• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

Gates varuje pred následkami používania umelej inteligencie. Táto zmena by mohla byť zásadná

  • 20:26 30.03.2023
  • Bratislava
Gates varuje pred následkami používania umelej inteligencie. Táto zmena by mohla byť zásadná

Chatbot ChatGPT od spoločnosti OpenAI inšpiroval svetoznámeho podnikateľa a filantropa k myšlienkam o tom, ako umelá inteligencia sformuje podobu sveta v nasledovných rokoch.

Bill Gates sa vo svojom najnovšom príspevku na blogu Gates Notes venoval viacerým aktuálnym témam zo sveta umelej inteligencie (AI), vrátane možností, aké nám do budúcna môže predostrieť, a problémov, ktoré môžu vzniknúť pri jej používaní. Podnikateľ pritom tvrdí, že AI je rovnako revolučný vynález, ako boli predtým mobily či internet.

Gates v blogu chváli chatbot spoločnosti OpenAI ChatGPT, pričom o ňom hovorí ako o druhom revolučnom technologickom vynáleze od čias, keď sa zoznámil s grafickým používateľským rozhraním v 80. rokoch.

Bill v blogu netají prvotné nadšenie z komunikácie s umelou inteligenciou, no zároveň priznáva, že rozhovor s robotom ho priviedol k myšlienkam o tom, ako sa AI bude podieľať na formovaní sveta v nasledovnom desaťročí.

Vyrieši triedne rozdiely a zníži pracovné zaťaženie

Podľa podnikateľského magnáta by umelá inteligencia mohla pomôcť vyriešiť niektoré z najväčších rozdielov v spoločnosti, kam okrem iného patrí nerovnomerný prístup k zdravotnej starostlivosti. Na príklade Spojených štátov uvádza, že vzdelanie nám poskytuje najlepšiu príležitosť na zmiernenie nerovností, no ani západný systém ešte v tomto smere nie je dokonalý.

AI by sa podľa Gatesa mohla zapojiť aj do boja za klimatickú spravodlivosť. Filantrop tvrdí, že najchudobnejšie národy sveta a ľudia, ktorí len málo prispeli k zhoršovaniu klimatických podmienok na zemi, najviac doplácajú na následky globálneho otepľovania.

Podnikateľ ďalej naznačuje, že umelá inteligencia pomôže ľuďom v práci, pri záchrane životov a pri vzdelávaní. Hoci ľudský prínos je stále nespochybniteľný, ChatGPT by podľa neho mohol nahradiť niektoré povinnosti osobných asistentov, a zlepšiť tak ich pracovný výkon.

Umelá inteligencia by mohla zlepšiť aj výkony zdravotníckych pracovníkov. Gates však tvrdí, že budú musieť existovať dva modely jej vzdelávania – jeden pre bohaté a druhý pre chudobné krajiny. Samozrejmosťou by mala byť aj práca v rozličných jazykoch a pravidelné testovanie a údržba.

AI bude ďalej nápomocná pri zhromažďovaní údajov. „Množstvo informácií v odbore biológie je nesmierne a pre ľudí je veľmi ťažké držať krok s jeho rastom,“ píše Gates. „Nástroje ďalšej generácie budú schopné predpovedať vedľajšie účinky a určiť dávkovanie.“

Umelá inteligencia v neposlednom rade prispeje aj k zmene spôsobu, akým sa ľudia pozerajú na vzdelávanie. V tomto smere by mohla byť prínosná najmä v chudobnejších krajinách a znevýhodnených skupinách obyvateľstva.

Človeka by mohla považovať za riziko

Na konci svojho blogu Bill polemizuje aj nad možnými nástrahami používania umelej inteligencie: „Umelá inteligencia sa môže používať na dobré alebo škodlivé účely. Vlády musia spolupracovať so súkromným sektorom na spoločnom vytváraní prostriedkov na minimalizovanie rizík.“

Jednou z možných hrozieb je, že AI získa priveľkú moc. „Stroj by mohol dospieť k presvedčeniu, že ľudia sú preň hrozbou,“ píše Gates, pričom dodáva, že stále platí, že počítače dokážu spraviť len to, čo dokáže aj ľudský mozog, „ale bez akýchkoľvek praktických limitov veľkosti svojej pamäte alebo rýchlosti výkonu. Táto zmena bude zásadná,“ dodáva Gates.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, hindustantimes.com, gatesnotes.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

VČERA - 21:35Zaujímavosti

​Je váš pes príliš hlučný? Možno by ste ho mali naučiť šepkať.

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

VČERA - 21:02Zaujímavosti

Rodina narazila na turistu, ktorý ustupoval pred medveďom.

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

VČERA - 20:26Zaujímavosti

​Hrdinský psík zachránil štyri deti pred útokom rotvajlera.

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

VČERA - 20:11Zaujímavosti

Hoci ide o traumatizujúcu udalosť, stále je potrebné ju riešiť s chladnou hlavou, hovorí zdravotník o prevoze blízkych do nemocnice.

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

VČERA - 19:07Zaujímavosti

​Týmto farbám by sa zrelé ženy mali vyhýbať, lebo hrozí, že budú vyzerať staršie.