• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
11°Bratislava

10 zdravých dôvodov prečo mať vzťah

  • 18:00 12.11.2013
  • BRATISLAVA
10 zdravých dôvodov prečo mať vzťah

Ak chcete žiť dlhšie, zamilujte sa! Stabilné, láskyplné partnerstvo totiž prispieva nielen k šťastnému, ale aj k zdravému životu.

1. Záruka sladkých snov

Spať vedľa osoby, ktorú milujeme nám vraj zaručuje oveľa väčší relax a hlbší spánok, ako keď sme sami. Výnimkou sú samozrejme problémy vášho partnera s chrápaním, námesačnosťou alebo tiež s nespavosťou, ktoré môžu zhoršiť problémy vo vzťahoch a páry sa tak ocitajú v začarovanom kruhu.

2. Láska bez infarktu

Hranica medzi vzťahmi a kardiovaskulárnymi problémami je naozaj tenká. Bolestivý rozchod môže dokonca vyústiť do niečoho, čo sa nazýva Syndrómom zlomeného srdca. Ide o dočasné zväčšenie srdcového svalu, s príznakmi pripomínajúcimi infarkt. Naopak, emocionálna a hmotná podpora a tiež istota, ktorú v sebe partneri nachádzajú v partnerskom vzťahu znižuje riziko infarktu.

3. Romantika pri vínku?

Večer pri jednom pohári vína uvoľní zmysly a navodí romantickú atmosféru. Víno zbavuje napätia, lepšie po ňom zaspíte a má i niekoľko zdravých účinkov. Karta sa obráti, ak dôjde ku konfliktom či dokonca rozchodu.

Čítajte: Prečo sa ženy vidia v zrkadle škaredšie?

Ranení zamilovanci majú tendenciu svoju bolesť utápať v oveľa väčšom množstve alkoholu. Častým dôvodom je i nedostatok sexu. Vzťahové problémy doháňajú ľudí k nadmernej konzumácii alkoholu, no ten iba prilieva olej do ohňa sporov.

4. Riešenie pre depresie

Podľa odborníkov na psychické poruchy môže byť práve nový, lepší vzťah tým najúčinnejším liekom na zmiernenie príznakov klinickej depresie. V dnešnej dobe je táto choroba stále rozšírenejšia.

Čítajte: 10 tipov ako si jednoducho vylepšiť náladu

Najčastejšie pramení práve z nešťastnej, stroskotanej, neopätovanej či nefungujúcej lásky. Štúdie hovoria, že bez ohľadu na osobnú a rodinnú anamnézu žien, je až šesťkrát väčšia pravdepodobnosť, že podľahnú prejavom depresií, pokiaľ budú ich muži neverní, prípadne sa im rozpadne manželstvo.

5. Vysoko zdravé milovanie

Vedecky dokázané: Pravidelný pohlavný styk znižuje stres a zvyšuje blažené pocity. Žiadna novinka, ale ak patríte medzi tých, ktorým je dožičené, minimálne dobre sa to číta zas a znova. Vedci ďalej tvrdia, že takýto ľudia navyše hlásia väčšiu spokojnosť vo vzťahu a so svojim životom všeobecne.

6. Objatím proti stresu

Nielen sex je prospešný nášmu zdraviu. Stačí i obyčajné objatie, dotyk ruky, nehovoriac o bozkávaní a vaše telo zaplaví nekonečné množstvo endorfínov, ktoré navyše zamilovaným pomáhajú prekonávať stres i úzkosť. Podľa štúdie univerzity v Severnej Karolíne majú ženy po objatí výrazne nižšie hladiny kortizolu - hormónu stresu.

7. Bez výkyvov tlaku

Veta "zdvihol si mi tlak" nie je žiadnou metaforou. Naše polovičky vám skutočne môžu narobiť vážne problémy s tlakom. Výsledky štúdie brighamskej univerzity hovoria, že partneri v šťastných partnerských zväzkoch majú oveľa nižší tlak ako single jedinci. Zotrvávanie v nezdravom vzťahu spôsobuje uvoľňovanie hormónov stresu a rýchlejší tlkot srdca. Tieto faktory môžu časom spôsobiť problémy s vysokým krvným tlakom, vyžadujúce ambulantnú liečbu.

8. Dlhší život

Výskumy sa zamerali aj na lásku v súvislosti s rakovinovými ochoreniami. V šťastnom vzťahu dokázali ľudia prežiť oveľa viac rokov ako tí, ktorým osud lásku nedožičil. Lekári našli racionálne vysvetlenie tohto poznania v osamelosti a strese, ktoré toto ochorenie a stav organizmu výrazne zhoršujú.

9. Viac starostlivosti, viac zdravia

Partneri o svoje i vzájomné zdravie dbajú viac ako ľudia, ktorí sú sami. Podľa prieskumov vo väčšej miere žijú zdravšie, podporujú sa v návštevách lekára, preventívnych prehliadkach a nepodceňujú varovné signály svojho tela.

10. Fit páriky

Patríte medzi páry, ktoré už stratili potrebu zaujať a prestali sa o seba starať? Sedíte doma pri televízii a priberáte? Ak áno, zmeňte to a budete šťastnejší! Ak nie, gratulujeme vám! Šťastné páry sa navzájom motivujú, aby žili zdravšie, pravidelne cvičili a hodnotnejšie sa stravovali. Zdravý životný štýl navyše prispieva ku kvalitnejšiemu sexuálnemu životu.

Sledujte video: 10 rád ako zvládnuť stres

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, zahr., Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.