• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
16°Bratislava

10 zdravých dôvodov prečo mať vzťah

  • 18:00 12.11.2013
  • BRATISLAVA
10 zdravých dôvodov prečo mať vzťah

Ak chcete žiť dlhšie, zamilujte sa! Stabilné, láskyplné partnerstvo totiž prispieva nielen k šťastnému, ale aj k zdravému životu.

1. Záruka sladkých snov

Spať vedľa osoby, ktorú milujeme nám vraj zaručuje oveľa väčší relax a hlbší spánok, ako keď sme sami. Výnimkou sú samozrejme problémy vášho partnera s chrápaním, námesačnosťou alebo tiež s nespavosťou, ktoré môžu zhoršiť problémy vo vzťahoch a páry sa tak ocitajú v začarovanom kruhu.

2. Láska bez infarktu

Hranica medzi vzťahmi a kardiovaskulárnymi problémami je naozaj tenká. Bolestivý rozchod môže dokonca vyústiť do niečoho, čo sa nazýva Syndrómom zlomeného srdca. Ide o dočasné zväčšenie srdcového svalu, s príznakmi pripomínajúcimi infarkt. Naopak, emocionálna a hmotná podpora a tiež istota, ktorú v sebe partneri nachádzajú v partnerskom vzťahu znižuje riziko infarktu.

3. Romantika pri vínku?

Večer pri jednom pohári vína uvoľní zmysly a navodí romantickú atmosféru. Víno zbavuje napätia, lepšie po ňom zaspíte a má i niekoľko zdravých účinkov. Karta sa obráti, ak dôjde ku konfliktom či dokonca rozchodu.

Čítajte: Prečo sa ženy vidia v zrkadle škaredšie?

Ranení zamilovanci majú tendenciu svoju bolesť utápať v oveľa väčšom množstve alkoholu. Častým dôvodom je i nedostatok sexu. Vzťahové problémy doháňajú ľudí k nadmernej konzumácii alkoholu, no ten iba prilieva olej do ohňa sporov.

4. Riešenie pre depresie

Podľa odborníkov na psychické poruchy môže byť práve nový, lepší vzťah tým najúčinnejším liekom na zmiernenie príznakov klinickej depresie. V dnešnej dobe je táto choroba stále rozšírenejšia.

Čítajte: 10 tipov ako si jednoducho vylepšiť náladu

Najčastejšie pramení práve z nešťastnej, stroskotanej, neopätovanej či nefungujúcej lásky. Štúdie hovoria, že bez ohľadu na osobnú a rodinnú anamnézu žien, je až šesťkrát väčšia pravdepodobnosť, že podľahnú prejavom depresií, pokiaľ budú ich muži neverní, prípadne sa im rozpadne manželstvo.

5. Vysoko zdravé milovanie

Vedecky dokázané: Pravidelný pohlavný styk znižuje stres a zvyšuje blažené pocity. Žiadna novinka, ale ak patríte medzi tých, ktorým je dožičené, minimálne dobre sa to číta zas a znova. Vedci ďalej tvrdia, že takýto ľudia navyše hlásia väčšiu spokojnosť vo vzťahu a so svojim životom všeobecne.

6. Objatím proti stresu

Nielen sex je prospešný nášmu zdraviu. Stačí i obyčajné objatie, dotyk ruky, nehovoriac o bozkávaní a vaše telo zaplaví nekonečné množstvo endorfínov, ktoré navyše zamilovaným pomáhajú prekonávať stres i úzkosť. Podľa štúdie univerzity v Severnej Karolíne majú ženy po objatí výrazne nižšie hladiny kortizolu - hormónu stresu.

7. Bez výkyvov tlaku

Veta "zdvihol si mi tlak" nie je žiadnou metaforou. Naše polovičky vám skutočne môžu narobiť vážne problémy s tlakom. Výsledky štúdie brighamskej univerzity hovoria, že partneri v šťastných partnerských zväzkoch majú oveľa nižší tlak ako single jedinci. Zotrvávanie v nezdravom vzťahu spôsobuje uvoľňovanie hormónov stresu a rýchlejší tlkot srdca. Tieto faktory môžu časom spôsobiť problémy s vysokým krvným tlakom, vyžadujúce ambulantnú liečbu.

8. Dlhší život

Výskumy sa zamerali aj na lásku v súvislosti s rakovinovými ochoreniami. V šťastnom vzťahu dokázali ľudia prežiť oveľa viac rokov ako tí, ktorým osud lásku nedožičil. Lekári našli racionálne vysvetlenie tohto poznania v osamelosti a strese, ktoré toto ochorenie a stav organizmu výrazne zhoršujú.

9. Viac starostlivosti, viac zdravia

Partneri o svoje i vzájomné zdravie dbajú viac ako ľudia, ktorí sú sami. Podľa prieskumov vo väčšej miere žijú zdravšie, podporujú sa v návštevách lekára, preventívnych prehliadkach a nepodceňujú varovné signály svojho tela.

10. Fit páriky

Patríte medzi páry, ktoré už stratili potrebu zaujať a prestali sa o seba starať? Sedíte doma pri televízii a priberáte? Ak áno, zmeňte to a budete šťastnejší! Ak nie, gratulujeme vám! Šťastné páry sa navzájom motivujú, aby žili zdravšie, pravidelne cvičili a hodnotnejšie sa stravovali. Zdravý životný štýl navyše prispieva ku kvalitnejšiemu sexuálnemu životu.

Sledujte video: 10 rád ako zvládnuť stres

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

DNES - 13:08Zdravie

Kľúčom k chudnutiu nie je len vynechávanie kalórií, ale aj ich správne zloženie. Tieto jedlá spravia rázny koniec s prejedaním.

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

DNES - 10:57Zdravie

Vďaka jemnej chuti a farbe sa biele korenie hodí nielen do svetlých pokrmov. Zistite, o čo prichádzate, keď ho pri varení obchádzate.

​V ktorej časti dňa je ideálny čas na veľkú potrebu? Slová odborníkov sú jednoznačné

​V ktorej časti dňa je ideálny čas na veľkú potrebu? Slová odborníkov sú jednoznačné

DNES - 6:37Zdravie

Rozhovor o návšteve toalety a zdravom vyprázdňovaní by nemal byť tabu, tvrdia lekári. Ako zistiť, či vaše vyprázdňovanie funguje správne?

Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

Čas, kedy chodíte spať a vaše sny môžu predpovedať riziko demencie

VČERA - 21:52Zdravie

Vaše spánkové návyky môžu predpovedať, aká je pravdepodobnosť, že sa u vás rozvinie demencia.

​Počas tehotenstva sa vyhýbajte tomuto analgetiku. Takéto môžu byť následky na plod

​Počas tehotenstva sa vyhýbajte tomuto analgetiku. Takéto môžu byť následky na plod

VČERA - 21:14Zdravie

K jeho užívaniu vás môže lákať množstvo dôvodov, no počas tehotenstva to radšej neriskujte. Takto sa môže známe analgetikum podpísať na zdraví potomka.