• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
14°Bratislava

Zomrela speváčka Tina Turner

  • 20:45 24.05.2023
  • Zürich
Zomrela speváčka Tina Turner

Hudobný svet prišiel o legendárnu speváčku.

Vo veku 83 rokov zomrela speváčka amerického pôvodu Tina Turner. Bola známa najmä vďaka hitom ako The Best, What's Love Got To Do With It či Proud Mary a jej hudobná kariéra trvala šesť desaťročí.

Jej hovorkyňa potvrdila správu o jej smrti pre agentúru PA s vysvetlením, že trpela dlhodobým ochorením.

"Tina Turner, "kráľovná rock'n'rollu", dnes pokojne zomrela vo veku 83 rokov po dlhej chorobe vo svojom dome v Küsnachte pri Zürichu vo Švajčiarsku. Svet prišiel o hudobnú legendu a vzor," uvádza sa vo vyhlásení.

Presná príčina úmrtia zatiaľ nebola oznámená.

Tina Turner počas koncertu v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, 14. január 2009. Foto: TASR/AP/Hermann J. Knippertz

Narodila sa 26. novembra 1939 ako tretia dcéra Zelme a Floydovi Bullockovcom v meste Nutbush, štáte Tennessee. Keď v priebehu druhej svetovej vojny pracovali obaja rodičia vo vojenskom priemysle, dievčatá vyrastali u starých rodičov. Po skončení vojny sa s rodičmi presťahovali do Knoxville. Po dvoch rokoch sa vrátili do Nutbush, kde Anna Mae Bullock, tak znie jej civilné meno, vychodila základnú školu.

Prvé spevácke skúsenosti získala malá Anna pri vystúpeniach v cirkevnom zbore v baptistickom kostole, neskôr aj pri školských speváckych súťažiach. Keď sa rodičia rozišli, matka sa s Annou a staršou sestrou Alline presťahovali do Saint Louis. Pri jednej z návštev hudobného klubu dostala možnosť zaspievať skladbu You Know I Love You z repertoáru B. B. Kinga. Tam sa aj spoznala s Ikeom Turnerom a začala vystupovať s jeho skupinou Rhytm Of King. V roku 1958 pod menom Little Ann nahrala prvý singel Boxtop. Hudba ich zbližovala, v roku 1958 sa zobrali a Anna si na partnerov návrh dala umelecké meno Tina Turner. Od októbra 1960 vystupovali pod názvom Ike & Tina Turner Revue. Prvý veľký úspech si získali v októbri 1966 so skladbou River Deep, Mountain High. Tá sa stala hitom doma v Spojených štátoch aj na Britských ostrovoch.

V závere 60. rokov už boli Ike a Tina známou dvojicou, vystúpili na festivale v Newporte, pri americkom turné skupiny Rolling Stones v novembri 1969 jej robili predskupinu. V roku 1973 nahrala Tina skladbu Nutbush City Limits, ktorú venovala svojmu rodnému mestu Nutbush. Na rozdiel od koncertného pódia to v súkromí manželom spolu nevychádzalo. Ike bol závislý na alkohole a drogách. K Tine sa správala agresívne a fyzicky ju napádal.

K definitívnemu rozchodu došlo v roku 1976, uprostred turné si Tina v Dallase zbalila kufre a bez jediného dolára vo vrecku odišla na letisko. Vďaka známym si zohnala peniaze na letenku domov a šesť mesiacov nevychádzala zo svojho domu.

Pri rozvode sa zriekla všetkého majetku a akýchkoľvek finančných nárokov. Spolu so štyrmi synmi sa ocitla na ulici bez peňazí. Prežili vďaka podpore priateľov, potom založila skupinu a vystupovala v kluboch. Bola neustále na cestách, doma aj v Európe. Dve vystúpenia za noc, šesťkrát v týždni. Starí priatelia však nezabudli, Rolling Stones ju niekoľkokrát pozvali na spoločné vystúpenie. Bola dokonca prvou ženou, ktorá spievala na javisku duet s Mickom Jaggerom.

V decembri 1983 mala Tina prvý sólový hit Let's Stay Together. Na konci roka 1979 sa zoznámila s mladým austrálskym promotérom Rogerom Daviesom. Ten sa snažil presadiť v americkom hudobnom biznise. Tina bola síce známou, ale v tom čase mala dlh skoro pol milióna dolárov. Opäť pomohli Rolling Stones a Tina so svojou kapelou im robila predkapelu na americkom turné v roku 1981. Ešte v decembri 1981 vystupuje na koncerte Roda Stewarta v hale Forum v Los Angeles, ktorý sa prostredníctvom družice prenášal do celého sveta.

