• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.6.2023Meniny má Xénia, Oxana
17°Bratislava

Neuveriteľný objav pod vodou: Potápači našli cintorín aj nemocnicu z 19. storočia

  • 17:52 03.05.2023
  • Dry Tortugas
Neuveriteľný objav pod vodou: Potápači našli cintorín aj nemocnicu z 19. storočia

Archeológovia objavili pozostatky karanténnej nemocnice a cintorína z 19. storočia.

Vo vodách národného parku Dry Tortugas v oblasti Florida Keys objavili archeológovia pozostatky karanténnej nemocnice a cintorína z 19. storočia, informuje portál CBS News.

Malá nemocnica sa používala na liečbu pacientov so žltou zimnicou a ďalšími infekčnými chorobami vo Fort Jefferson v rokoch 1890 až 1900, uviedla National Park Service (NPS) v tlačovej správe.

Skupina, ktorá zahŕňala pracovníkov z National Park Service Submerged Resources Center, Juhovýchodného archeologického centra a postgraduálneho študenta University of Miami, urobila objav počas prieskumu cintorína Fort Jefferson, ktorý sa začal vlani v auguste.

Podľa NPS bol na podvodnom cintoríne Fort Jefferson doteraz identifikovaný iba jeden hrob. Teraz, keď archeológovia odkryli prvý hrob, sa však odborníci domnievajú, že v bývalej karanténnej nemocnici by mohlo byť pochovaných ešte viac jedincov. V pevnosti mohli byť pochované desiatky ľudí, väčšinou vojakov umiestnených v pevnosti.

Identifikovaný hrob patril civilistovi Johnovi Greerovi, uviedla NPS. Pracoval ako robotník v pevnosti a podľa náhrobného kameňa, ktorý našli potápači, tam zomrel 5. novembra 1861.

Úradníci povedali, že o Greerovi veľa nevedeli, ale jeho hrob bol výrazne označený veľkou doskou z drviny, rovnakého materiálu, aký sa použil na stavbu prvého poschodia Fort Jefferson.

„Tento zaujímavý nález poukazuje na potenciál nevypovedaných príbehov v národnom parku Dry Tortugas, nad vodou aj pod vodou," povedal Josh Marano, riaditeľ výskumného projektu. Povedal tiež, že pokračujú v úsilí dozvedieť sa viac o ďalších pochovaných na ponorenom ostrove.

Fort Jefferson

Fort Jefferson bola vojenská väznica počas americkej občianskej vojny aj po nej. Okrem iných slávnych väzňov sa v nej nachádzal aj Samuel Mudd, lekár, ktorý liečil Johna Wilkesa Bootha, vraha, ktorý si zlomil nohu pri skoku na javisko Ford's Theatre vo Washingtone DC po zabití Abrahama Lincolna.

Okolité ostrovy sa stali námornou základňou, majákovou stanicou, námornou nemocnicou, karanténnym zariadením a miestom vojenského výcviku.

Riziko prenosných chorôb, vrátane prepuknutia žltej zimnice prenášanej komármi, sa zvýšilo, keď sa populácia pevnosti rozrástla o vojenský personál, väzňov, zotročených ľudí, pomocný personál a ich rodiny.

Pevnosť bola opustená v roku 1873, ale v rokoch 1890 až 1900 ju obsadila americká námorná nemocničná služba. Na neďalekom ostrove bola zriadená izolačná nemocnica, píše The Guardian.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, cbsnews.com, unilad.com, theguardian.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.