• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.10.2019Meniny má Vendelín
18°Bratislava

Rezort školstva odporúča podporiť kandidatúru na ZOH 2022

  • 11:01 04.03.2013
  • BRATISLAVA
Rezort školstva odporúča podporiť kandidatúru na ZOH 2022

Rezort školstva odporúča, aby vláda v marci vyjadrila podporu kandidatúre na zimné olympijské hry 2022 v Krakove.

Slovenský olympijský výbor by mal zároveň do konca apríla vytvoriť slovenský prípravný Výbor pre kandidatúru na ZOH 2022. Vyplýva to z materiálu Zimné olympijské hry 2022 Krakov - podpora spoločnej kandidatúry Slovenskej republiky a Poľskej republiky, ktorý predložilo ministerstvo školstva.

Celkové náklady na ZOH 2022 s centrom v Krakove sa predbežne odhadujú na približne dve miliardy dolárov, pričom ťažisko investícií má znášať Poľsko. Podľa doterajšej praxe Medzinárodný olympijský výbor (MOV) prispieva približne 40 percentami nákladov.

Odporúčame:

Olympiádu môžu podľa prezidenta potiahnuť eurofondy

Hokejový turnaj ZOH 2022 by sa na Slovensku nemohol hrať

Premiér Fico berie myšlienku na olympiádu smrteľne vážne
Jasná je pripravená

Ak by Slovensko participovalo iba na alpských disciplínach, jeho finančný podiel na organizácii by nemal byť vysoký, konštatuje materiál.

Predpokladaný podiel Slovenska vo financovaní kandidatúry by mal byť v pomere 2:8 alebo 3:7 celkových nákladov. "Treba zdôrazniť, že podstatná časť finančných prostriedkov by mala byť investovaná do športovej infraštruktúry a napríklad výstavbou ďalších moderných zimných štadiónov by sa výrazne posilnili šance Slovenska aj v ďalšej kandidatúre na organizovanie majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji," uviedlo ministerstvo školstva.

Ak by Krakov postúpil do užšieho výberu kandidátskych miest, na rokovanie vlády pôjde komplexný projekt organizačného zabezpečenia s kvantifikáciou požadovaných nákladov.

Ak sa bude Slovensko podieľať na ZOH 2022, tak bude potrebné zabezpečiť súťaže v lyžovaní - zjazdových disciplínach, ktoré by mohli byť v Jasnej. Tento areál je takmer pripravený a po menších úpravách bude schopný súťaže v zjazdových disciplínach organizovať.

V prípade úspešnej kandidatúry bude však potrebné v Jasnej dobudovať mužskú zjazdovú trať pre disciplíny zjazd a superobrovský slalom (Super G) mužov. Problémom je doprava Liptovský Mikuláš - Jasná a najmä parkovanie v areáli, uvádza materiál. Poľská strana žiada od Slovenska aj organizovanie súťaží v akrobatickom lyžovaní, ktoré by mohli byť bez veľkých úprav vo Vysokých Tatrách.
Rozpor s Olympijskou chartou

Z hľadiska popularity u verejnosti by slovenská strana mala záujem aj o organizovanie hokejového turnaja. Či by to však bolo možné, na to musí dať odpoveď MOV. Zatiaľ je to v rozpore s Olympijskou chartou.

Problém pre hokejový turnaj na Slovensku predstavuje aj stav zimných štadiónov v Poprade a v Liptovskom Mikuláši, situáciu by nevyriešila ani rozsiahla rekonštrukcia. Preto sa uvažuje o výstavbe nových hokejových štadiónov s kapacitou najviac do 10-tisíc divákov.

Olympijská dedina pre 1700 - 1800 účastníkov na Slovensku by mohla byť s najväčšou pravdepodobnosťou v Liptovskom Mikuláši v priestoroch vojenskej akadémie.

Ako alternatíva sa ponúka aj Poprad s projektom novobudovaného sídliska s privátnymi apartmánmi - vzhľadom na dopravnú infraštruktúru a letisko v Poprade. "Túto otázku však bude treba posudzovať veľmi citlivo a racionálne, nakoľko vytváranie veľkého množstva centier môže znížiť šance spoločného poľsko-slovenského projektu. Alternatívou sú dočasné montované stavby," konštatuje materiál.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tomáš: Trnka by si mal dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu

Tomáš: Trnka by si mal dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu

DNES - 13:01Domáce

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská aj Dobroslav Trnka by si mali minimálne dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu.

Pellegrini: Len jedno percento z údajnej nahrávky je o Ficovi

Pellegrini: Len jedno percento z údajnej nahrávky je o Ficovi

DNES - 12:10Domáce

Len jedno percento z údajnej nahrávky Gorila súvisí s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom.

Lubyová: Mladí ľudia sa budú môcť viac zúčastňovať na verejnom živote

Lubyová: Mladí ľudia sa budú môcť viac zúčastňovať na verejnom živote

DNES - 11:40Domáce

Mladí ľudia sa budú môcť viac zúčastňovať na politickom a verejnom živote a na báze nových inštitúcií.

Zoltán A. by chcel vypovedať aj o korupcii ministrov, tvrdí Kvasnica

Zoltán A. by chcel vypovedať aj o korupcii ministrov, tvrdí Kvasnica

DNES - 11:40Domáce

Sprostredkovateľ vraždy Kuciaka a Kušnírovej Zoltán A. by chcel pred vyšetrovateľom vypovedať aj o korupcii dvoch ministrov súčasnej vlády.

Prokurátor podal obžalobu za extrémizmus na šéfredaktora časopis Zem a Vek

Prokurátor podal obžalobu za extrémizmus na šéfredaktora časopis Zem a Vek

DNES - 9:51Domáce

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) obžalobu za extrémistické trestné činy na šéfredaktora časopisu Zem a Vek - Tibora Eliota R.