Záujem o Tinu Turner brzdila stále negatívna povesť jej bývalého manžela. V roku 1983 prelomila aj túto bariéru, vystupovala v Las Vegas, New Yorku, dobrú reklamu jej urobil aj spevák David Bowie. V marci 1984 odštartovala Tina britské turné. Definitívny úspech si získala albumom Private Dancer z júla 1984, ktorého predaj prevýšil sumu desať miliónov kópií. Mesiac na to už bola na turné s ďalším úspešným umelcom, spevákom Lionelom Richiem. Ich spoločný duet What's Love Got To Do viedol tri týždne americkú hitparádu v septembri 1984. Vo februári 1985 získala Tina Turner svoju prvú Grammy za album Private Dancer.

Po úspechu tohto albumu vydala ďalšie dve výborné platne Break Everly Rule v septembri 1986 a Foreign Affair v septembri 1989. V roku 1985 sa objavila filmovom plátne v snímke Mad Max v úlohe Aunty Entity. Do konca roka 1989 mala v singlovej hitparáde už 12 skladieb a v rebríčku albumov desiatku platní.

Jej úspešná dráha pokračovala aj v 90. rokoch, v roku 1995 mala úspech pieseň Goldeneye, titulná skladba z bondovského filmu. V lete roku 2001 vyhlásila, že jej európske turné je posledným. Posledným preto, že chce, aby si ju fanúšikovia pamätali v príjemnom vydaní. Fanúšikovia si ju však vypýtali znova na scénu.

V roku 2008 sa „rocková babička“ s veľkým úspechom na pódiá vrátila. Prvý októbrový deň začala koncertom v americkom Kansas City Tina! 50th Anniversary Tour, ktoré ukončila 5. mája 2009 v anglickom Sheffielde. Absolvovala 90 koncertov, ktoré navštívilo 1.163.264 divákov a zárobok predstavoval viac ako 130 miliónov dolárov. Na svojom konte má desať štúdiových, šesť kompilačných a tri koncertné albumy, ich celosvetový predaj presiahol 200 miliónov kópií. Na svojom konte má 12 cien Grammy, 12. dostala v roku 2018 za celoživotné dielo.

V 80. rokoch sa v Nemecku zoznámila s Erwinom Bachom. Po dlhoročnej známosti s týmto o 27 rokov mladším producentom sa v júli 2013 vo švajčiarskom Zürichu vzali. Pár mesiacov predtým získala Tina švajčiarske občianstvo. Tina trpela na zlyhávanie obličiek a jednu obličku jej daroval manžel.

Po Tine Tuner zostal manžel Erwin Bach a dvaja Ikeovi synovia, ktorých si adoptovala.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, metro.co.uk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Erdogan v inauguračnom prejave prisľúbil novú ústavu a oživenie ekonomiky

Erdogan v inauguračnom prejave prisľúbil novú ústavu a oživenie ekonomiky

VČERA - 19:33Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo svojom inauguračnom prejave v sobotu prisľúbil posilniť reputáciu Turecka vo svete, ako aj prijatie novej, inkluzívnej tureckej ústavy a zlepšenie stavu ekonomiky.

Pápež František je hlboko zarmútený tragickou zrážkou vlakov v Indii

Pápež František je hlboko zarmútený tragickou zrážkou vlakov v Indii

VČERA - 17:44Zahraničné

Pápež František v sobotu vyjadril zármutok nad tragickou zrážkou vlakov v Indii, ktorá si vyžiadala najmenej 288 obetí na životoch a vyše 900 zranených.

Turecko vyšle v rámci mierovej misie NATO do Kosova vojenský prápor

Turecko vyšle v rámci mierovej misie NATO do Kosova vojenský prápor

VČERA - 17:10Zahraničné

Turecko vyšle do severného Kosova vojenský prápor, aby tam na žiadosť NATO pomohlo zastaviť násilné nepokoje, oznámilo v sobotu turecké ministerstvo obrany.

Rusko varovalo USA pred ultimátami. Pre návrat k novej zmluve START majú podmienku

Rusko varovalo USA pred ultimátami. Pre návrat k novej zmluve START majú podmienku

VČERA - 16:24Zahraničné

Rusko v sobotu varovalo Spojené štáty pred oháňaním sa ultimátami v súvislosti s kolapsom novej zmluvy START o jadrovom odzbrojovaní.

Recep Tayyip Erdogan zložil prezidentskú prísahu

Recep Tayyip Erdogan zložil prezidentskú prísahu

VČERA - 15:32Zahraničné

Staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zložil v sobotu v Ankare prísahu na svoje ďalšie funkčné obdobie.