• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.6.2023Meniny má Žaneta
17°Bratislava

Chlad a starnutie: Takto vplývajú nízke teploty na sklerózu a Huntingtonovu chorobu

  • 6:56 07.04.2023
  • Kolín nad Rýnom
Chlad a starnutie: Takto vplývajú nízke teploty na sklerózu a Huntingtonovu chorobu

Vedci sa pozreli na vplyv chladu na amyotrofickú laterálnu sklerózu a Huntingtonovu chorobu.

Štúdie na rôznych organizmoch v minulosti ukázali, že dĺžka života sa výrazne predlžuje, keď sa zníži telesná teplota. Ako presne to funguje, však vedcom doteraz nebolo jasné.

Výskumný tím na Kolínskej univerzite teraz odhalil jeden z mechanizmov, ktorý je za to zodpovedná. Chlad aktivuje mechanizmus čistenia buniek, ktorý rozkladá škodlivé bielkovinové agregáty zodpovedné za rôzne choroby spojené so starnutím. Výsledky štúdie publikovali v časopise Nature Aging.

Profesor David Vilchez a jeho tím použili modelový organizmus bezstavovca Caenorhabditis elegans a ľudské bunky. Všetky niesli gény pre dve neurodegeneratívne ochorenia, ktoré sa typicky vyskytujú v starobe: amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS) a Huntingtonovu chorobu.

Obe ochorenia sú charakterizované hromadením škodlivých bielkovinových usadenín - tzv. patologických bielkovinových agregácií. V oboch modelových organizmoch chlad odstránil zhluky bielkovín, čím zabránil agregácii bielkovín, ktorá je patologická pri ALS aj Huntingtonovej chorobe.

Presnejšie, vedci skúmali vplyv chladu na aktivitu proteazómov, bunkového mechanizmu, ktorý odstraňuje poškodené bielkoviny z buniek. Výskum odhalil, že aktivátor proteazómov PA28γ/PSME3 zmiernil deficity spôsobené starnutím v nematódach aj v ľudských bunkách. V oboch prípadoch bolo možné aktivitu proteazómu vyvolať prostredníctvom mierneho zníženia teploty.

Starnutie je hlavným rizikovým faktorom viacerých neurodegeneratívnych ochorení spojených s agregáciou proteínov vrátane Alzheimerovej, Parkinsonovej, Huntingtonovej choroby a ALS. "Veríme, že tieto výsledky sa dajú aplikovať aj na iné neurodegeneratívne ochorenia súvisiace s vekom, ako aj na iné živočíšne druhy," uviedol Vilchez.

Už dlho je známe, že zatiaľ čo extrémne nízke teploty môžu byť pre organizmy škodlivé, mierne zníženie telesnej teploty môže mať veľmi pozitívne účinky. Napríklad nižšia telesná teplota predlžuje životnosť studenokrvných živočíchov, ako sú červy, muchy alebo ryby, ktorých telesná teplota kolíše v závislosti od teploty prostredia.

Platí to však aj pre cicavce, ktoré si udržiavajú telesnú teplotu v istom rozmedzí bez ohľadu na to, aké teplé je ich prostredie. Napríklad u myší mierne zníženie telesnej teploty len o 0,5 stupňa výrazne predlžuje ich život. To potvrdzuje, že zníženie teploty zohráva hlavnú úlohu pri dlhovekosti v živočíšnej ríši a ide o dobre zachovaný evolučný mechanizmus.

Dokonca aj u ľudí bola zaznamenaná korelácia medzi telesnou teplotou a dĺžkou života. Normálna telesná teplota človeka sa pohybuje medzi 36,5 a 37 stupňami Celzia. Zatiaľ čo akútny pokles telesnej teploty pod 35 stupňov vedie k podchladeniu, telesná teplota človeka počas dňa mierne kolíše a počas spánku dokonca dosahuje 36 stupňov.

Zaujímavé je, že v predchádzajúcej štúdii sa uvádza, že teplota ľudského tela od priemyselnej revolúcie neustále klesala o 0,03 stupňa Celzia za desaťročie, čo naznačuje možnú súvislosť s postupným predlžovaním dĺžky ľudského života za posledných 160 rokov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, news-medical.net, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

Poklad z Titanicu: V troskách sa našiel cenný náhrdelník, hľadajú rodinu jeho majiteľa

19:23 26.05.2023Veda

Objav sa uskutočnil počas najväčšieho podvodného skenovania miesta vraku, aké sa kedy uskutočnilo.

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

Väčšinu úmrtí súvisiacich s Covid-19 zapríčinila iná infekcia, vyhlasuje najnovšia analýza

21:43 19.05.2023Veda

Podľa vedcov z Illinois by za prevažnou väčšinou úmrtí po nakazení Covid-19 mohla byť infekcia, ku vzniku ktorej došlo až po hospitalizácii.

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

Netopiere by mohli pomôcť v boji proti rôznym ochoreniam

21:11 15.05.2023Veda

Vo všeobecnosti sa s netopiermi spájajú skôr negatívne prívlastky. Teraz však vedci tvrdia, že majú proteín schopný predĺžiť náš život.

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

Slovenský operátor hlási problém: Toto s mobilmi teraz nerobte, varuje

10:28 15.05.2023Veda

​Slovenský operátor má veľký výpadok.