nemecko v rámci boja proti nelegálnej migrácii sprísni kontroly na hraniciach s Poľskou a Českou republikou, oznámila v stredu spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Pri útoku nožom na juhu Londýna zahynulo 15-ročné dievča

Pri útoku nožom na juhu Londýna zahynulo 15-ročné dievča

DNES - 13:38Zahraničné

Pätnásťročné dievča zahynulo v stredu ráno po útoku nožom v južnej časti Londýna, uviedla miestna polícia.