Dna: Pozor na tieto zdravé jedlá, zvyšujú kyselinu močovú v kĺboch
Vysoký obsah purínov v niektorých potravinách môže prispievať k hromadeniu kyseliny močovej v kĺboch.
Dna je chronické metabolické ochorenie, pri ktorom sa v kĺboch ukladajú mikrokryštáliky kyseliny močovej. Kyselina močová je bezfarebná kryštalická látka, ktorý vzniká, keď telo rozkladá puríny, druh aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách a vo všetkých vašich bunkách.
Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi sa môže objaviť, ak ju napríklad vaše obličky nedokážu účinne odstraňovať, máte zriedkavú genetickú abnormalitu alebo preto, že vaša strava a životný štýl zvyšujú množstvo kyseliny močovej v tele.
Dna sa často spája s vysokou konzumáciou mäsa a rýb. Je však známe, že aj iné zdanlivo zdravé jedlá majú vysoký obsah purínov, ktoré majú za následok ukladanie kyseliny močovej v kĺboch.
Pozor na ovsené vločky a strukoviny
Jedným z takých jedál sú ovsené vločky, bez ktorých si mnohí ľudia nevedia predstaviť svoje raňajky. Obsahujú 50-150 mg purínov na 100 gramov. Hoci táto potravina neobsahuje toľko purínov ako napríklad morské plody a mäso, ľudia trpiaci dnou by nemali zjesť viac ako dve porcie týždenne, upozorňuje portál VeryWell Health.
Ak sa zvýšená hladina kyseliny močovej nelieči, začnú sa tvoriť kryštáliky podobné ihličkám, ktoré vedú k bolestivým stavom, ktoré môžu trvať aj niekoľko týždňov. Ak už dnou trpíte, konzumácia stravy bohatej na puríny môže mať za následok niekoľkonásobné zvýšenie počtu záchvatov dny. Pacientom sa neodporúča konzumácia mäsa a údenín, v ktorých je purínov najviac.
Na snímke potraviny s vysokým obsahom purínov, Foto: Evan Lorne
Medzi ďalšie potraviny obsahujúce vyššie množstvo purínov patrí sušený hrach, fazuľa, sója a iné strukoviny. Je dôležité si uvedomiť, že viac ako 60 percent z celkového množstva purínov vo všetkých obilninách, fazuli, sóji, morských riasach, mliečnych výrobkoch a zelenine, tvorí adenín a guanín.
Na druhej strane puríny nachádzajúce sa vo väčšine živočíšnych produktov sú hypoxantíny. Ich účinok na tvorbu kyseliny močovej je omnoho silnejší ako účinok adenínu a guanínu. Je preto dôležité mať vyváženú stravu, ktorú môžete konzultovať so svojim lekárom či dietológom.
Aké sú príznaky dny?
Príznaky dny často nastupujú bez akéhokoľvek varovania. Bolesť a opuch bývajú sústredené v jednom alebo viacerých kĺboch, pričom často postihujú palce na nohe.
Kĺby môžu byť horúce a citlivé na dotyk a opuch môže tiež sťažovať každodenné činnosti. Keď príznaky ustúpia, po záchvate dny môže nasledovať dlhé obdobie remisie, no záchvaty dny sa môžu časom vrátiť.
Pozor na takéto hormonálne vyrážky, môžu byť skrytým príznakom rakoviny
Doktorka varuje pred príznakmi rakoviny v podobe vyrážok.
Kráčate po dome bosí? Toto na to hovoria lekári
Chodenie naboso po domácnosti má svoje výhody aj riziká. Toto si o tom myslia lekári.
Lekár varuje: Tento minerál často predpisujeme, no zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva
Nesprávne užívanie doplnku stravy môže mať negatívne dôsledky na vaše zdravie.
Ako často chodíte „na malú“? Pri tomto čísle treba spozornieť!
Aká frekvencia močenia sa počas dňa ešte považuje za zdravú, a kedy už môže ísť o príznak ochorenia? Zdravotníci poznajú presné číslo.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.