• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
12°Bratislava

Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

  • 7:19 26.03.2023
  • Solna/Londýn
Ako kofeín v krvnom obehu ovplyvňuje ukladanie tuku a riziko cukrovky

Množstvo kofeínu v krvi má dramatický vplyv na ukladanie tuku v tele, a nielen to. Vedci prichádzajú s najnovším zistením o vplyve kávy aj na cukrovku.

Vedci zo švédskeho inštitútu Karolinska a britského Imperial College London prišli s novým návrhom, ako ľuďom pomôcť zastaviť ukladanie tuku v tele. Podľa nich by tento problém mohli vyriešiť nízkokalorické kofeínové nápoje, ktoré sa v najnovšom prieskume osvedčili aj ako spoľahlivý nástroj prevencie pred cukrovkou.

Z výskumu je zrejmé, že množstvo kofeínu v krvi ovplyvňuje množstvo ukladaného tuku, ktoré je závažným faktorom pri zvažovaní rizika vzniku diabetu 2. typu a srdcovo-cievnych ochorení.

Káva ako nástroj proti tuku aj ochoreniam

Cieľom štúdie bolo na základe genetických markerov stanoviť presnú spojitosť medzi hladinou kofeínu v krvi, BMI a rizikom cukrovky.

„Geneticky predikované vyššie koncentrácie kofeínu v plazme sa spájajú s nižším BMI a celkovým objemom telesného tuku,“ píšu vedci v štúdii. „Geneticky predikované vyššie koncentrácie kofeínu okrem toho taktiež súvisia s nižším rizikom diabetu 2. typu.“ K zníženiu rizika cukrovky podľa všetkého dochádza prostredníctvom znižovania BMI vďaka kofeínu.

Štúdia zozbierala údaje o 10 tisíc ľuďoch a zamerala sa na skúmanie variácií v blízkosti alebo priamo v špecifických génoch súvisiacich s rýchlosťou štiepenia kofeínu v tele.

Ukázalo sa, že ľudia, ktorých gén s označením CYP1A2 a jeho regulátor AHR obsahujú variácie, trávia kofeín pomalšie, takže im v krvi ostáva dlhšie. Z toho dôvodu tiež patria k obmedzeným konzumentom kofeínových nápojov.

Proces Mendelianovej randomizácie následne určil kauzálnu príčinnosť medzi prítomnosťou daných génových variácií a ochoreniami ako cukrovka, telesnou hmotnosťou a faktormi životného štýlu.

Výsledky jasne poukazujú na spojitosť medzi hladinou kofeínu v krvi a BMI a cukrovkou 2. typu, ale nepotvrdilsa žiaden súvis so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktorý naznačovali výskumy v minulosti.

8 znakov závislosti na kofeíne: Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Kofeín má na telo aj niekoľko negatívnych účinkov, preto je vždy potrebné individuálne zvážiť jeho konzumáciu a prijímané množstvo. „Malé a krátkodobé pokusy dokazujú, že príjem kofeínu vedie k redukcii telesnej váhy a telesného tuku, ale dlhodobé následky jeho konzumácie sú neurčité,“ píšu vedci.

Podľa nich pozitívne účinky kofeínu na hmotnosť a množstvo tuku v tele súvisia s jeho schopnosťou termogenézy (produkcie tepla) a oxidácie tuku (premeny tuku na energiu) v tele, pričom oba tieto procesy sú dôležité z hľadiska celkového metabolizmu.

Napriek tomu, že výskum zahrnul značný počet účastníkov, Mendelianova randomizácia nepatrí k vedecky najspoľahlivejším metódam, a preto bude potrebné preveriť výsledky formou ďalších štúdií.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

Bolesť alebo artritída? Týchto 6 znakov prezradí, či vám koleno signalizuje závažné ochorenie

VČERA - 7:37Zdravie

Artritída neraz ako prvé postihuje kolenné kĺby. Ako však zistiť, či ide skutočne o toto vážne zápalové ochorenie?

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

Gynekológovia radia: Toto počas menštruácie nikdy nerobte

19:58 02.06.2023Zdravie

​Bojujete pravidelne počas menštruácie s kŕčmi a bolesťou? Možno niečo robíte nesprávne.

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

Čo sa stane, ak sa dotknete ortuti? Odpoveď vás prekvapí

18:18 02.06.2023Zdravie

Všetci si spomíname na varovanie pred rozliatou ortuťou z teplomera. Prečo by sme sa tejto látky nemali dotýkať a čo hrozí, ak toto varovanie odignorujeme?

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

Vedci zistili, že takáto strava zlepšuje pamäť. Niektoré potraviny vás prekvapia

8:45 01.06.2023Zdravie

Zabúdate? Nová štúdia naznačuje, že možno potrebujete vo svojej strave viac červeného vína a čerešní.

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri cvičení na stacionárnom bicykli

18:05 31.05.2023Zdravie

Udržiavať si kondičku pomocou stacionárneho bicykla síce na prvý pohľad pôsobí ako jednoduchý cieľ, no mnohí ho zvyknú podceniť.