• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.6.2023Meniny má Karolína
16°Bratislava

Heger: Slovensko v EÚ patrí medzi rozpočtovo zodpovedné krajiny

  • 11:34 24.03.2023
  • Brusel
Heger: Slovensko v EÚ patrí medzi rozpočtovo zodpovedné krajiny

Slovensko sa zaraďuje medzi rozpočtovo zodpovedné krajiny EÚ.

Uviedol to v piatok doobeda dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger na úvod druhej časti dvojdňového samitu EÚ v Bruseli.

Piatkové rokovania sú zamerané na dianie v eurozóne, premiér však naznačil, že prebieha intenzívna výmena názorov na ekonomické dianie a energetiku, hospodárske riadenie, finančnú zodpovednosť a situáciu európskych bánk.

Podľa jeho slov energetická kríza je teraz, zdá sa, zvládnutá a zásobníky plynu dostatočne naplnené. Dodal, že inflácia bude postupne, hoci pomaly klesať po tom, ako počas kríz vlády členských štátov pomáhali a naliali do svojich ekonomík a do firiem viac peňazí, aby im pomohli. Podľa jeho slov na Slovensku by mala inflácia z tohoročných 9,8 percenta klesnúť na 5,3 percenta v roku 2024, a potom na 2,6 percenta, kým dosiahne „normálny“ dvojpercentný stav. „Inflácia klesá, hospodárske rasty sa budú obnovovať a som rád, že Slovensko má tento rok prognózovaný rast medzi najlepšími siedmimi krajinami eurozóny,“ opísal situáciu.

Zdôraznil, že debaty lídrov sa dotknú aj vypnutia dočasnej únikovej doložky, ktorá počas kríz dovoľovala krajinám zadlžovať sa mimo pravidiel a ktorá už od budúceho roka nebude platiť a pôjde o návrat do štandardného režimu. Spresnil, že Slovensko tento návrh Európskej komisie podporuje a zaraďuje sa v tejto oblasti k „šetrným“ krajinám EÚ.

Považujem za správne sa vrátiť do režimu normálnosti, pretože dlhodobá udržateľnosť je nevyhnutná a dôležitá pre budúce generácie,“ povedal premiér. Dodal, že súhlasí s reformou rozpočtových pravidiel, lebo Slovensko dlho hovorí, že treba zohľadňovať dlhodobú udržateľnosť a tento parameter bude po novom zohľadňovaný pri nastavovaní takzvaného strednodobého plánu. Tiež sa bude prizerať na výšku dlhov s cieľom, aby zadlženosť krajín klesala.

Heger ocenil, že hospodársky rast a dlhodobá udržateľnosť financií je v EÚ dôležitým kritériom pre hospodárske riadenie.

Upozornil, že lídri na samite prerokujú aj zavádzanie digitálneho eura, ktoré je v štádiu príprav, a odkázal občanom, aby sa tohto projektu nebáli, lebo nenahradí hotovosť, len reaguje na digitalizáciu a trend bezhotovostných platieb vo svete.

S odkazom na krach niektorých amerických bánk, ktoré boli zamerané na podporu startupov, Heger uviedol, že Európania sa nemusia obávať novej finančnej krízy. Štruktúra bankového dlhu v EÚ je odlišná od tej americkej, banky majú širšie portfóliá, banková regulácia je odolnejšia a po sérii opatrení z minulých rokov nehrozí kolaps bánk a strata úspor.

Dôležité je ďalej pracovať na dokončení únie kapitálových trhov, pretože ak chceme investovať do inovácií, potrebujeme kapitál, aj súkromný kapitál, a ten treba prefinancovať,“ vysvetlil Heger.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezidentka odobrila zníženie pokút za neuhradené mýto u nákladných áut

Prezidentka odobrila zníženie pokút za neuhradené mýto u nákladných áut

VČERA - 19:09Ekonomické

Pokuty za neuhradenie mýta pre prevádzkovateľov nákladných áut sa znížia.

Do vzniku nároku na materské sa bude zarátavať aj štúdium

Do vzniku nároku na materské sa bude zarátavať aj štúdium

VČERA - 18:38Ekonomické

Nárok na materské má poistenkyňa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Smer-SD chce vrátiť štátnu bonifikáciu hypotekárnych úverov

Smer-SD chce vrátiť štátnu bonifikáciu hypotekárnych úverov

VČERA - 17:16Ekonomické

Opozičná strana Smer-SD plánuje v prípade úspechu vo voľbách zavedenie štátnej bonifikácie hypotekárnych úverov.

Maďarsko prijme euro až po roku 2030, myslí si guvernér MNB

Maďarsko prijme euro až po roku 2030, myslí si guvernér MNB

VČERA - 16:58Ekonomické

Maďarsko môže prijať euro až po roku 2030, myslí si guvernér Maďarskej národnej banky (MNB) György Matolcsy.

Maďarsko v roku 2022 prilákalo rekordné zahraničné investície

Maďarsko v roku 2022 prilákalo rekordné zahraničné investície

VČERA - 16:12Ekonomické

Do Maďarska napriek politickej kritike na adresu tamojšej vlády naďalej neprerušene prichádzajú investície zahraničných firiem.