• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
14°Bratislava

Eurosummit naznačil, že inflácia klesá a energetická kríza je na ústupe, hodnotí Heger

  • 16:32 24.03.2023
  • Brusel
Eurosummit naznačil, že inflácia klesá a energetická kríza je na ústupe, hodnotí Heger

Dôraz na reformy je novým prvkom pri úprave rozpočtových pravidiel, ktoré Slovensko víta. Uviedol to v piatok dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger po skončení dvojdňového samitu EÚ v Bruseli.

Premiér pripomenul, že summit sa skončil eurosummitom, rokovaním lídrov eurozóny za účasti prezidentky Európskej centrálnej banky Christiny Lagardovej a šéfa Euroskupiny Paschala Donohoea. Tí informovali o očakávaniach v oblasti hospodárskeho vývoja a inflácie v nasledujúcich rokoch a pokroku v rámci Euroskupiny.

Je pozitívne, že inflácia bude podľa prognóz najbližšie tri roky klesať v EÚ aj na Slovensku, čo potvrdzuje, že energetická kríza je na ústupe. Koncom roku 2025 by sa inflácia mala dostať na zdravú dvojpercentnú úroveň,“ uviedol Heger.

Diskusie o hospodárskom raste sú v znamení toho, že EÚ prechádza od krízového riadenia k systémovým krokom, čo súvisí s nastavovaním štruktúry národných rozpočtov tak, aby mohli podporovať dlhodobý rozvoj.

Euroskupina predstavila návrhy na úpravu rozpočtových pravidiel, kde sa bude brať do úvahy výška dlhu. Deficit by nemal prekročiť tri percentá, ale bude na každej krajine, či bude znižovať štrukturálny deficit. Do úvahy sa bude brať strednodobý plán, ktorý musí zohľadniť dlhodobú udržateľnosť verejných financií a reformy, čo je nový prvok v tomto systéme.

Je to prvok, ktorý sme vyskúšali pri pláne obnovy a vidíme, že prináša dobré výsledky. Krajiny, ktoré budú vykonávať reformy, to pretavia do svojich strednodobých plánov a budú tak napĺňať kritériá na rozpočet,“ vysvetlil premiér.

Pri debatách o hospodárskom raste je podľa Hegera dôležité aplikovať pragmatizmus a odolávať populizmu. „Na domácej politickej scéne zaznieva veľa populistických výrokov a málo pragmatizmu,“ upozornil.

V rámci debát o potrebe inovácií, že firmy potrebujú súkromný kapitál na inovačné aktivity, premiér na summite informoval, že jeho vláda cez plán obnovy vyčlenila 600 miliónov eur na inovácie. Spresnil, že zdravý ekosystém inovácií nemôže fungovať bez kvalitného kapitálového trhu na úrovni EÚ.

Toto dnes bola silná téma. Sme v skupine, kde je Nemecko, Francúzsko a ďalší veľkí hráči, s ktorými sa rozprávame o tom, ako Úniu kapitálových trhov dať do podoby, ktorá bude podporovať inovácie a konkurencieschopnosť európskeho a domáceho priemyslu a pracovné miesta,“ uviedol premiér.

Na summite sa vyslovil za dôraznejšie investície do ľudského kapitálu, aby členské krajiny mali pripravených občanov na vysokokvalitné pracovné miesta.

Lídri hovorili s Lagardovou aj o turbulenciách na bankovom trhu EÚ. Heger upozornil, že ide o strategické debaty o opatreniach v horizonte niekoľkých rokov na zaistenie stability, odolnosti a rozvoja. Dodal, že dnes sa ukazuje, že EÚ sa poučila z finančnej krízy po roku 2008 a prijala také opatrenia, že je odolná voči výkyvom na bankovej scéne. Odkázal, že Európania sa nemusia báť novej finančnej krízy a neschopnosti bánk vyplácať platby a úspory.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Aktivisti chcú poznať, aké ingrediencie víno obsahuje

Aktivisti chcú poznať, aké ingrediencie víno obsahuje

VČERA - 12:27Ekonomické

Európski vinári budú musieť prezradiť zákazníkom svoje ingrediencie, ale len na webovej stránke a nie na etikete.

Každý štvrtý zamestnanec na Slovensku pracuje v inom okrese, ako býva

Každý štvrtý zamestnanec na Slovensku pracuje v inom okrese, ako býva

VČERA - 9:42Ekonomické

V dôsledku ekonomických rozdielov medzi regiónmi si ľudia hľadajú prácu aj mimo hraníc svojho okresu.

Prezidentka odobrila zníženie pokút za neuhradené mýto u nákladných áut

Prezidentka odobrila zníženie pokút za neuhradené mýto u nákladných áut

19:09 02.06.2023Ekonomické

Pokuty za neuhradenie mýta pre prevádzkovateľov nákladných áut sa znížia.

Do vzniku nároku na materské sa bude zarátavať aj štúdium

Do vzniku nároku na materské sa bude zarátavať aj štúdium

18:38 02.06.2023Ekonomické

Nárok na materské má poistenkyňa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Smer-SD chce vrátiť štátnu bonifikáciu hypotekárnych úverov

Smer-SD chce vrátiť štátnu bonifikáciu hypotekárnych úverov

17:16 02.06.2023Ekonomické

Opozičná strana Smer-SD plánuje v prípade úspechu vo voľbách zavedenie štátnej bonifikácie hypotekárnych úverov.