• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
13°Bratislava

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

  • 8:45 01.06.2023
  • Veľká Británia
Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Vedci zistili, že ľuďom, ktorých strava bola chudobná na flavanoly, sa po troch rokoch užívania flavanolových doplnkov zlepšila pamäť.

„Sú to vzrušujúce výsledky, pretože naznačujú, že v strave je optimálne množstvo flavanolov," uviedol v tlačovej správe Gunter Kuhnle, spoluautor štúdie a profesor vedy o výžive a potravinách na University of Reading vo Veľkej Británii.

Viac červeného vína či fazule

Podľa odborníkov obsahuje zdravé množstvo flavanolov červené víno, čierny a zelený čaj, tmavá čokoláda, fazuľa, kel, žerucha, cibuľa a ovocie ako čerešne, černice, čierne hrozno a jablká.

Vedci požiadali viac ako 3 562 starších dospelých, aby počas troch rokov užívali buď 500 mg flavanolový doplnok vo forme tabliet alebo placebo. Ich pamäť bola každoročne testovaná pomocou online testov krátkodobej pamäte. Na začiatku obdobia štúdie a v ročných intervaloch odoberali účastníkom vzorky moču na určenie hladiny flavanolov.

U ľudí, ktorí už na začiatku sledovaného obdobia mali vo svojej strave dostatok flavanolov, nedošlo k výraznému zlepšeniu pamäte, aj keď užívali flavanolové doplnky. Ale medzi ľuďmi, ktorých strava pred štúdiou mala nízky obsah flavanolov, skóre ich pamäte vyskočilo o 16 % už po jednom roku užívania flavanolových doplnkov. A ich zlepšenie v pamäti sa udržalo počas trojročného obdobia.

Konzumácia stravy alebo doplnkov bohatých na flavanoly má vplyv na zlepšenie kognitívnych funkcií u starších ľudí, uviedol spoluautor štúdie Adam Brickman, profesor neuropsychológie na Kolumbijskej univerzite.

Experti poznamenali, že štúdia poukazuje na potrebu ďalšieho výskumu toho, ako sú živiny potrebné na udržanie zdravého mozgu do vysokého veku. „V storočí, keď žijeme dlhšie, výskum začína odhaľovať, že na posilnenie našej starnúcej mysle sú potrebné rôzne živiny," povedal spoluautor štúdie Dr. Scott Small. Ich štúdiu, ktorá sa spolieha na biomarkery spotreby flavanolu, môžu iní výskumníci použiť ako šablónu na identifikáciu ďalších potrebných živín.

Štúdia má aj odporcov

Nie všetci vedci však boli nadšení z výsledkov štúdie, ktorú čiastočne financoval výrobca čokolády a iných sladkostí Mars. „Obávam sa, že získané výsledky nepodporujú tvrdenie, že flavanoly zlepšujú pamäťovú funkciu,“ povedal pre Science Media Center David Curtis, čestný profesor Genetického inštitútu na University College London.

„Dokonca aj v skupine, ktorá mala spočiatku nízku spotrebu flavanolu, mali tí, ktorí roky užívali flavanolový doplnok, približne rovnakú pamäťovú funkciu ako tí, ktorí užívali placebo a akékoľvek rozdiely boli v rámci náhodných očakávaní," povedal Curtis.

Iní vedci varujú, že zameranie štúdie na krátkodobú pamäť neprezrádza veľa o rizikách demencie a Alzheimerovej choroby. „Je dôležité rozlišovať medzi stratou pamäti súvisiacou s vekom a demenciou. Zatiaľ čo primárnym znakom Alzheimerovej choroby je strata epizodickej pamäte, strata pamäte súvisiaca s vekom je bežná pre každého,“ povedal pre Science Media Centre Davide Bruno, výskumník z Liverpool John Moores University vo Veľkej Británii.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, reading.ac.uk, sciencemediacentre.org, nypost.com, cuimc.columbia.e
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

Páchne vám z úst ako po skazených vajciach? Na tento problém si dajte pozor!

6:47 22.09.2023Zdravie

Pach ako po skazených vajciach poskytuje detailný prehľad o zdraví vašich čriev. Čo robiť, ak sa s ním stretnete?

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

8:06 21.09.2023Zdravie

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre.

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

Sezónne depresie sa najviac prejavujú na jar a jeseň. Ako vyzerá prevencia?

7:55 21.09.2023Zdravie

Liga za duševné zdravie v rámci prevencie odporúča okrem iného pohyb na čerstvom vzduchu, zdravú stravu či pravidelný spánok.

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

3 veci, ktoré musíte deťom dopriať, aby rástli do výšky

18:58 19.09.2023Zdravie

Kľúčom k zdravému rastu našich potomkov nie je strava ani pohyb. Podľa antropológa sa treba skôr zamerať na tieto tri ovplyvniteľné zložky.

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

Nesprávne skladovanie liekov môže mať negatívne účinky na zdravie, do kúpeľne ich neodkladajte

9:16 18.09.2023Zdravie

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí.