• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
14°Bratislava

Rozchod alebo rozvod? Toto zariadenie v domácnosti vymeňte hneď po odlúčení, inak hrozia problémy

  • 8:45 25.05.2023
  • Bratislava
Rozchod alebo rozvod? Toto zariadenie v domácnosti vymeňte hneď po odlúčení, inak hrozia problémy

Zvlášť po tých najkomplikovanejších rozchodoch či rozvodoch by ste mali zvážiť výmenu zariadenia, ktoré sa inak bežne prehliada.

Ťažká odluka od partnera pred nás stavia celý rad nových povinností. V niektorých prípadoch treba obísť úrady, presťahovať sa či dohodnúť sa na starostlivosti o deti. Partneri preto zvyknú dlho ignorovať odložené plány či zabudnuté vlastníctvo toho druhého.

Technici však varujú, že prvé kroky po rozchode či rozvode by mali viesť k wifi routeru. Ten totiž skrýva vaše najcitlivejšie údaje, ktoré by ohrdnutý expartner mohol zneužiť.

Router ani zďaleka nie je len bezvýznamná škatuľka, ktorá vám poskytuje prístup na internet. Prípadný útočník v ňom totiž môže nájsť časové údaje o vašich aktivitách, zoznam pripojených zariadení či adresy internetových stránok, ktoré ste navštívili.

Kľúče od zámku

Každý, kto sa vie prihlásiť k vášmu routeru, môže sledovať všetku vašu online aktivitu. Útočník tak ľahko zistí, či sa práve nachádzate doma a používate mobil.

Najjednoduchšou prevenciou je zmena routera, o ktorú môžete požiadať svojho internetového prevádzkovateľa. Kým získate nové zariadenie, na tom pôvodnom zmeňte prihlasovacie údaje.

Ako zmeniť prihlasovacie údaje

Najprv sa musíte dostať k nastaveniam routeru, k čomu vám pomôže jeho IP adresa a heslo správcu. Tieto informácie sú niekedy zvýraznené na spodnej strane routera alebo v používateľskej príručke, či zverejnené online.

Po prihlásení by ste mali získať prístup k zmene hesla. V prípade komplikácií sa vždy môžete obrátiť priamo na poskytovateľa internetu.

Keď už preniknete do nastavení routera, skontrolujte aj to, či má aktuálny softvér. Novšie routre už sťahujú nový softvér automaticky, pri starších modeloch je však potrebné ho kontrolovať aspoň raz za tri mesiace.

Pri predaji či vyhodení nezabudnite na očistu

Ani mobil, tablet alebo počítač by ste nepredali s uloženými súkromnými detailmi. Z rovnakého dôvodu je potrebné odstrániť súkromné údaje z routera. Postup je celkom jednoduchý.

Pripojte a zapnite router. Na zadnej strane nájdite tlačidlo na reštart. Stlačte ho pomocou špendlíka alebo ihly a pridržte na 15 sekúnd. Následne tlačidlo uvoľnite a počkajte, kým sa router znovu zapne.

Nepripojili sa k vašej sieti cudzie zariadenia?

Kedysi sa dali skontrolovať zariadenia využívajúce router jedine prihlásením pomocou webovej stránky. Niektorí výrobcovia dodržiavajú tento postup aj dnes, no oveľa populárnejšie sú mobilné aplikácie, do ktorých sa treba prihlásiť pomocou údajov od internetového poskytovateľa.

Po tom, ako sa prihlásite do konta správcu routera, nájdite položku s označením „Klient DHCP “ alebo „Pripojené zariadenia“. Tá by vám mala ukázať všetky zariadenia aktuálne pripojené k sieti. Spozorovali ste niečo neznáme? V takom prípade čím skôr zmeňte prístupové údaje k wifi a pripojte sa len pomocou zariadení, ktoré poznáte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

VČERA - 21:35Zaujímavosti

​Je váš pes príliš hlučný? Možno by ste ho mali naučiť šepkať.

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

VČERA - 21:02Zaujímavosti

Rodina narazila na turistu, ktorý ustupoval pred medveďom.

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

VČERA - 20:26Zaujímavosti

​Hrdinský psík zachránil štyri deti pred útokom rotvajlera.

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

VČERA - 20:11Zaujímavosti

Hoci ide o traumatizujúcu udalosť, stále je potrebné ju riešiť s chladnou hlavou, hovorí zdravotník o prevoze blízkych do nemocnice.

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

VČERA - 19:07Zaujímavosti

​Týmto farbám by sa zrelé ženy mali vyhýbať, lebo hrozí, že budú vyzerať staršie.