Beriete psa so sebou na dovolenku? Na toto si musíte pri mori dať pozor, hrozia mu vážne problémy
- 18:52 31.05.2023
- Bratislava
Požitie príliš veľkého množstva morskej vody môže viesť k vážnym problémom, niekedy až smrteľným.
Beriete psa so sebou na dovolenku? Tak nasledujúce riadky sú určené práve vám.
Veterinári radia, aby ste nedovoľovali psom piť morskú vodu. Psy, ktoré konzumujú príliš veľa morskej vody, totiž môžu mať nebezpečné vedľajšie účinky. Ak sa neliečia, hrozí vážne poškodenie obličiek a mozgu až smrť.
Veterinár Sean McCormack vyzval majiteľov domácich zvierat, aby pozorne sledovali svojich miláčikov na pláži. „Morská voda obsahuje vysoký podiel soli, približne 35 g soli v každom litri. Ak jej váš pes vypije príliš veľa, môže sa rýchlo dehydratovať,” vysvetlil veterinár. Príznaky sa môžu zhoršiť, ak psovi nedáte čerstvú pitnú vodu.
Nie je jednoduché neustále psa kontrolovať a aj pri dôslednom sledovaní môže byť náročné zistiť, či a koľko morskej vody na pláži pes vypil. Dá sa to však zistiť podľa istých príznakov.
Vysoká hladina chloridu sodného v morskej vode môže narušiť rovnováhu tekutín v tele vášho psa a čerpať vodu z krvi do čriev vášho psa. Psy, ktoré požili príliš veľa morskej vody, môžu začať vykazovať tieto príznaky:
- hnačka
- vracanie
- letargia
- nedostatok chuti do jedla
- kŕče
- zvýšená srdcová frekvencia
- nestabilita
- nadmerný smäd alebo močenie
- záchvaty.
Ak počas dovolenky pri mori spoznáte tieto príznaky u svojho psa, musíte ho čo najskôr dostať k veterinárovi. Ak by sa problémy neliečili, mohol by utrpieť vážne poškodenie obličiek, mozgu a rýchlu dehydratáciu, ktorá by mohla byť smrteľná.
Čo by ste mali robiť, ak pes vypije príliš veľa morskej vody?
Ak váš pes skonzumoval príliš veľa morskej vody, postupujte podľa nižšie uvedených krokov schválených veterinárom:
1. Vezmite ho domov a sledujte ho. Ak vykazuje uvedené príznaky, vezmite ho priamo k veterinárnemu lekárovi. Pomôže znížiť hladinu sodíka v krvi vášho psa.
2. Poskytnutie relaxačného a upokojujúceho prostredia pre vaše šteniatko je kľúčové pre zotavenie. Prineste jeho veci do tichej miestnosti, ktorá sa dá ľahko vyčistiť, pretože pes môže trpieť vracaním a hnačkou.
3. Dávajte psovi malé množstvá vody každých 30 minút, aby ste pomohli telu nahradiť tekutiny.
Ako tomu predchádzať?
Vo všeobecnosti sa odporúča, aby mal pes každú štvrťhodinu prestávku od mora. V tom čase by sa mal napiť čerstvej vody a rehydratovať sa. Účinné je obmedziť výlety na pláž na dve hodiny, aby pes náhodou neprehltol príliš veľa morskej vody.
Pitie kávy pri hypertenzii môže znížiť riziko demencie, naznačila štúdia
Pravidelné pitie kávy môže u ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom (hypertenziou) znížiť riziko vzniku demencie, uvádza nová štúdia.
Pozor, táto chyba pri tankovaní vám rozsvieti kontrolku!
Amatérska chyba, ktorú opakujú mnohí vodiči pri tankovaní, vám môže rozsvietiť kontrolku v aute.
Vašo Patejdl sa narodil pred 70 rokmi
Široká obec fanúšikov fanúšikov slovenskej hudobnej scény si v týchto dňoch pripomína nedožité jubileum úspešného skladateľa, aranžéra, hráča na klávesové nástroje a speváka Vaša Patejdla.
7 druhov korenín, ktoré sa falšujú, a ako overiť ich pravosť
V obchodoch často nakupujeme koreniny, ktoré sa miešajú s prímesou ďalších zložiek. Najviac sa falšuje týchto 7 druhov korenia.
Ako správne mraziť huby: Takto vám vydržia kvalitné počas celého roka
Tu je niekoľko rád, ako správne očistiť, zmraziť a neskôr využiť nazbierané huby.