• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 3.6.2020Meniny má Karolína
23°Bratislava

Rezort školstva odporúča podporiť kandidatúru na ZOH 2022

  • 11:01 04.03.2013
  • BRATISLAVA
Rezort školstva odporúča podporiť kandidatúru na ZOH 2022

Rezort školstva odporúča, aby vláda v marci vyjadrila podporu kandidatúre na zimné olympijské hry 2022 v Krakove.

Slovenský olympijský výbor by mal zároveň do konca apríla vytvoriť slovenský prípravný Výbor pre kandidatúru na ZOH 2022. Vyplýva to z materiálu Zimné olympijské hry 2022 Krakov - podpora spoločnej kandidatúry Slovenskej republiky a Poľskej republiky, ktorý predložilo ministerstvo školstva.

Celkové náklady na ZOH 2022 s centrom v Krakove sa predbežne odhadujú na približne dve miliardy dolárov, pričom ťažisko investícií má znášať Poľsko. Podľa doterajšej praxe Medzinárodný olympijský výbor (MOV) prispieva približne 40 percentami nákladov.

Odporúčame:

Olympiádu môžu podľa prezidenta potiahnuť eurofondy

Hokejový turnaj ZOH 2022 by sa na Slovensku nemohol hrať

Premiér Fico berie myšlienku na olympiádu smrteľne vážne
Jasná je pripravená

Ak by Slovensko participovalo iba na alpských disciplínach, jeho finančný podiel na organizácii by nemal byť vysoký, konštatuje materiál.

Predpokladaný podiel Slovenska vo financovaní kandidatúry by mal byť v pomere 2:8 alebo 3:7 celkových nákladov. "Treba zdôrazniť, že podstatná časť finančných prostriedkov by mala byť investovaná do športovej infraštruktúry a napríklad výstavbou ďalších moderných zimných štadiónov by sa výrazne posilnili šance Slovenska aj v ďalšej kandidatúre na organizovanie majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji," uviedlo ministerstvo školstva.

Ak by Krakov postúpil do užšieho výberu kandidátskych miest, na rokovanie vlády pôjde komplexný projekt organizačného zabezpečenia s kvantifikáciou požadovaných nákladov.

Ak sa bude Slovensko podieľať na ZOH 2022, tak bude potrebné zabezpečiť súťaže v lyžovaní - zjazdových disciplínach, ktoré by mohli byť v Jasnej. Tento areál je takmer pripravený a po menších úpravách bude schopný súťaže v zjazdových disciplínach organizovať.

V prípade úspešnej kandidatúry bude však potrebné v Jasnej dobudovať mužskú zjazdovú trať pre disciplíny zjazd a superobrovský slalom (Super G) mužov. Problémom je doprava Liptovský Mikuláš - Jasná a najmä parkovanie v areáli, uvádza materiál. Poľská strana žiada od Slovenska aj organizovanie súťaží v akrobatickom lyžovaní, ktoré by mohli byť bez veľkých úprav vo Vysokých Tatrách.
Rozpor s Olympijskou chartou

Z hľadiska popularity u verejnosti by slovenská strana mala záujem aj o organizovanie hokejového turnaja. Či by to však bolo možné, na to musí dať odpoveď MOV. Zatiaľ je to v rozpore s Olympijskou chartou.

Problém pre hokejový turnaj na Slovensku predstavuje aj stav zimných štadiónov v Poprade a v Liptovskom Mikuláši, situáciu by nevyriešila ani rozsiahla rekonštrukcia. Preto sa uvažuje o výstavbe nových hokejových štadiónov s kapacitou najviac do 10-tisíc divákov.

Olympijská dedina pre 1700 - 1800 účastníkov na Slovensku by mohla byť s najväčšou pravdepodobnosťou v Liptovskom Mikuláši v priestoroch vojenskej akadémie.

Ako alternatíva sa ponúka aj Poprad s projektom novobudovaného sídliska s privátnymi apartmánmi - vzhľadom na dopravnú infraštruktúru a letisko v Poprade. "Túto otázku však bude treba posudzovať veľmi citlivo a racionálne, nakoľko vytváranie veľkého množstva centier môže znížiť šance spoločného poľsko-slovenského projektu. Alternatívou sú dočasné montované stavby," konštatuje materiál.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Naď: Stíhačky F-16 vyjdú viac ako 1,6 mld., ktoré avizovala minulá vláda

Naď: Stíhačky F-16 vyjdú viac ako 1,6 mld., ktoré avizovala minulá vláda

DNES - 16:33Domáce

Stíhacie lietadlá F-16 budú stáť viac ako 1,6 miliardy, ktoré avizovala minulá vláda.

Tragická nehoda: 5-ročné dievčatko zomrelo pri hre

Tragická nehoda: 5-ročné dievčatko zomrelo pri hre

DNES - 16:12Domáce

Pri nešťastí prišlo o život iba 5-ročné dievčatko.

Robert Fico reagoval na informácie, že býva v kaštieli

Robert Fico reagoval na informácie, že býva v kaštieli

DNES - 15:44Domáce

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že nebýva v žiadnom objekte vo Vinosadoch a je to absolútny nezmysel.

Šeliga: Verejná diskusia k téme voľby generálneho prokurátora bude 24. júna

Šeliga: Verejná diskusia k téme voľby generálneho prokurátora bude 24. júna

DNES - 15:19Domáce

Verejná odborná diskusia o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora bude 24. júna v priestoroch parlamentu. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Premiér: Otvorenie hraníc s ČR

Premiér: Otvorenie hraníc s ČR "posvätili" epidemiológovia

DNES - 15:18Domáce

Zlomovým bodom pri úvahách o možnom otvorení česko-slovenských hraníc bol názor konzília odborníkov.