• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
14°Bratislava

Bol to zázrak a zjav. Umelci spomínajú na zosnulého kolegu

  • 13:16 24.05.2023
  • Bratislava
Bol to zázrak a zjav. Umelci spomínajú na zosnulého kolegu

Za "zázrak" a "zjav" označila zosnulého herca a hudobníka Daniela Heribana slovenská režisérka a scenáristka Mariana Čengel Solčanská.

"Krehký, subtílny, citlivý... premieňal si filmové postavy na komplexné živé bytosti, s kostýmom si si obliekal ich prapodstatu," píše na sociálnej sieti filmárka, ktorú s Heribanom spájajú politické trilery Únos a Sviňa. "Chápal si aj priestor medzi riadkami, magický časopriestor ohraničený spustením kamery a mojim 'stop'... pre tú chvíľu si sa premieňal a tá premena nás všetkých fascinovala... cítili sme sa pri tebe požehnane... a neviem, či vieš, že mi kameraman šepkal, že nikto nie je ako ty. Nikto nebol ako ty," odkazuje hercovi Čengel Solčanská.

Pripomína, že Heriban bol krstným otcom jej románu Generál, ktorý napísala o Štefánikovi. „Pretože si ho obdivoval a s maznavou melanchóliou si nám potom hral na akordeóne 'slovenské mamičky' a raz si nám hral na krídle v zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v kostýme ministra vnútra... hral si a hral, tóny pod tvojimi štíhlymi prstami... a potom si povedal, že hudba hádam trochu definuje boha a ešte si povedal, že keby tie svine niekedy hrali Beethovena, azda by toľko nevraždili,“ uzatvára svoje vyznanie všestrannému umelcovi režisérka.

Slovenské komorné divadlo (SKD) Martin v spomienke na Dana Heribana uvádza, že v martinskom divadle strávil osem rokov a vytvoril takmer dvadsať postáv. „Mnohé výrazne zarezonovali u divákov aj u kritiky. Na niektorých inscenáciách sa spolupodieľal aj ako autor hudby. V rokoch 2007 - 2015 jeho originálna herecká osobnosť výrazne dopĺňala mozaiku hereckého súboru martinského divadla,“ podčiarkuje SKD. Jeho predstaviteľov a umelcov rovnako zastihla správa o náhlom odchode Heribana. „Všetci kolegovia a priatelia, blízki spolupracovníci sme zarazení a myslíme na jeho blízkych,“ povedal pre TASR riaditeľ SKD Martin Tibor Kubička. Potvrdil, že martinské divadlo si jedného z najlepších hercov mladšej generácie, trojnásobného držiteľa ocenenia Dosky za najvýraznejší divadelný výkon, uctí samostatným programom. Kubička tiež pripomenul, že Heriban si divákov získal aj postavou Janka Kráľa v autorskom projekte režiséra Doda Gombára a dramaturga Róberta Mankoveckého www.narodnycintorin.sk, ktorý obohatil tiež svojou hudbou.

Slovenský herec a hudobník Daniel Heriban zomrel vo veku 43 rokov. Spolupracoval s viacerými divadlami. Účinkoval vo filmoch a seriáloch. Je tvorcom filmovej, divadelnej aj detskej hudby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výtržníctvo v bratislavskom podniku: Polícia začala trestné stíhanie

Výtržníctvo v bratislavskom podniku: Polícia začala trestné stíhanie

VČERA - 19:24Domáce

Polícia vyšetruje fyzický konflikt, ku ktorému malo dôjsť v sobotu ráno v jednom z podnikov v bratislavskom Starom Meste.

Bombová hrozba v obchodnom centre v Košiciach sa nepotvrdila

Bombová hrozba v obchodnom centre v Košiciach sa nepotvrdila

VČERA - 18:51Domáce

Bombová hrozba, pre ktorú v sobotu popoludní evakuovali obchodné centrum Optima na Moldavskej ceste v Košiciach, sa nepotvrdila.

SHMÚ varuje pred mrazom: Môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu

SHMÚ varuje pred mrazom: Môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu

VČERA - 18:09Domáce

Na viacerých miestach stredného a východného Slovenska bude v noci platiť výstraha prvého stupňa pred mrazom vo vegetačnom období.

Polícia varuje: Pozor na takéto podvodné SMS!

Polícia varuje: Pozor na takéto podvodné SMS!

VČERA - 17:47Domáce

Polícia upozorňuje na podvodné SMS, ktoré vyzývajú na úhradu cla potrebnú na prevzatie balíka.

Bombová hrozba v Košiciach: Museli evakuovať obchodné centrum

Bombová hrozba v Košiciach: Museli evakuovať obchodné centrum

VČERA - 16:27Domáce

Obchodné centrum Optima na Moldavskej ceste v Košiciach pre údajnú bombovú hrozbu v sobotu popoludní evakuovali.