• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
14°Bratislava

Berlín i Londýn vidia návštevu Karola III. v Nemecku ako znak pevnosti vzťahov

  • 9:48 01.04.2023
  • Berlín/Londýn
Berlín i Londýn vidia návštevu Karola III. v Nemecku ako znak pevnosti vzťahov

Britský monarcha bol prvým štátnym hosťom vôbec, ktorého na berlínskom letisku privítali s vojenskými poctami - salvou z 21 zbraní.

Trojdňová návšteva britského kráľa Karola III. v Nemecku, ktorú spoločne s manželkou Kamilou zavŕšil v piatok, predstavuje podľa pozorovateľov v Berlíne i Londýne významný signál o pretrvávajúcej pevnosti britsko-nemeckých vzťahov. TASR informuje na základe sobotnej správy agentúry AP.

Jens Zimmermann zo stredoľavej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) uviedol, že Karol III., ktorý mal ako prvý monarcha vo štvrtok prejav v nemeckom Spolkovom sneme, vyslal „jasný signál“, keď časť svojej reči predniesol v nemčine. „(Jeho) prejav v Bundestagu bol prijatý veľmi dobre,“ povedal Zimmermann pre AP. „Bolo to omnoho politickejšie, než by ste boli očakávali. Bolo to veľmi spájajúce...,“ zhodnotil.

Britský monarcha v príhovore k členom dolnej komory parlamentu v Berlíne vyzdvihol vojenskú pomoc, ktorú Británia a Nemecko Kyjevu poskytujú v boji proti ruským inváznym silám.

Zimmermann konštatoval, že vyjadrenie Karola III., ktorý Berlín ocenil za prijatie mnohých utečencov z Ukrajiny, je možné vnímať aj ako nepriamu kritiku najnovších protiutečeneckých praktík britskej vlády. Dodal, že hoci kráľ nemôže priamo zasahovať do britskej politiky, je „mäkkou silou“, ktorú netreba podceňovať.

Bronwen Maddoxová z politologického inštitútu Chatham House so sídlom v Londýne zase poukázala na dôležitosť osobných stretnutí svetových lídrov, ktorá sa potvrdila najmä po pandémii koronavírusu. Ako povedala, stretnutia tvárou v tvár sú významné hlavne pre predstaviteľov štátov, pretože tí bývajú neraz veľmi izolovaní.

Michael Kruse, nemecký poslanec Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorý je rovnako ako Zimmermann členom nemecko-britskej parlamentnej skupiny, uviedol, že obe krajiny majú aj napriek brexitu naďalej mnohé spoločné ekonomické záujmy.

Britský monarcha bol prvým štátnym hosťom vôbec, ktorého na berlínskom letisku privítali s vojenskými poctami - salvou z 21 zbraní. Agentúra DPA poukazuje na srdečné privítanie britskej kráľovskej dvojice zo strany nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a tiež na skutočnosť, že lietadlo Karola III. a Kamily pri odchode z Nemecka sprevádzalo stíhacie lietadlo Typhoon so salutujúcim pilotom.

Mám rada Nemecko, je to (tu) veľmi milé. Je to moja štvrtá návšteva, veľmi sa mi tu páči,“ povedala Kamila novinárom v piatok počas návštevy základnej školy v meste Hamburg.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Erdogan v inauguračnom prejave prisľúbil novú ústavu a oživenie ekonomiky

Erdogan v inauguračnom prejave prisľúbil novú ústavu a oživenie ekonomiky

VČERA - 19:33Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo svojom inauguračnom prejave v sobotu prisľúbil posilniť reputáciu Turecka vo svete, ako aj prijatie novej, inkluzívnej tureckej ústavy a zlepšenie stavu ekonomiky.

Pápež František je hlboko zarmútený tragickou zrážkou vlakov v Indii

Pápež František je hlboko zarmútený tragickou zrážkou vlakov v Indii

VČERA - 17:44Zahraničné

Pápež František v sobotu vyjadril zármutok nad tragickou zrážkou vlakov v Indii, ktorá si vyžiadala najmenej 288 obetí na životoch a vyše 900 zranených.

Turecko vyšle v rámci mierovej misie NATO do Kosova vojenský prápor

Turecko vyšle v rámci mierovej misie NATO do Kosova vojenský prápor

VČERA - 17:10Zahraničné

Turecko vyšle do severného Kosova vojenský prápor, aby tam na žiadosť NATO pomohlo zastaviť násilné nepokoje, oznámilo v sobotu turecké ministerstvo obrany.

Rusko varovalo USA pred ultimátami. Pre návrat k novej zmluve START majú podmienku

Rusko varovalo USA pred ultimátami. Pre návrat k novej zmluve START majú podmienku

VČERA - 16:24Zahraničné

Rusko v sobotu varovalo Spojené štáty pred oháňaním sa ultimátami v súvislosti s kolapsom novej zmluvy START o jadrovom odzbrojovaní.

Recep Tayyip Erdogan zložil prezidentskú prísahu

Recep Tayyip Erdogan zložil prezidentskú prísahu

VČERA - 15:32Zahraničné

Staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zložil v sobotu v Ankare prísahu na svoje ďalšie funkčné obdobie.